Fort Boyard (polska edycja)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Fort Boyard (czyt. fort błajard, ur. 6 września 2008) – show w TVP2, które polega na tym, że zawodnicy biegają po – nie zgadniesz – Forcie Boyard. Zawsze mają ze sobą gwiazdę, która psuje wszystkie najłatwiejsze zadania. Wtedy grupę wspiera Kasia Glinka, która od pierwszego do ostatniego odcinka, ani razu nie przestała się uśmiechać.

Zasady[edytuj • edytuj kod]

Tygrys z fortu, jeszcze nie schowany przez Felindrę

Złota strzegą: 5 kluczy (które strażnik fortu chowa w komnatach, a później nie może ich znaleźć), szyfr i głodne tygrysy.

Robert Gonera daje zawodnikom 7 zadań w których mogą zdobyć klucze + 2 zadania zleca swojemu kumplowi Januszowi Weissowi. Jeśli zawodnicy nie zdobędą 5 kluczy, dostają takiego kopa że wrócą do Polski[1], ale zawodnicy najczęściej kupują w sklepie ZULMAN wódę i opijają Gonerę, mimo sprzeciwu strażnika, dostają klucze od ZULMANA. Żeby zawodnicy odgadli szyfr muszą mieć słowa-wskazówki, więc strażnik zadaje zawodnikom 2 niebezpieczne zadania + 1 proste zadanie od swojego Janka.

Drogę do kolejnych zadań wskazuje kurdupel Passe-Partout (czyt. Paspartu), którego hobby to pokazywanie do kamery liczby zdobytych kluczy i zamykanie drzwi. Jego karłowaty kolega, Passe-Temps (czyt. Pastą) trudni się niebezpiecznym i wymagającym werwy przesypywaniem piasku. Felindra (zagubiona córka Gonery po podróży z Kambodży) – na zawołanie Gonery – „chowa te tygrysy”, a La Boule (łysy wujek z Grenlandii) znienawidzony wychowanek Gonery uderza w gong, a sam Gonera wprawił się w przekręcaniu klepsydry.

Finał[edytuj • edytuj kod]

Jeśli zawodnicy dojdą aż tak daleko, strażnik wpuszcza ich na chwilę do skarbca, by zebrać kał Bażyka i Musiała, ale jeśli zawodnik nie powróci, to rozszarpią go tygrysy. Do tej pory nikomu nie udało się nie wyjść.

Gonera w forcie[edytuj • edytuj kod]

Gonera ma dużo zajęć: rano kąpie tygrysy, śniadanie zjada 30 metrów nad tygrysami, w południe handluje z marynarzami, a wieczorem szuka klucza do łazienki i śpiewa z tygrysami oraz układa wiersze na 50. Przegląd Piosenki Fortowej.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. akcja rozgrywa się w zachodniej Francji