Gwóźdź logo.svg
Wyniki Gwoździa 2021 już są!
Zobacz jaki tekst z Nonsensopedii zdaniem czytelników jest najlepszy.

Olimpijscy herosi

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Przekierowano z Herosi olimpijscy)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Olimpijscy herosi – seria książek autorstwa Ricka Riordana. Jest kontynuacją serii Percy Jackson i bogowie olimpijscy, chociaż główny bohater tej pierwszej przestaje być głównym bohaterem drugiej serii.

Książki w serii[edytuj • edytuj kod]

Zagubiony heros[edytuj • edytuj kod]

Jason po ostrej imprezie budzi się obok pięknej lasencji i chłopaka z nadpobudliwością, sypiącego kiepskimi żartami. Co więcej, ma ostrego kaca i amnezję wsteczną – czyli po prostu nic nie pamięta. Herosi z Obozu Herosów nie zważając na brak obuwia Jasona każą mu udać się na misję, bo ich niewolnik od misji – Percy Jackson gdzieś uciekł zniknął. Jasonowi towarzyszą Leo Valdez i Piper McLean. Herosi mają uratować Herę[1]. Spotykają boginię zimy i grupę cyklopów, z Mamą Uszczelką na czelę, lecz olewają misję bo tatuś Piper jest w niebezpieczeństwie. Jason – syn Jupitera walnął piorunem i tatuś Piper przestał być w niebezpieczeństwie. Hera została uratowana kołysanką i płonącym Valdezem. Jason, po spełnieniu misji mogąc trochę wypocząć przypomina sobie, że nie jest z tego obozu.

Syn Neptuna[edytuj • edytuj kod]

Percy Jackson nie uciekł, lecz został pozbawiony pamięci (istnieje też wersja, że ostro zabalował, ale ćśś, wersja o amnezji jest szlachetniejsza). Goniony przez dwie siostry Meduzy trafia do obozu rzymskich herosów. Korzystając z jego amnezji ci wysyłają go na Alaskę, w misji mającej na celi uratowania świata. Razem z nim wyruszają Hazel Levesque i Frank Zhang. Spotykają kilku gigantów, bogini zdrowego żywienia Iris i starca z mocami widzenia przyszłości. Po zakładzie, w którym Percy omal nie rozpadł się na cząsteczki drobniejsze niż atomy, trafiają na Alaskę i ratują boga śmierci(głupota). Wracają w sam raz na rozróbę, a Percy za zasługi w rozwalaniu przeciwnika starym posągiem zostaje jednym z dowódców obozu, która ta fucha należy do Jasona.

Znak Ateny[edytuj • edytuj kod]

Do obozu rzymian na latającym statku przybywają Annabeth, Jason, Piper i Leo, zabierają Percy'ego i jeszcze dwoje innych na kolejną wyprawę w celu spełnienia przepowiedni. Towarzyszy im satyr – trener Hedge (mieszkał w Krakowie, więc zna sztuczki z maczugą). Oburzony brakiem uwagi Oktawian[2] podjudza Rzymian do ataku na statek Greków, korzystając z pretekstu zaatakowania obozu przez Valdeza. Grupa ucieka z miejsca zdarzenia tak szybko, że prokuratura zastanawia się nad umorzeniem śledztwa. Nie pozwala na to synalek sędziego i chce ich pociachać jak swoje miśki. Spotykają na pustyni boga akwariów, na jakiejś pipidówie boga wina, a potem opuszczają Amerykę i ruszają w stronę Rzymu, gdzie walczą z bliźniakami, którzy mają węże zamiast stóp. W tym czasie Annabeth stacza pojedynek z Arachne, która nie lubi dzieci Ateny[3]. Wygrywa i zdobywa 12-metrowy posąg, który tylko zawadza, ale możliwe, że się kiedyś przyda. Posąg zostaje zapakowany na statek, lecz Annabeth razem z Percym wygrali darmowy karnet do Tartaru.

Dom Hadesa[edytuj • edytuj kod]

Annabeth i Percy wędrują po Tartarze, pijąc płynny ogień z Flegetonu[4], zwiedzając pałac Nyks, czy też wędrując z eks-tytanem Japetem, przechrzczonym teraz na Boba. Przy wyjściu okazuje się, że zapłatą za windę jest jakiś trup i Bob oraz ich drugi przyjaciel, Damascen, poświęcają się, aby nasza para mogła wyjść na powierzchnię. W tym czasie Hazel zostaje pasjonatką skunksów. Jeden z nich, zesłany przez Hekate uczy ją, jak oszukiwać za pomocą mgły. Grupa wyrusza z Rzymu w kierunku Wrót Śmierci, gdzie jest wyjście z Tartaru. w międzyczasie Jason i Nico di Angelo spotykają Kupidyna, który zmusza tego drugiego do wyznania swojej miłości do Percy'ego. Jason nie będąc homofobem obiecał, że nikomu nie powie. Po dotarciu do wrót śmierci natrafiają na Percy'ego i Annabeth, pokonują Pazyfae (matkę Minotaura) i wyruszają pokonać Gaję do Aten.

Krew Olimpu[edytuj • edytuj kod]

Bohaterowie chcący sobie zapewnić zwycięstwo porywają Nike-boginię zwycięstwa i trzymają ją związaną pod pokładem, zakneblowaną starą skarpetką. Tymczasem Nico di Angelo, trener Hedge i Reyna - pretor obozu Rzymian, wyruszają z 12-metrowym posągiem w drogę powrotną, aby zapobiec ustawce fanów Wisły i Cracovii Greków i Rzymian. Oczywiście każdy kogo spotykają próbuje ich zabić. Natomiast nasi herosi zmierzają do Aten, gdzie zebrały się potwory, chcące złożyć ofiarę z ich krwi, aby obudzić Gaję. Percy i Annabeth ładują się w pułapkę i krew się przelewa – Annabeth ma okres, a Percy'emu krew poszła z nosa. Gaja powstaje, ale nie tu, tylko w Obozie herosów, gdzie zebrały się dwie armie. Percy i spółka pokonują gigantów i tytanów dzięki pomocy swoich rodziców, a następnie Zeus rzuca nimi do Ameryki. Oktawian katapultuje sam siebie razem z kulą ognia i wysadza siebie i Valdeza, razem z Gają. Valdez umarł i się wskrzesił, ale nikt o tym nie wie. Nico wyznaje swoje uczucia Percy'emu, po czym zarywa do jednego z synów Apolla. Apollo na górze ma przekichane u tatusia, więc siedzi cicho, toteż syn Hadesa może w spokoju wyruszać na miłosne podboje. Nie ma przepowiedni, nie ma misji i wszyscy są szczęśliwi.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

  • Frank jest spokrewniony z Percym i umie zmieniać się w słonia, delfina i złota rybkę.
  • Bogowie mają focha przez całą serię, co nie przeszkadza niektórym pomagać, czy też przeszkadzać głównym bohaterom. W ostatnim tomie wpadają, pomagają, po czym znów mają focha.
  • Reyna kocha się we wszystkich w około, ale nikt jej nie chce, natomiast Percy buja się tylko w Annabeth, ale za to w nim kochają się poza nią także Reyna, Rachel, Calipso, Nico i cały domek Afrodyty.

Przypisy

  1. Tak się to teraz nazywa
  2. Morderca pluszowych misiów, z których wróżył
  3. Atena zmieniła ją w pająka, trudno się dziwić
  4. U nas się na to mówi wódka