Kapitan Sowa na tropie

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Kapitan Sowa wraz z kompanem podczas omawiania nowego Playboya

Kapitan Sowa na tropie – polski serial kryminalny, emitowany od 1965 roku. Głównym bohaterem jest funkcjonariusz Sowa, mrożący krew w żyłach twardziel, w skórzanej marynarce i swetrze polo, palący papierosy marki Silesia, który nie wie, co to moralność. Jeździ radiowozem marki „Warszawa”, zawsze wygrywa. Niestety powstało tylko 8 odcinków.

Odcinki[edytuj • edytuj kod]

Odcinek I pt. „Gipsowa Figurka”[edytuj • edytuj kod]

Kapitan Sowa przypadkiem znajduje zwłoki kobiety. Feliks odkrywa że jego pies jest gejem. Nie może tego zaakceptować, więc przychodzi po radę do kapitana Sowy, który daje mu interesujący wykład o tolerancji. Jadzia nie może sobie poradzić z natrętnym sąsiadem, który wysyła jej listy miłosne i nachodzi ją parę razy dziennie. Prosi o pomoc funkcjonariusza Sowę, który wsadza go do więzienia za morderstwo. Sowa zostaje obwołany bohaterem!

Odcinek II pt. „Uprzejmy Morderca”[edytuj • edytuj kod]

Kapitan Sowa idzie do cyrku. Jeden z clownów zostaje zamordowany. Sowa podejrzewa komika Bongo. Tadeusz uczy się czytać i pisać. Dzieci są przezywane przez kolegów ze starszych klas. Proszą o pomoc Kapitana, który postanawia przejść się do szkoły. Sowa daje wykład moralny chuliganom, którzy przyrzekają, że będą grzeczni. Mordercą cyrkowca okazuje się komik Bongo. W finałowej scenie podczas ucieczki przed policją wpada do klatki lwów i ginie.

Odcinek III pt. „Termos”[edytuj • edytuj kod]

Naukowiec-profesor Mikucki po powrocie z Turcji zostaje zamordowany. Jolka zakochuje się w Sowie. Lucjan podejrzewa Alicję o zdradę. Planuje przyłapać ją na gorącym uczynku. Idzie do hotelu, w którym, jak jest przekonany, ma się spotkać Alicja. Zamiast niej widzi Czarka i Marka w jednym łóżku. O wszystkim opowiada Sowie, który łącząc fakty dochodzi do tego, kto jest mordercą.

Odcinek IV pt. „Cichy Pokoik”[edytuj • edytuj kod]

W miejscowości Lisy grasuje morderca kobiet. Mieszkańcy żyją w ciągłym strachu. U jednej z mieszkanek, pani Kwiecińskiej, wynajmuje pokój Zuzanna, anarchistka która wyszła właśnie z więzienia. Władek eksperymentuje z narkotykami. Kapitan Sowa znajduje go i zawozi na odwyk. Niebawem wychodzi, że Zuzanna chce zamordować panią Kwiecińską, okraść jej dom i o wszystko oskarżyć mordercę.

Odcinek V pt. „Trzecia Ręka”[edytuj • edytuj kod]

Kapitan Sowa poszukuje zaginionej dziewczyny. Podczas poszukiwań wpada na trop szajki przemytników dzieł sztuki. Lucjan dostaje urazu głowy i myśli, że jest terrorystką z filmu anime. Próbuje wysadzić Pałac Kultury i Sztuki im. Lenina. Sowa go powstrzymuje, przy okazji rozpracowując szajkę przemytników.

Odcinek VI pt. „Szantażysta”[edytuj • edytuj kod]

Zostaje zamordowany mężczyzna o nazwisku Smolak. Lucek wyznaje Sowie swoją tajemnice: kiedyś wybrał się do domu publicznego, a o wszystkim dowiedział się zamordowany mężczyzna. Przez wiele lat go szantażował. Kapitan Sowa przypuszcza, że Smolaka zamordował ktoś z szantażowanych. Mordercą okazuje się Wacław, przyjaciel Lucka. W finałowej scenie uciekając przed policją wpada do kanałów, gdzie zostaje pożarty przez aligatory.

Odcinek VII pt. „Śpiący nie kłamie”[edytuj • edytuj kod]

Kapitan Sowa próbuje rozwiązać zagadkę śmierci emeryta. Feliks wstępuje do zespołu „Mayhem”. Zaczyna czcić szatana i dziwnie się zachowywać. Alina zaczyna się o niego martwić. Ginie drugi emeryt, Sowa dochodzi wreszcie kim jest morderca staruszków. Oskarża o to jednego z członków zespołu. Feliks jest przekonany, że oskarżenia są nie słuszne i że Kapitan próbuje oddzielić go od nowych znajomych. Razem z kolegami planują zamordować Sowę i uciec do Norwegii. Czekają przed domem funkcjonariusza. W finałowej scenie Feliks próbuje zabić Sowę rzucając w niego czaszką barana, jednak nie trafia. Kapitan bije się ze wszystkimi napastnikami na raz i ich pokonuje.

Odcinek VIII pt. „Numer IB 2968 ”[edytuj • edytuj kod]

W przedsiębiorstwie Motozbytu dokonano napadu rabunkowego na kasjerkę. Lucjan poznaje studentkę Janinę, w której się zakochuje. Lucjan z Alicją zostają oskarżeni przez swoje dzieci o molestowanie. Kapitan Sowa dowodzi jednak, iż dzieci kłamią. W mieście wzrasta panika związana z porwaniami zwierząt domowych. Sprawcą okazuje się właściciel chińskiej restauracji. Janina potrzebuje przeszczepu nerki. Jedynym zgodnym dawcą okazuje się Kapitan Sowa. Zgadza się oddać swój organ. Podczas zabiegu ginie. Na pogrzebie jego prochy zostają wystrzelone w kosmos z armaty.