Fortepian

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Już wiesz czym się różni fortepian od pianina?

Fortepian – połączenie pianina i kombajnu; pozornie zachowuje się jak pianino, można jednak na nim nieźle wykosić. Do tworzenia dźwięku wykorzystuje system młotów.

Ma płaskie pudło rezonansowe które leży równolegle z klawiaturą. Jest głośniejsze, dzięki czemu efekt piany z twarzy działa na cały kilometr. Można na nim postawić laptopa (podobnie jak w programie „Jaka to melodia?”), a także piwo, wódkę i inne napoje. Ma też nogi na których ucieka w naturalnych warunkach przed tygrysami pręgowanymi. Ponoć potrafi śpiewać.

Od pianina różni się tym, że zwykle dłużej się pali. Podobno odróżnia go także znacznie większy zakres dźwięków, ale to nieprawda.

Piano i forte[edytuj • edytuj kod]

Fortepian był pierwszym instrumentem klawiszowym z dynamiczną klawiaturą, toteż wielkie podniecenie nań sprawiło, że fortepian jest instrumentem z największą literaturą solową, najpopularniejszym instrumentem akompaniującym, a w szkołach muzycznych nazywany jest koncentracyjnym, przymusowym, oburącz.

Fortepian w muzyce współczesnej[edytuj • edytuj kod]

Muzyka awangardowa autorstwa pracowników Microsoftu.

W XX wieku trafiła kosa na kamień. Fortepian stał się podmiotem wielu głupich żartów, dziwnych eksperymentów, niekiedy nawet okultyzmów; zaczęto wbijać w niego gwoździe, wysypywać piach na struny a John Cage delektował się niegraniem na fortepianie.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]