NonNews:Zmiana nazwiska hitem wśród Ukraińców

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dumny pan Ryj chętnie dał nam swój autograf

1 stycznia 2007

Nasi kochani sąsiedzi zza Buga masowo zmieniają swoje nazwiska: Gogol zamiast Bułhakowa i Kiełbasa, Ryj i Gnida w miejsce Juszczenki, Janukowycza oraz Tymoszenko.

Jak informuje wschodnia edycja dziennika Przedjutrze – „Hazeta po-ukraińsky”, powołując się na dane Ministerstwa Sprawiedliwości, w mijającym roku na taki krok zdecydowało się przeszło 20 tysięcy obywateli. Nazwiska ukraińskiego prezydenta i premiera, Wiktora Juszczenki i Wiktora Janukowycza odrzucali z reguły mieszkańcy obwodu iwanofrankowskiego, na zachodzie kraju. Niektórzy obywatele tego kraju czynią jednak odwrotnie, wierząc, że zmiana nazwiska, a nawet imienia, na takie, które posiada ulubiony polityk, utożsami go z nim i sprawi, iż stanie się on bardziej popularny.

W okolicach Iwano-Frankowska, zapewne pod wpływem ukraińskiego piłkarza Andrija Szewczenki, który marnuje teraz swoją piękną karierę w Chelsea, ubyło kilkunastu starych Szewczenków, tak jest też w wielu innych miejscach...

„Hazeta po-ukraińsky” nie docieka, dlaczego Ukraińcy przybierają nowe nazwiska, wskazuje jednak, że pewnym ludziom w szczęściu przeszkadzało to, że nazywali się tak, jak znienawidzony polityk, czy sportowiec. – Ech... Jakie to życie jest okrutne – mówił przed zmianą nazwiska pan Szewczenko (dziś dumna Kiełbasa).

Niektórym Ukraińcom nazwiska nie podobały dlatego, że były po prostu „gupie!” i z tego powodu poddawali je zmianom. I tak: obywatel Wdacha (udacznik) stał się w tym roku Newdachą, czyli „nieudacznikiem”, a obywatel Bożnyj (zresztą wielki ateista) podpisuje się od jakiegoś czasu nazwiskiem Bezbożnyj.

Według Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy najpopularniejszymi nazwiskami są na dzień dzisiejszy: Hnyda (gnida), Kowbasa (kiełbasa), Straszko (tchórz, osoba mało odważna), Szczitka (szczotka), Mordań (od mordy), Ryło (ryj), Krywonoha (krzywonogi), Horb (garb) i Kobyłko.

Źródło[edytuj • edytuj kod]

  • Ukraińcy masowo zmieniają nazwiska, Onet.pl, 1 stycznia 2007.