Magazyn Kryminalny 997
Magazyn Kryminalny 997 (MK 997) – polski program telewizyjny dla dzieci, poświęcony największym zbrodniom dokonanym przez kryminalistów.
Historia[edytuj • edytuj kod]
Magazyn Kryminalny 997 został wyemitowany po raz pierwszy 15 października 1986. Od początku wzbudzał on ogromne zainteresowanie Polaków, gdyż po raz pierwszy w historii Polski Ludowej mogli przekonać się, że milicjanci potrafią nie tylko bić manifestantów i wysługiwać się ormowcami podczas kontroli drogowych, ale również łapać kryminalistów. Pierwszym prowadzącym był Jan Płócienniczak, jednak jak w 1990 roku zamieniano milicję na policję to nowym prowadzącym został Michał Fajbusiewicz, noszący legendarną koszulę na krótkich rękawach, która wzbudzała strach nawet wśród gangsterów z Pruszkowa.
W 1993 roku program skrytykował Komendant Główny Policji Zenon Smolarek, który stwierdził, że MK 997 jest instruktażem dla przestępców. Program zdjęto z anteny, a w jego miejsce emitowano program Dajcie znak życia o ludziach zaginionych oraz specjalne wydanie Panoramy dotyczące wzrostowi przestępczości w Polsce.
Program wrócił na antenę w 1995 roku. Przebudowano studio, rysownicy robili dokładniejsze rysunki, a także wprowadzono stawki edukacyjne, w których Paweł Wawrzecki uczył, jak zagadać do Anny Przybylskiej, przy okazji ostrzegając widzów, czym kończy się zapraszanie nieznanych panienek na noc do hotelu. I tak program emitowano do 2010 roku. Kilka lat później MK 997 wrócił na antenę, ale fani powiedzieli, że to se ne vrati, bo nie ma Pruszkowa, Wołomina, grupy mokotowskiej, a dzisiaj to jest tak bezpiecznie, że nawet nie opłaca się kraść telefonu komórkowego.
Prawdy wyniesione z rekonstrukcji wydarzeń[edytuj • edytuj kod]
- Morderca może zagrać w rekonstrukcji zbrodni, której dokonał.
- Hindus porwany przez gang obcinaczy palców woła Jezus Maria.
- Połowa bandziorów wygląda jak Wyrek z filmu Psy 2. Co za przypadek…
- Należy uważać na policjantów-sabotażystów wyglądających jak Turbo z filmu Haker, szczególnie gdy rozwiązują sprawę porwania synów bogatych przedsiębiorców.
- We Włocławku można pokonać czterech złodziei za pomocą jajek.
- Bohdan Łazuka handluje samochodami i mieszka na Waldemara Drzymały.