Grad

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Grad – opad atmosferyczny (nie mylić z opadem atmosferycznym w sytuacji gdy mamy ochotę na pewne czynności, natomiast naszą wybrankę boli głowa) w postaci kawałków lodu, tworzący się w chmurach o łacińskiej nazwie zakończonej na „us”. Nie ma sensu informować jak konkretnie się nazywają, bo nazwa jest trudna do wymówienia i zapamiętania, a nawet jeśli uda nam się nauczyć, jak owe chmury się nazywają, to i tak nie umiemy ich odróżnić od pozostałych.

Opad gradu jest niezwykle niebezpiecznym zjawiskiem. Jego niszczycielską siłę można obecnie zaobserwować na terenach wschodniej Ukrainy. Winę za częste opady lokalna ludność zrzuca na zielone ludziki, jednakowoż we wspomnianym wcześniej regionie łatwo jest pomylić opad gradu z innym opadem, mianowicie, granatu (lub radioaktywnym), za co odpowiedzialny jest najprawdopodobniej nasz Przyjacielski sąsiad.

Grad sam w sobie jest dobrym źródłem utrzymania dla mechaników, gdyż powybijane szyby w autach oraz pogięte maski,dachy ktoś musi wymieniać.

Osiąga wielkość kulek po styropianie, ale znane są przypadki opadu ziemniaków (wielkościowo).

Fazy[edytuj • edytuj kod]

Podczas opadu gradu należy spodziewać się serii następujących po sobie wyjątkowo ciekawych zależności polegających na przejściu od stanu rozgoryczenia i frustracji, do stanu radości, a nawet euforii, aby znów pogrążyć się w pesymizmie. Grad jest więc przyczyną intensywnie wpływającą na samopoczucie człowieka, z tym zastrzeżeniem, że człowiekiem tym musi być Polak. Aby wytłumaczyć to zjawisko niezbędna jest analiza zachowań:

 1. Faza zamętu i rozpaczy:
  • Wszystko zniszczone, plony, nad którymi pracowałem cały rok zniszczone! Pomidory szlag trafił, wiśnie opadły, katastrofa!! Oberwałem w głowę gradem wielkości kurzego jajka. Tak mi się wydaje.
 2. Faza olśnienia i radości:
  • To pole właściwie nie było niczym obsiane, dostanę pewnie jakieś odszkodowanie. Wiśni i pomidorów nie było sensu zbierać nawet gdyby nie było gradobicia – ceny w skupie są za niskie. Z odszkodowania będzie duuuużoooo większy pożytek. Jeśli u nas był grad, to może w Niemczech też. Nie można marnować okazji – jadę do Niemiec szukać a-czwórki w tedeiku z lekko uszkodzonym dachem i bez okien.
 3. Faza ogólnego rozgardiaszu:
  • No bo jednak kiedyś trzeba się o to odszkodowanie upomnieć i na Niemcy wybrać, ówcześniej się pakując, więc wszędzie panuje bajzel. Oczywiście o ceny wiśni i pomidorów nie trzeba się aż tak martwić.
 4. Faza postępującego pecha:
  • W skupie ceny wysokie, więc straty, Warta nie chce dać nam tego tysiaka a w Niemczech nie ma lekko uszkodzonego auta. W Polsce też nie.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]


Potatometeor.jpg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny meteorologii. Jeśli trafił Cię piorun – rozbuduj to hasło.