NonNews:Źle zorganizowane igrzyska w pałowaniu górników
2 lutego 2020
W Imielinie ruszyła kolejna edycja igrzysk w pałowaniu górników. W tegorocznych zawodach pomiędzy górnikami a policją doszło do skandalu. W wyniku złej organizacji górnicy rzucali się z pięściami do widzów.
Górnicy wraz ze wsparciem związku zawodowego z KWK Ziemowiat zaatakowali mieszkańców, którzy obserwowali przygotowania do pojedynku. Według naocznych świadków, pracownicy kopalń dali się sprowokować trzydziestolatkowi, który krzycał Precz z hołotą rozpieszczoną przez Gierka.
Policja początkowo nie zdecydowała się na przeprowadzenie kontrataku. Aby zorientować się w sytuacji, wypuścili wypożyczone od Krakowa drony. Bezzałogowe statki powietrzne sfotografowały dziewięciu górników, którzy zaczęli polewać benzyną wcześniej zbudowane fortyfikacje z opon oraz dwudziestu trzech górników rzucających petardy i ziemię w widzów. Ostatecznie policji udało się rozdzielić obie grupy oraz wystawić górnikom i związkowcom sto szesnaście mandatów za zaśmiecanie miasta. Wobec najgroźniejszych agresorów zastosowano najbardziej rygorystyczną karę – odebranie trzynastek.
Igrzyska w pałowaniu górników to coroczna impreza sportowa odbywają się od 1970 roku. Impreza stała się popularna za sprawą widowiskowych edycji w Katowicach (1981) i Birmingham (1984). 2 listopada 1988 roku w Warszawie powstał Międzynarodowy Komitet Igrzysk Górnicznych pod patronatem Margaret Thatcher i Wojciecha Jaruzelskiego. Państwem, które najczęściej organizowano igrzyska, była Rumunia (1990, 1991, 1992 i 1999). W latach 1999–2011 zawody się nie odbywały. Igrzyska przywrócił prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew, organizując je 11 maja 2011 roku w Żangaözen.
Źródło[edytuj • edytuj kod]
- dziennikzachodni.pl, 1 lutego 2020.