Wyniki konkursów „Różowy Słoń” i „Biały Kruk” już są!
Zobacz, które artykuły i grafiki czytelnicy wybrali jako najlepsze w 2020 roku.

Ranczo

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Podstawowe miejsce akcji serialu
Wielbiciele ławeczki

Ranczo – które tak naprawdę nie ma nic wspólnego z amerykańskim gospodarstwem rolnym. Jest to tytuł serialu nadawanego w Jedynce od 2006 do 2016. Opowiada o ucieczce emigrantów z całego świata do jednej zabitej dechami wsi – Wilkowyj.

Bohaterowie[edytuj • edytuj kod]

 • Lucy – główna emigrantka. Może ma nie po kolei w głowie, no bo kto normalny z Nowego Jorku przyjechałby do wsi, która nie zmieniła się od XVI wieku? Przez kilka sezonów potrafiła utrzymać się z oszczędności zarobionych podczas nauczania angielskiego. Została wybrana na wójta Wilkowyj (a nawet Wójta Roku), chociaż tak naprawdę nic nie zrobiła, oprócz korzystania z wtyk Fabiana Dudy, który załatwiał jej kasę z funduszy unijnych.
 • Kusyalkoholik, erotoman i malarz. Jak nie malował diabłów, to jakieś takie rzeczy, że nikt nie wiedział, co to jest. Mąż Lucy. Zmajstrował jej córkę Dorotkę, ale przed ślubem. Swego czasu uprawiał seks z Wioletką pod pozorami malowania aktów, ale skończyło się, gdy do akcji wkroczył Stasiek, który go pobił. Kusy był gotowy się zabić. Jest wariatem, co udowodnił paląc wszystkie swoje obrazy.
 • Paweł Kozioł – ale nie taki kozioł. Aż dwie kadencje był wójtem i nawet sporo zmienił na lepsze dla gminy (no i oczywiście siebie), ale ludzie tego nie docenili, a potem został z wydatną pomocą Lodzi wypierdzielony ze stanowiska, które zajęła Lucy. Jego ulubione zajęcia to: codzienne kłótnie z żoną, palenie cygar, granie w pasjansa w godzinach pracy i ganianie ludzi po wsi z siekierą. W nowej serii został prezydentem. Ale szedł na obrady Sejmu, gdy był pijany, przez co został dorwany przez TVN TVP 1. Prowadził podejrzane interesy z biznesmenem Więcławskim.
 • Halina – żona wójta/senatora. Najbardziej co uwielbiała robić przez całe dziesięć sezonów to besztać swojego męża jak nie za pijaństwo, to za dwuznaczne sytuacje z podwładnymi, których zazwyczaj dowiaduje się jako ostatnia oraz wydawanie ciężko zarobionych pieniędzy z prawie legalnych dochodów jej męża. Przyprawiała rogi swojemu mężowi z magistrem z apteki, choć zdarzyło się jej też wcześniej nawet i z doktorem Wezółem.
 • Piotr Koziołduchowny, kapłan. Nie lubi brata, ale za to lubi wyciągać kasę na remont kościoła od biednych ludzi. W jednym z odcinków niczym Zinedine Zidane pobił z dyńki prokuratora, bo ten nazwał go pedofilem. W innym natomiast zostaje biskupem pomocniczym w diecezji lubelskiej. Dostał różowiutki pas, przez który Michałowa dwa razy dostała wylewu.
 • Ksiądz Sądecki – biskup, obok gosposi najlepszy ziomal księdza Kozioła. Najpewniej choruje na gigantyzm gdyż jest zawszę dwa razy wyższy od każdego kogo spotka. Pod naciskiem gosposi Kozioła awansował go na pozycje biskupa pomocniczego. Złośliwi mówią, że ksiądz Sądecki tak naprawdę jest Żydem noszącym nazwisko Moryc Haber.
 • Michałowa – wścibska, starsza, kłótliwa żona gospodyni księdza. Najczęściej na głowie ma chustkę i występuje w kuchni. Jej ulubioną zabawą jest zabawa w sędzię Annę Marię Wesołowską, ponieważ robi przesłuchania ludziom, którzy mają interes do księdza. Gdyby żyła w średniowiecznej Hiszpanii zostałaby zapewne inkwizytorką.
 • Bywalcy ławeczki – Pietrek, Solejuk, Hadziuk, Stachu. Najmądrzejsi bohaterowie tego serialu i najtęższe umysły w całej wsi. Całymi dniami ciężko pracują, siedząc przed sklepem „U Krysi” i wymyślając nowe filozoficzne pomysły. Aby nie umarli z pragnienia, regularnie (czytaj: zawsze) piją wino marki Mamrot. Kiedyś był z nimi jeszcze Jan Japycz, ale umarł w wieku 108 lat, bo go jego 99-letni brat rzucił nim o szafę.
 • Czerepach – kolejna bardzo inteligentna osoba pośród bohaterów tego serialu. Uczciwy, miły, nigdy nikogo nie oszukał, wystarczy mu sztuka manipulacji, dzięki czemu z łatwością może osiągnąć zamierzony cel. Pilnuje wszelkich spraw gminy.
 • Lodzia – księgowa gminy. Całe ustawodawstwo zna na pamięć z wyrywkami. Matematykę ma w małym palcu – nie musi liczyć, bowiem wystarczy, że spojrzy na kartkę i wynik sam się oblicza. Od piątego sezonu jest żoną Czerepacha. Przyprawiła mu rogi nawet raz z wójtem.
 • Stasiek – głupiutki policjant, który zawsze łapie najgroźniejszych przestępców. Jest lepszy od komisarzy z W11 i ekipy Włodka Malanowskiego[1]. Lubi Koziołka Matołka. Jako jeden z nielicznych policjantów wciąż używa jako wozu służbowego Poloneza Caro z 1992. Później dostał Volkswagena, a obecnie porusza się wypasioną Skodą Octavią. Na zlecenie Wójta w siedemnastym odcinku śledził biskupa Sądeckiego, a kler wziął go za agenta ruskiej służby specjalnej.
 • Wioletka – miejscowa barmanka w knajpie „U Japycza”. Miała wielu partnerów seksualnych, ale jej mężem jest policjant Stasiek. W pierwszych seriach śliniła się do każdego faceta, nawet ławeczkowiczów spod sklepu. Zanim wzięła ślub ze Staśkiem, była gotowa przespać się ze wszystkim, co się rusza.
 • Doktor Wezół – miejscowy lekarz. Optymista jakich mało. Jego olbrzymia wiara w medycynie jest tak wielka jak jego pewność siebie. Jego skuteczność jest znana w całej gminie, ponieważ zawsze powtarza swoim pacjentom, że nic może zrobić, bo medycyna jest bezradna. Po tych słowach zazwyczaj odsyła swoich pacjentów do lokalnej znachorki.
 • Fabian Duda – mądry chłopak. Pierwszy, trzeci, piąty i szósty chłopak Klaudii (często go zmieniała z Łukaszem). Jest sekretarzem gminy. Lucy powiedziała, że jak nie będzie już wójtem to go poprze. Fabian miał też przekręty z PPU, ale wszystko się wyjaśniło. Zanim jego kariera jako sekretarz gminy się ustabilizowała, był okropnym wazeliniarzem.
 • Klaudia – córka Wójta i bratanica księdza. Zaczęła jako rozpieszczona gówniara zmieniająca wygląd, wyznania, poglądy i chłopaków dziesięć razy dziennie. Po serii lewatyw wykonanych przez doktora Wezóła, zaczęła normalne życie. Jak na ironię została psychologiem i mówi innym ludziom, co powinni robić, choć sama często wykazuje uchyby dalekie od normalności. Prowadzi też terapie małżeńskie (oczywiście bez skutku dla klientów).
 • Babka Zielarka – lokalna czarownica z Salem. Często pomaga mieszkańcom Wilkowyj zadając im przeróżne rodzaje ziół. Nauczyła Lucy magicznych sztuczek za pomocą gestów rąk, przez co ta wyrządziła wiele szkód. Między innymi redaktor w swoim studiu telewizyjnym musiał zainwestować w nowe lampy, ponieważ główna bohaterka postanowiła zemścić się na wójcie za to, że ten osądził ją o kradzież. Kilkuletnia córeczka Lucy i Kusego prawie dorównuje wzrostem Babce Zielarce.
 • Doktorowa – żona doktora Wesóła Wezuła Wezóła. Mąż musi jej słuchać i robić wszystko co powie lub pomyśli, ponieważ nie pozwoli mu ten tego z nią zrobić.
 • Tomasz Witebski – tak naprawdę Jacek Kawalec, ukrywający się w Wilkowyjach po zdjęciu z anteny "Randki w ciemno"; polonista, którego widzimy wszędzie, ale nie w szkole, redaktor, pisarz, człowiek renesansu, a przy okazji i etatowy ruch… znaczy uwodziciel mężatek, później usidlony przez Francescę.
 • Francesca – Włoszka, policjantka, żona Witebskiego, z podobnym zrównoważeniem i rozsądkiem życiowym co jej mąż – to przecież zupełnie normalne ustalać imiona dla dzieci po pierwszej przypadkowej nocy z gościem, którego języka nawet się nie rozumie, a imienia nie idzie prawidłowo wymówić.
 • Kinga – córka siostry zmarłej żony Kusego, Grażyny. Po tym, jak w telewizji redaktora naopowiadała całą prawdę o systemie nauczania w Polsce, doprowadziła dyrektorkę do załamania nerwowego. Ona i ksiądz Maciej są jedynymi mieszkańcami wsi, którzy potrafią robić bitwy frestyle'owe z fragmentów Biblii.
 • Hadziukowa – żona jednego z ławeczkowiczów. Do swojego męża na co dzień mówi Hadziuk zamiast kochanie. W jednym z odcinków mamy okazję zobaczyć, jaka to ona jest hojna. Ufundowała dla wszystkich dzieci z domu dziecka stypendia wydając wszystko co do grosza, przez co Hadziuk nie miał za co kupić dla siebie i kumpli spod sklepu winka.
 • Jolka – żona Piertrka. Jest o jakieś dwadzieścia centymetrów wyższa i szersza od swojego chłopa, a mimo wszystko zachowuje się jak sierota.
 • Solejukowa – żona Solejuka. Umie robić tylko pierogi, którymi karmi całą wieś i zdziera z biednych ludzi kasę. Udało jej się zedrzeć ponad 60 tysięcy i wybudowała sobie dom. Zdała maturę i poszła na studia dopiero po urodzeniu siódemki dzieci. Swoją nauką doprowadziła męża o nerwicy.
 • Monika – bezczelna, seksowna i co najważniejsze: inteligentna jak na blondynkę. Przyjechała do Wilkowyj, żeby wypromować Kusego i otworzyć mu drzwi do międzynarodowej malarskiej kariery. Wszystko szło na dobrej drodze, jednak drobnomieszczanka Lucy wszystko zepsuła, kiedy zaaresztowali ją antyterroryści pod zarzutem korupcji. Przez swoją żonę Kusy upił się i Monika została przez niego wypierdzielona z dworku. Leci na władzę, co pokazała w najnowszych odcinkach w postaci romansu z senatorem Koziołem. Kozioł zakochał się w niej, a ona go wykorzystała. Gdy Lucy wyjechała do Stanów, pilnowała Kusego by malował, bo najczęściej robił to, co zwykle, czyli się opieCenzura2.svgł.
 • Proboszcz Robert – chory na nerwicę natręctw ksiądz, który na początku był chamem i według niego lepiej wrzucić na tacę dla księdza, by dołożyć mu z własnej kieszeni na nowy samochód niż na papierosy, które można zapalić potem sobie dla przyjemności.
 • Wikary Maciej – nowy wikary, którego biskup przywiózł na plebanię, by zastąpił wcześniejszego wikarego, którego ten sam biskup wysłał – wbrew woli samego zainteresowanego – na inny kontynent, by ten tam po prostu siedział. Nosi ze sobą specjalne wydanie brewiarza, liczące 40 tomów Encyklopedii Katolickiej, Summa theologiae w oryginale i przegląd artykuł z Wikipedii.

Spoilery[edytuj • edytuj kod]

Pomimo zakończenia nadawania serialu, scenariusze do kolejnych sezonów „Rancza” pisane są ze sporym wyprzedzeniem i starannie ukrywane. Tajnemu wysłannikowi Nonsensopedii udało się jednak uzyskać wgląd do scenariusza sezonu szesnastego, w którym jak się okazuje, producenci będą kontynuowali motyw „typowej polskiej wsi”. W związku z tym:

 • Klaudia i Fabian są już po trzech rozwodach i szykują się do czwartego ślubu.
 • Piotr Kozioł, po tym jak w piętnastym sezonie z impetem trafił do Watykanu, wzbudził taki respekt papieża Franciszka, iż ten postanowił abdykować, aby przekazać swój urząd Koziołowi. Nowy papież wybrany został jednogłośnie, a konklawe było tylko czystą formalnością. Piotr Kozioł (a obecnie już Franciszek II) postanawia przenieść stolicę apostolską z Watykanu do Wilkowyj. Nawet brzmi podobnie, prawda?
 • Ksiądz Robert, po tym jak przez kilka ostatnich sezonów piastował opuszczoną przez Kozioła godność biskupa, awansuje na arcybiskupa, kardynała i najbliższego współpracownika papieża Franciszka II Kozioła. To powoduje, że biskupem zostaje ksiądz Maciej, a proboszczem w Wilkowyjach Michałowa. Jest to wynikiem przeprowadzonej przez Kozioła reformy Kościoła katolickiego, który odtąd dopuszcza kapłaństwo kobiet.
 • Paweł Kozioł kolejną już kadencję sprawuje urząd Prezydenta RP. Czerepach jednak, po tym jak w kilku sezonach był premierem, tym razem otrzymuje funkcję Przewodniczącego Komisji Europejskiej i jest najpoważniejszym kandydatem na Sekretarza Generalnego ONZ po wygaśnięciu kadencji obecnego. Nowym premierem zostaje Solejuk, a Marszałkiem Sejmu dyrektorka. Nowy rząd mianuje Hadziuka szefem CBA. Partia PPU wygrywa kolejne wybory sejmowe tym samym miażdżąc opozycję w takim stopniu, iż zostaje zatwierdzona nowa konstytucja oraz tworzy się IV V RP. Stolica razem z całym Belwederem zostaje przeniesiona do Wilkowyj, które w międzyczasie rozrosło się do rangi metropolii.
 • Tymczasem Ola, zgodnie z obietnicą Kozioła i Czerepacha, zostaje europosłanką. Podczas obrad PE zostaje wybrana jego przewodniczącą. Więcławski zaś otrzymuje tekę Komisarza UE ds. transportu i budownictwa w Komisji Czerepacha. A prokurator Jędruś zostaje mianowany (głównie dzięki awanturze urządzonej przez swoją ciotkę Koziołowi) Prokuratorem Generalnym.
 • Halina i Lodzia po sukcesach ich mężów też mają ochotę na więcej. Halina zostaje więc Marszałkiem Senatu, zaś Lodzia Prezesem Narodowego Banku Polskiego.
 • Kusy staje się żywą legendą malarstwa. Aby pomieścić w Luwrze wszystkie jego najważniejsze obrazy, Mona Lisa musiała zostać przeniesiona do bocznej salki. Jednocześnie Minister Edukacji (Kinga) we współpracy z Ministrem Kultury, Moniką, podejmuje decyzję o utworzeniu w szkole specjalnego przedmiotu, który będzie poświęcony tylko i wyłącznie sztuce Kusego.
 • Witebski otrzymuje literacką Nagrodę Nobla. Jego twórczość porusza wszystkie możliwe problemy ludzkości, toteż Rząd Solejuka (z Kingą w roli Ministra Edukacji) podejmuje decyzję, że jako lektury szkolne będą przerabiane już tylko pozycje jego autorstwa.
 • Pietrek i Jola zostają reprezentantami Polski w Konkursie Eurowizji 2020. Nie obywa się to jednak bez kontrowersji. Konkurencja zgłasza zastrzeżenia co do zasadności wystawienia do konkursu duetu, który w ciągu ostatnich kilku lat sprzedał więcej płyt niż Madonna i Michael Jackson razem wzięci, więc zwycięstwo automatycznie miałby w kieszeni.
 • Fabian przestaje się starać o fotel wójta Wilkowyj. Dzięki wstawiennictwu Klaudii Kozioł załatwia mu posadę zastępcy dyrektora w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.
 • Doktor odkrywa lekarstwo na raka, a później, mając już dość ujemnego IQ swojej żony, przeprowadza pierwszy na świecie udany przeszczep mózgu.
 • Aptekarz także nie próżnuje. W połowie sezonu udaje mu się odkryć nowy pierwiastek chemiczny, którego nazywa Wilkowyj (symbol Wk). Polon i rad wydają się przy nim kompletnie bezużyteczne.
 • Zdolności uzdrowicielskie Babki nieustannie rosną. Obecnie nie może się ona odpędzić od pielgrzymek z całego świata. Po wizycie u niej kalecy wstają z wózków, a kombatantom odrastają ręce. Babka przygotowuje się także do wskrzeszenia Jana Japycza oraz Janis Joplin.
 • Stasiek awansuje na szefa FBI. Zabiera ze sobą Francescę jako swoją zastępczynię, która po jakimś czasie zostaje szefową Interpolu. Komisariat w Wilkowyjach przestaje być zresztą potrzebny, wystarczy ochrona Hadziuka i przestępczość w całym województwie lubelskim spada o 350%.
 • Klaudia we ciągu kilku lat zdobywa tytuł profesora psychologii nie wyjeżdżając z domu. Jest też obecnie najpoważniejszą kandydatką na fotel Rektora Uniwersytetu Warszawskiego (odtąd z główną siedzibą w Wilkowyjach).
 • Zdolności kulinarne i hotelarskie Wioletki opływają już taką sławą, że Telewizja Polska proponuje jej poprowadzenie programów reality show będących odpowiedzią na TVN-owskie Kuchenne rewolucje i „Piekielny Hotel”.
 • Więcławska robi ze swojego sklepu koncern hipermarketów, który z czasem połyka Tesco, Biedronkę i inne Lidle. Pod hipermarketem w Wilkowyjach wciąż jednak znajduje się ławeczka – tym razem wykonana ze szczerego złota.
 • Solejukowa rzuca handel pierogami. Po co to komuś, kto cyklicznie co roku wygrywa w Lotto kolejne pięć milionów? Obecnie rodzina jest w trakcie rozbudowy swojego pałacu.
 • Hadziukowa wykupuje wszystkie wolne ziemie w okolicy Wilkowyj i Radzynia, aby jej kilkaset tysięcy kóz miało się gdzie pasać. Jej sery są znane na całym świecie. Po jakimś czasie ludzie kupują tylko i wyłącznie jej sery, co doprowadza do upadku inne firmy produkujące sery (Hochland, Piątnica itd.). Przyczynia się też do tego Więcławska, ponieważ jej hipermarkety sprzedają tylko i wyłącznie te Hadziukowej.
 • Lucy dalej nie nauczyła się mówić poprawnie po polsku.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

 1. A Holes może mu buty czyścić