BMW Sauber

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Jak myślisz, Mikołaj – na którym miejscu będzie dziś Kubica?

Andrzej Borowczyk o BMW Sauber na początku sezonu 2007

Jak myślisz, Mikołaj – czy Kubica dojedzie dziś do mety?

Andrzej Borowczyk o BMW Sauber w środku sezonu 2007

Jak myślisz, Mikołaj – na którym okrążeniu Kubicy zepsuje się samochód?

Andrzej Borowczyk o BMW Sauber pod koniec sezonu 2007
Nick, czy my naprawdę będziemy TYM jeździć?

BMW Sauber – ekipa Formuły 1, w której barwach startował niegdyś Robert Kubica, ale team bardzo silnie pracował na to, aby był kojarzony z Nickiem Heidfeldem. Nie udało im się to i do dziś są znani z beznadziejnej taktyki, błędów i wielu wtop. Mimo że sponsorami teamu były Petronas i Red Bull, a teraz sponsoruje ich Alfa Romeo.

Początki Saubera[edytuj • edytuj kod]

Peter Sauber po 23 latach jeżdżenia w 24-godzinnych wyścigach Le Mans miał już dość nieprzespanych nocy i postanowił zająć się Formułą 1. Jeżdżąc w środku stawki zyskali potężnego sponsora – Red Bulla, dzięki czemu nie tylko dostali dużo kasy, ale mogli w końcu zamontować spoilery (zwane też skrzydłami).

Barwy zespołu miały niebieskiej koszulki wypranej w Perwollu White Magic. Może to dawać wrażenie, że Perwoll był (i jest) sponsorem zespołu, mimo braku loga na bolidzie (tzw. nieświadoma reklama).

BMW Sauber i era wielkiego Roberta Kubicy[edytuj • edytuj kod]

W 2006 r. Peter postanowił zrobić sobie wolne, a zespół podarował Mario Theissenowi. Pierwsze co zrobił nowy szef to dolał Perwollu, dzięki czemu bolid stał się całkowicie biały. Później dodał chujowy niezbyt ładny wzorek. Samochód był gotowy.

Sezon 2007 był ewidentnym spiskiem przeciwko Kubicy. Podczas gdy Heidfeld jeździł i jeździł, Robert miał kilka drobnych problemów z: silnikiem, skrzynią biegów, hydrauliką, układem sterowniczym, hamulcami, podnośnikiem, prawym przednim kołem, lewym przednim kołem, prawym tylnym kołem, lewym tylnym kołem, przednim spoilerem, tylnym spoilerem, siedzeniem, słomką do podawania wody, team radiem, radiem AM, radiem FM (choć mówi się, że łapał sygnał Radia Maryja), GPS-em, a nawet partnerem z zespołu, który ot tak wjechał mu w jednym z wyścigów w tył.

W Kanadzie miał za to problem z barierą. Kubica myśląc, że jest krucha, próbował się przez nią przebić, ale zamiast tego odbił się od niej robiąc kilka efektownych fikołków. Theissen powiedział Polakowi, że powinien się leczyć i wysłał do USA Sebastiana Vetella. A ten zdobył jeden punkt.

2008 r. będzie przez team mile wspominany. Kubica notorycznie stawał na podium, wygrał nawet w Kanadzie (pokusa uderzenia w barierę nie była już aż tak mocna). Pod koniec sezonu Sauberowcy uświadomili sobie, że za rok też jest sezon i skupili się na pracy nad nowym samochodem.

Do dziś nie wiadomo co chcieli powiedzieć konstruktorzy auta z 2009 roku. Być może to była kolejna ukryta reklama, a bolid miał przypominać butelkę Perwollu. Tak czy siak – do szybkiej jazdy to nie służyło. Taktycy BMW też byli zakłopotani. Dowodem na to jest wyścig o GP Węgier, podczas którego wydawałoby się, że Robert ma ustaloną taktykę jednego tankowania. W dziwnych okolicznościach zjechał on jednak na 4 okrążenia przed końcem. Jak się okazało – Perwoll Black Magic spala się szybciej niż Perwoll Color Magic.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

NonNews
Zobacz w NonNews temat: