Gwóźdź logo.svg
Rabini czytelnicy się wypowiedzieli – są już wyniki konkursu Gwóźdź 2021!
Zobacz który nonsensopedyjny tekst wygrał!

Antoni Wójtowicz

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ksiądz Antoni z Traczem podczas karnawału

Antoni Wójtowicz – bohater serialu Plebania, ksiądz, jedyny godny przeciwnik Janusza Tracza. Są jak jing i jang: Obaj mają pieniądze, obaj trzymają w garści wójta Śliwińskiego i obaj mają skoki ciśnienia na widok Grzybowej.

Również nie odmawia, gdy pieniądz wola. Wziął od Janusza Tracza pieniądze na intencje za dusze paru agentów Służb Bezpieczeństwa, po czym po mistrzowsku ośmieszył Tracza na oczach całej parafii. Była to zemsta za pewnego rodzaju happening, zorganizowany kilka lat wcześniej. Swego czasu Janusz Tracz wyłoży pieniądze na operację. Postawił warunek, że wszyscy parafianie mają dać po jednym talerzu. Potem okazało się, że Tracz jako jedyny nie dał swojego talerza. Proboszcz zrobił się czerwony jak podpalona ojcowizna Walencika i oznajmił, że jeszcze się spotkają.

Ksiądz Wójtowicz słynął z picia dużej ilości kawy, wbrew zaleceniom doktora Jakuba Blumentala babci Józi. Doktor Blumental w 1957 roku nauczył księdza Antoniego pić wino i jak się spotykają w kancelarii parafii to śmieją się z rad babci.

Gdy dowiedział się, że Janusz Tracz brał udział w Światowych Dniach Młodzieży, porzucił sutannę i zaangażował się w działalność Komitetu Obrony Demokracji.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

  • Pojedynek dwóch bossów Lubelszczyzny sparodiowano w serialu Ranczo.
  • Znajomość z Blumentalem zaprocentowała. Znając się na Żydach Wójtowicz zgasił biznesplan Sroki, gdy ten chciał zrobić biznes z Isemannem.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]