Ranczo

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Podstawowe miejsce akcji serialu
Wielbiciele ławeczki

Ranczo – które tak naprawdę nie ma nic wspólnego z amerykańskim gospodarstwem rolnym. Jest to tytuł serialu nadawanego w Jedynce od 2006 do 2016. Opowiada o ucieczce emigrantów z całego świata do jednej zabitej dechami wsi – Wilkowyj.

Bohaterowie[edytuj • edytuj kod]

 • Lucy – pierwszy szczuropolak, który uznał, że jednak w Nowym Jorku mu nie wyszło i wrócił do Polski. Przez kilka sezonów potrafiła utrzymać się z oszczędności zarobionych podczas nauczania angielskiego. Została wybrana na wójta Wilkowyj (a nawet Wójta Roku), chociaż tak naprawdę nic nie zrobiła, oprócz korzystania z wtyk Fabiana Dudy, który załatwiał jej kasę z funduszy unijnych.
 • Kusy – niepijący alkoholik i malarz. Jak nie malował diabłów, to jakieś takie rzeczy, że nikt nie wiedział, co to jest. Mąż Lucy. Zmajstrował jej córkę Dorotkę, ale przed ślubem. Swego czasu uprawiał seks z Wioletką pod pozorami malowania aktów, ale skończyło się, gdy do akcji wkroczył Stasiek, który go pobił. Sprawa trafiła do prokuratora, ale Stasiek spalił akta ze sprawy.
 • Piotr Kozioł – wilkowyjski Dr Jekyll. Nie lubi brata, ale za to lubi wyciągać z budżetu gminy kasę na remont kościoła. W jednym z odcinków niczym Zinedine Zidane pobił z dyńki prokuratora. W innym natomiast zostaje biskupem pomocniczym w diecezji lubelskiej. Dostał różowiutki pas, przez który Michałowa dwa razy dostała wylewu.
 • Paweł Kozioł – wilkowyjski Mr Hyde. Dwie kadencje był wójtem i nawet sporo zmienił na lepsze dla gminy (no i oczywiście siebie), ale ludzie tego nie docenili, a potem został z wydatną pomocą Lodzi wypierdzielony ze stanowiska. Jego ulubione zajęcia to: codzienne kłótnie z żoną, palenie cygar, granie w pasjansa w godzinach pracy i ganianie ludzi po wsi z siekierą.
 • Halina – żona wójta/senatora. Najbardziej co uwielbiała robić przez całe dziesięć sezonów to besztać swojego męża jak nie za pijaństwo, to za dwuznaczne sytuacje z podwładnymi, których zazwyczaj dowiaduje się jako ostatnia oraz wydawanie ciężko zarobionych pieniędzy z prawie legalnych dochodów jej męża. Przyprawiała rogi swojemu mężowi z magistrem z apteki, choć zdarzyło się jej też wcześniej nawet i z doktorem Wezółem.
 • Ksiądz Sądecki – biskup, obok gosposi najlepszy przyjaciel księdza Kozioła. Najpewniej choruje na gigantyzm gdyż jest zawsze dwa razy wyższy od każdego kogo spotka. Pod naciskiem gosposi Kozioła awansował go na pozycje biskupa pomocniczego. Złośliwi mówią, że ksiądz Sądecki tak naprawdę jest Żydem noszącym nazwisko Moryc Haber.
 • Michałowa – wścibska, starsza, kłótliwa żona gospodyni księdza. Najczęściej na głowie ma chustkę i występuje w kuchni. Jej ulubioną zabawą jest zabawa w sędzię Annę Marię Wesołowską, ponieważ robi przesłuchania ludziom, którzy mają interes do księdza. Gdyby żyła w średniowiecznej Hiszpanii zostałaby zapewne inkwizytorką.
 • Bywalcy ławeczki – Pietrek, Solejuk, Hadziuk, Stachu. Najmądrzejsi bohaterowie tego serialu i najtęższe umysły w całej wsi. Całymi dniami ciężko pracują, siedząc przed sklepem „U Krysi” i wymyślając nowe filozoficzne pomysły. Aby nie umarli z pragnienia, regularnie (czytaj: zawsze) piją wino marki Mamrot. Kiedyś był z nimi jeszcze Jan Japycz, ale umarł w wieku 108 lat, bo jego 99-letni brat rzucił nim o szafę.
 • Czerepach – kolejna bardzo inteligentna osoba pośród bohaterów tego serialu. Uczciwy, miły, nigdy nikogo nie oszukał, wystarczy mu sztuka manipulacji, dzięki czemu z łatwością może osiągnąć zamierzony cel. Pilnuje wszelkich spraw gminy.
 • Lodzia – księgowa gminy. Całe ustawodawstwo zna na pamięć z wyrywkami. Matematykę ma w małym palcu – nie musi liczyć, bowiem wystarczy, że spojrzy na kartkę i wynik sam się oblicza.
 • Stasiek – głupiutki policjant, który zawsze łapie najgroźniejszych przestępców. Jest lepszy od komisarzy z W11 i ekipy Malanowskiego[1]. Lubi Koziołka Matołka. Na zlecenie Wójta w siedemnastym odcinku śledził biskupa Sądeckiego, a kler wziął go za agenta ruskiej służby specjalnej.
 • Wioletka – miejscowa barmanka w knajpie „U Japycza”. Miała wielu partnerów seksualnych, ale jej mężem jest policjant Stasiek. W pierwszych seriach śliniła się do każdego faceta, nawet ławeczkowiczów spod sklepu. Zanim wzięła ślub ze Staśkiem, była gotowa przespać się ze wszystkim, co się rusza.
 • Doktor Wezół – miejscowy lekarz. Optymista jakich mało. Jego olbrzymia wiara w medycynie jest tak wielka jak jego pewność siebie. Jego skuteczność jest znana w całej gminie, ponieważ zawsze powtarza swoim pacjentom, że nic może zrobić, bo medycyna jest bezradna. Po tych słowach zazwyczaj odsyła swoich pacjentów do lokalnej znachorki. Raz jednak ujawnił swój geniusz, kiedy niczym Dr House (dosłownie) wyjaśnił on tajemnicze omdlenie ekswójta[2], przy okazji bawiąc się piłeczką, i wpieprzając Vicodin Tic Taci.
 • Fabian Duda – mądry chłopak. Pierwszy, trzeci, piąty i siódmy chłopak Klaudii (często go zmieniała z Łukaszem). Jest sekretarzem gminy. Lucy powiedziała, że jak nie będzie już wójtem to go poprze. Fabian miał też przekręty z PPU, ale wszystko się wyjaśniło. Zanim jego kariera jako sekretarz gminy się ustabilizowała, był okropnym wazeliniarzem.
 • Klaudia – córka wójta i bratanica księdza, pierwsza alternatywka Wilkowyj. Zaczęła jako rozpieszczona gówniara zmieniająca wygląd, wyznania, poglądy i chłopaków dziesięć razy dziennie. Jak na ironię została psychologiem i mówi innym ludziom, co powinni robić.
 • Babka Zielarka – lokalna czarownica z Salem. Często pomaga mieszkańcom Wilkowyj zadając im przeróżne rodzaje ziół. Nauczyła Lucy magicznych sztuczek za pomocą gestów rąk, przez co ta wyrządziła wiele szkód. Między innymi redaktor w swoim studiu telewizyjnym musiał zainwestować w nowe lampy, ponieważ główna bohaterka postanowiła zemścić się na wójcie za to, że ten osądził ją o kradzież. Kilkuletnia córeczka Lucy i Kusego prawie dorównuje wzrostem Babce Zielarce.
 • Doktorowa – żona doktora Wesóła Wezuła Wezóła. Mąż musi jej słuchać i robić wszystko co powie lub pomyśli, ponieważ nie pozwoli mu ten tego z nią zrobić.
 • Tomasz Witebski – tak naprawdę Jacek Kawalec, ukrywający się w Wilkowyjach po zdjęciu z anteny Randki w ciemno; polonista, którego widzimy wszędzie, ale nie w szkole, redaktor, pisarz, człowiek renesansu, a przy okazji i etatowy ruch… znaczy uwodziciel mężatek, później usidlony przez Francescę. Niby polonista, a nie potrafi nauczyć mieszkańców Wilkowyj, że dopełniacz słowo kozioł, to kozła. Raz zgłaszał Staśkowi zaginięcie psa Fleksji.
 • Francesca – Włoszka, policjantka, żona Witebskiego, z podobnym zrównoważeniem i rozsądkiem życiowym co jej mąż – to przecież zupełnie normalne ustalać imiona dla dzieci po pierwszej przypadkowej nocy z gościem, którego języka nawet się nie rozumie, a imienia nie idzie prawidłowo wymówić.
 • Kinga – córka siostry zmarłej żony Kusego, Grażyny. Po tym, jak w telewizji redaktora naopowiadała całą prawdę o systemie nauczania w Polsce, doprowadziła dyrektorkę do załamania nerwowego. Ona i ksiądz Maciej są jedynymi mieszkańcami wsi, którzy potrafią robić bitwy frestyle’owe z fragmentów Biblii.
 • Hadziukowa – żona jednego z ławeczkowiczów. Do swojego męża na co dzień mówi Hadziuk zamiast kochanie. W jednym z odcinków mamy okazję zobaczyć, jaka to ona jest hojna. Ufundowała dla wszystkich dzieci z domu dziecka stypendia wydając wszystko co do grosza, przez co Hadziuk nie miał za co kupić dla siebie i kumpli spod sklepu winka.
 • Jolka – żona Pietrka. Jest o jakieś dwadzieścia centymetrów wyższa i szersza od swojego chłopa.
 • Solejukowa – żona Solejuka. Umie robić tylko pierogi, którymi karmi całą wieś i zdziera z biednych ludzi kasę. Udało jej się zedrzeć ponad 60 tysięcy i wybudowała sobie dom. Zdała maturę i poszła na studia dopiero po urodzeniu siódemki dzieci. Swoją nauką doprowadziła męża o nerwicy.
 • Wikary Maciej – nowy wikary, którego biskup przywiózł na plebanię, by zastąpił wcześniejszego wikarego, którego ten sam biskup wysłał – wbrew woli samego zainteresowanego – na inny kontynent, by ten tam po prostu siedział. Nosi ze sobą specjalne wydanie brewiarza, liczące 40 tomów Encyklopedii Katolickiej, Summa theologiae w oryginale i przegląd artykuł z Wikipedii.

Spoilery[edytuj • edytuj kod]

Pomimo zakończenia nadawania serialu, scenariusze do kolejnych sezonów „Rancza” pisane są ze sporym wyprzedzeniem i starannie ukrywane. Tajnemu wysłannikowi udało się jednak uzyskać wgląd do scenariusza sezonu szesnastego, w którym jak się okazuje, producenci będą kontynuowali motyw „typowej polskiej wsi”. W związku z tym:

 • Klaudia i Fabian są już po trzech rozwodach i szykują się do czwartego ślubu.
 • Piotr Kozioł, po tym jak w piętnastym sezonie z impetem trafił do Watykanu, wzbudził taki respekt papieża Franciszka, iż ten postanowił abdykować, aby przekazać swój urząd Koziołowi. Nowy papież wybrany został jednogłośnie, a konklawe było tylko czystą formalnością. Piotr Kozioł (a obecnie już Franciszek II) postanawia przenieść stolicę apostolską z Watykanu do Wilkowyj. Nawet brzmi podobnie, prawda?
 • Ksiądz Robert, po tym jak przez kilka ostatnich sezonów piastował opuszczoną przez Kozioła godność biskupa, awansuje na arcybiskupa, kardynała i najbliższego współpracownika papieża Franciszka II Kozioła. To powoduje, że biskupem zostaje ksiądz Maciej, a proboszczem w Wilkowyjach Michałowa. Jest to wynikiem przeprowadzonej przez Kozioła reformy Kościoła katolickiego, który odtąd dopuszcza kapłaństwo kobiet.
 • Paweł Kozioł kolejną już kadencję sprawuje urząd Prezydenta RP. Czerepach jednak, po tym jak w kilku sezonach był premierem, tym razem otrzymuje funkcję Przewodniczącego Komisji Europejskiej i jest najpoważniejszym kandydatem na Sekretarza Generalnego ONZ po wygaśnięciu kadencji obecnego. Nowym premierem zostaje Solejuk, a Marszałkinią Sejmu dyrektorka. Nowy rząd mianuje Hadziuka szefem CBA. Partia PPU wygrywa kolejne wybory sejmowe tym samym miażdżąc opozycję w takim stopniu, iż zostaje zatwierdzona nowa konstytucja oraz tworzy się IV V RP. Stolica razem z całym Belwederem zostaje przeniesiona do Wilkowyj, które w międzyczasie rozrosło się do rangi metropolii.
 • Tymczasem Ola, zgodnie z obietnicą Kozioła i Czerepacha, zostaje europosłanką. Podczas obrad PE zostaje wybrana jego przewodniczącą. Więcławski zaś otrzymuje tekę Komisarza UE ds. transportu i budownictwa w Komisji Czerepacha. A prokurator Jędruś zostaje mianowany (głównie dzięki awanturze urządzonej przez swoją ciotkę Koziołowi) Prokuratorem Generalnym.
 • Halina i Lodzia po sukcesach ich mężów też mają ochotę na więcej. Halina zostaje więc Marszałkiem Senatu, zaś Lodzia Prezesem Narodowego Banku Polskiego.
 • Kusy staje się żywą legendą malarstwa. Aby pomieścić w Luwrze wszystkie jego najważniejsze obrazy, Mona Lisa musiała zostać przeniesiona do bocznej salki. Jednocześnie Minister Edukacji (Kinga) we współpracy z Ministrem Kultury, Moniką, podejmuje decyzję o utworzeniu w szkole specjalnego przedmiotu, który będzie poświęcony tylko i wyłącznie sztuce Kusego.
 • Witebski otrzymuje literacką Nagrodę Nobla. Jego twórczość porusza wszystkie możliwe problemy ludzkości, toteż Rząd Solejuka (z Kingą w roli Ministra Edukacji) podejmuje decyzję, że jako lektury szkolne będą przerabiane już tylko pozycje jego autorstwa.
 • Pietrek i Jola zostają reprezentantami Polski w Konkursie Eurowizji 2020. Nie obywa się to jednak bez kontrowersji. Konkurencja zgłasza zastrzeżenia co do zasadności wystawienia do konkursu duetu, który w ciągu ostatnich kilku lat sprzedał więcej płyt niż Madonna i Michael Jackson razem wzięci, więc zwycięstwo automatycznie miałby w kieszeni.
 • Fabian przestaje się starać o fotel wójta Wilkowyj. Dzięki wstawiennictwu Klaudii Kozioł załatwia mu posadę zastępcy dyrektora w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.
 • Doktor odkrywa lekarstwo na raka, a później, mając już dość ujemnego IQ swojej żony, przeprowadza pierwszy na świecie udany przeszczep mózgu.
 • Aptekarz także nie próżnuje. W połowie sezonu udaje mu się odkryć nowy pierwiastek chemiczny, którego nazywa Wilkowyj (symbol Wk). Polon i rad wydają się przy nim kompletnie bezużyteczne.
 • Zdolności uzdrowicielskie Babki nieustannie rosną. Obecnie nie może się ona odpędzić od pielgrzymek z całego świata. Po wizycie u niej kalecy wstają z wózków, a kombatantom odrastają ręce. Babka przygotowuje się także do wskrzeszenia Jana Japycza oraz Janis Joplin.
 • Stasiek awansuje na szefa FBI. Zabiera ze sobą Francescę jako swoją zastępczynię, która po jakimś czasie zostaje szefową Interpolu. Komisariat w Wilkowyjach przestaje być zresztą potrzebny, wystarczy ochrona Hadziuka i przestępczość w całym województwie lubelskim spada o 350%.
 • Klaudia we ciągu kilku lat zdobywa tytuł profesora psychologii nie wyjeżdżając z domu. Jest też obecnie najpoważniejszą kandydatką na fotel Rektora Uniwersytetu Warszawskiego (odtąd z główną siedzibą w Wilkowyjach).
 • Zdolności kulinarne i hotelarskie Wioletki opływają już taką sławą, że Telewizja Polska proponuje jej poprowadzenie programów reality show będących odpowiedzią na TVN-owskie Kuchenne rewolucje i Piekielny Hotel.
 • Więcławska robi ze swojego sklepu koncern hipermarketów, który z czasem połyka Dino, Biedronkę i inne Lidle. Pod hipermarketem w Wilkowyjach wciąż jednak znajduje się ławeczka – tym razem wykonana ze szczerego złota.
 • Solejukowa rzuca handel pierogami. Po co to komuś, kto cyklicznie co roku wygrywa w Lotto kolejne pięć milionów? Obecnie rodzina jest w trakcie rozbudowy swojego pałacu.
 • Hadziukowa wykupuje wszystkie wolne ziemie w okolicy Wilkowyj i Radzynia, aby jej kilkaset tysięcy kóz miało się gdzie pasać. Jej sery są znane na całym świecie. Po jakimś czasie ludzie kupują tylko i wyłącznie jej sery, co doprowadza do upadku inne firmy produkujące sery (Hochland, Piątnica itd.). Przyczynia się też do tego Więcławska, ponieważ jej hipermarkety sprzedają tylko i wyłącznie te Hadziukowej.
 • Lucy dalej nie nauczyła się mówić poprawnie po polsku.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

 1. A Holmes może mu buty czyścić
 2. Spowodowane stresem