NonNews:Polscy historycy w Wielkiej Brytanii?

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

3 sierpnia 2009

Niedawno mieliśmy okazję obchodzić 65. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, ale już nie wiemy, kiedy się zakończyło. Winowajcą jest tutaj oczywiście Wikipedia, jedyne „rzetelne” źródło dat w internecie.

W sobotę miliony polskich internautów, zainteresowane ww. powstaniem odwiedziło Wikipedię w poszukiwaniu informacji na jego temat. Zaczęło się dobrze: data rozpoczęcia – 1 sierpnia 1944. Jeszcze w tym samym akapicie możemy się dowiedzieć, że powstanie zakończyło się 3 października. Jednak wchodząc na angielską wersję Wikipedii dowiadujemy się, że to był jednak 2 sierpnia.

Podobny paradoks odnajdują miłośnicy Wojska Polskiego zainteresowani Cudem nad Wisłą. Polacy twierdzą, iż Bitwa Warszawska rozpoczęła się 12 sierpnia, kiedy Anglicy uważają, iż był to 13 sierpnia.

Oczywiście mieszkańcy Wielkiej Brytanii, składający się w 95% z Polaków mają rację, ale nie chcą się podzielić tą wiedzą z rodakami w Polsce. Jednak prawdziwe źródło wiedzy dąży do prawdy i apeluje, aby polscy historycy powrócili do kraju i sprawili, żeby Polska przestała wreszcie kompromitować się nieznajomością własnej historii.

Źródła[edytuj]

3 sierpnia 2009.