Freddie Mercury

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Freddie pokazuje nam swoją kulturę

Mama, I just killed a man!

Freddie przyznaje się do morderstwa

Ferdynand Merkury Freddie Mercury (ur. 6 września 1946 w Zanzibarze jako Farrokh Bulsara, zm. 24 listopada 1991) – brytyjski piosenkarz, frontman grupy King Queen. Wielokrotnie wyróżniano go jako jednego z lepszych wyjców w historii na równi z Robertem Sadzonką, Gienkiem Loską, Dawidem spod Muru i grającym na akordeonie panem Zbigniewem. Nie wiadomo, czy tak naprawdę nie zginął w innych okolicznościach. Niektóre źródła podają, iż rozstrzelało go KGB, Iluminaci, CIA, SWAT, FBI, czy inna Milicja Obywatelska, albo wszyscy w tym samym czasie.

Biografia[edytuj • edytuj kod]

Kariera muzyczna Freddiego rozpoczęła się jeszcze w jego najmłodszych latach

Jako niemowlak, Freddie, w przeciwieństwie do swoich późniejszych lat, był czarny (przypomina to kogoś), i już śpiewał. Nie wiadomo, co się wydarzyło między jego młodymi latami a rokiem 1968, gdy właśnie wtedy założył z kolegami grupę muzyczną Smile (brzmi jak nazwa zespołu grającego disco polo na festynie). Coś im słabo szło, bo rozwiązała się 2 lata później.

W roku rozwiązania Smile'a, którego nikt nie słuchał, powstała jego grupa następcza, która jednocześnie była jego przeciwieństwem, czyli wszyscy jej słuchali. Wydała ona sporo albumów, zagrała sporo koncertów, lecz Freddie nie wiedział, czym są baloniki i dostał AIDS. Zmarł w szpitalu 24 listopada 1991, ale grupa, nie patrząc w tył, grała dalej. Oj, nieładnie.

Schemat każdego utworu[edytuj • edytuj kod]

 1. Syntetyzatory grające akord na nanosekundę.
 2. Szpanowanie swoimi czterema oktawami.
 3. Okazjonalne zajeżdżanie rapem.
 4. Gitary, których nie słychać.
 5. Oczywiste teksty o rzeczach, które tylko on zrozumie.

Teoria czeska[edytuj • edytuj kod]

Według części badaczy powszechnie znana biografia Freddiego Mercurego została sfałszowana przez samego piosenkarza, a on sam tak naprawdę nazywał się Bedřich Rtuť i był dzieckiem Cyganów spod Ostrawy. Już w młodym wieku założył razem z kolegami zespół Královna, będącym jednym z pionierów czechosłowackiej sceny rockowej. Ze względu na nieprawomyślność w oczach cenzury partyjnej zespół ten nie przebił się do mainstreamu, jednak był ceniony w trzecim obiegu za takie utwory jak My jsem vítězové, Další jeden kouše prach, My tě skamenim oraz Rozhlas Ha Ha. Grupa rozpadła się po Praskiej Wiośnie, Bedřich unikając prześladowań ze strony twardogłowych komunistów uciekł przez Austrię do Wielkiej Brytanii i tam od nowa rozpoczął karierę muzyczną. W celu zerwania ze swoją przeszłością w Anglii zmienił image, nazwisko i orientację seksualną a z akordeonu przerzucił się na fortepian. Jedyną pozostałością po starym życiu było nazwanie największego hitu na cześć swojej ojczyzny českým rapsódem.

Członkowie Královnej po odejściu Bedřicha założyli Banjo Band.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

 • Wbrew wyobrażeniom Dzieci Neostrady, urodził się w Afryce.
 • Lubił przebierać się za sprzątaczki w teledyskach piosenek rockowych.
 • Jego hit Living On My Own 3 lata po jego śmierci został zremiksowany w stylu techno. Tyle wiadomo, że przewracał się w grobie.
 • Lubił jeździć na swoim rowerku, lubił jeździć nim dokąd chciał.
 • Logo zespołu Smile zostało emotikoną w przyszłości.
 • Mimo faktu bycia gejem, nie lubił koloru różowego.
 • Nie sprzedawał się w reklamach dla pieniędzy.
 • To on skonstruował pierwszy rowerek dziecięcy na świecie i śpiewał o nim w piosence pt. Bicycle.
 • Obrazek Freddiego z pięścią w powietrzu stał się memem.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]