Śpiewające fortepiany

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Rudi Schuberth wyjaśnia zasady programu

Śpiewające fortepiany (właściwie MALINA KOWALEWSKI BAND) – program telewizyjny emitowany na TVP w latach 2001–2005 i prowadzony przez Rudiego Schubertha. Był to formalnie teleturniej muzyczny, który jednak miał na celu podprogowe promowanie komunizmu, bowiem cechą charakterystyczną był brak nagród oraz subtelne ustawianie wyników, aby możliwie często padał remis.

Zasady i uczestnicy[edytuj • edytuj kod]

W programie brały udział dwie drużyny – czarny fortepian (z Januszem Tylmanem) i biały fortepian (z Czesławem Majewskim). Oprócz pianistów w każdej drużynie znajdowało się dwoje celebrytów. Oczywiście jeśli wliczyć pianistów wychodził z tego niezręczny threesome, ale to już inna para kaloszy.

Głównym zadaniem drużyn było odgadywanie piosenek na podstawie słów wyświetlanych na monitorach (odsłaniali je wybierając numery). Przy odgadywaniu (nawet złym) drużyna musiała jeszcze odśpiewać kawałek danej piosenki. I to niby z pamięci, ale i tak wszyscy wiedzieli, że reżyserzy mówili im jakie piosenki będą użyte (a potem zawodnicy musieli udawać, że zgadują). Emocje pojawiały się tylko przy wybieraniu monitora, bowiem były tam ukryte słowa pułapki, które sprawiały, że drużyna przeciwna przejmowała zagadkę, co było oznajmiane puszczeniem nagrania Rudiego Schubertha mającego zgagę. Niemniej, położenie pułapek było odpowiednio manipulowane przez samego Rudiego za pomocą pilota, aby doprowadzić wynik do remisu lub możliwie bliskiego wyniku.

W innych rundach uczestnicy musieli dobrać piosenki do rebusów albo odgadnąć piosenki grane przez weselny zespół muzyczny MALINA KOWALEWSKI BAND, którego nazwę Rudi Schuberth ciągle i ciągle wykrzykiwał w każdej rundzie.

Piosenki[edytuj • edytuj kod]

Dobór weselnej kapeli do teleturnieju nie był przypadkowy, bowiem repertuar odgadywanych piosenek składał się głównie z tych śpiewanych na weselu i to konkretnie po pijaku, wliczając w to tak nieśmiertelne przeboje jak W murowanej piwnicy czy Szła dzieweczka do laseczka. Niektórych piosenek nikt z widzów nie kojarzył, ale dziwnym trafem uczestnicy znali je na pamięć. Oczywiście w ramach promocji polskiej kultury, piosenki do odgadnięcia były wyłącznie w języku polskim.

Rudi Schuberth[edytuj • edytuj kod]

Rola Rudiego Schubertha, wydawałoby się, powinna się sprowadzać do pomocy uczestnikom w śpiewie, jednak prowadzący ograniczał się głównie do wykrzykiwania wyniku i zapowiadania, że będzie grać MALINA KOWALEWSKI BAND. Ponadto swoimi kocimi ruchami wskazywał na ekrany, które odsłaniały słowa, jeśli uczestnicy akurat zgadli.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]