Skrzypce

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Szczyp... Skz... Skrzypce

Ziu, ziu, plom plom plom!

Skrzypce o sobie

Skrzypceinstrument smyczkowy, najmniejszy spośród nich. Gra się na nim pocierając smyczkiem po strunie, żeby je przepiłować, a przy okazji powstaje dźwięk, ale można też stosować technikę pizzdicato, czyli palcami (tyle że wtedy ich raczej nie przepiłujemy... czyli cała zabawa schodzi na psy). Powszechnie wiadomo, że cała przyjemność z gry to oczekiwanie w napięciu na moment przepiłowania. Rzadko dochodzi do tego podczas pierwszych 150-ciu koncertów, co powoduje, że zniecierpliwienie jest jeszcze bardziej ekscytujące. Instrument wykorzystywany głównie w muzyce klasycznej i w jazzie. Skrzypce mają cztery struny (tzw. bicze), którymi można grać (puste struny wydają dźwięki: g, d¹, a¹, i e²). Potoczna nazwa nie myli – na końcówkach mają małe kuleczki z metalu, które świetnie nadają się do biczowania.

Innym popularnym sposobem wykorzystania skrzypiec jest dręczenie sąsiadów, kiedy akurat nie ma się ochoty na remont ani kupowanie kolejnego głośnego psa. Do tego celu najlepiej nadają się dzieła własnego autorstwa grane około godziny drugiej w nocy. Rolę tę doskonale spełniają również własne dzieci zapisane do szkoły muzycznej.

Skrzypce zbudowaną są identycznie jak altówka z tym że są mniejsze i strojone są kwintę wyżej.

Ceny skrzypiec[edytuj • edytuj kod]

Pijany skrzypek

Skrzypce mogą być np. niepełnowymiarowe dla dzieci, które są za małe na porządny instrument (rodzice się boją, że dziecko go zniszczy i musi dorosnąć do normalnych), albo stare (jak wino – jeśli stare i zadbane, tym lepsze). Przykładowe ceny:

Rodzaj skrzypiec Orientalna cena (zł)
Pełnowymiarowe, normalne 500–3000
Kiepskie, normalne 200
3/4 (ok. 50cm) 250–300
jeszcze mniejsze 250
elektryczne 2–5 tys.
Stradivariusy 4 mln €
stare (lekko sprzed wojny) 2–10 tys.
przepiłowane 30 tys. + koszty naprawy

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj • edytuj kod]