Nonsensopedia:Spotkania/15.02.20

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Dostojna lama andyjska (Lama glama) pilnuje tego opracowania przedspotkaniowego. Nie denerwujcie lamy.

Rzeczy na spotkanie 15 lutego 2020.

Ostatnie spotkanie było już… ho-ho, deczko czasu temu, także uzbierało się kilka ciekawych spraw. Mydli-mydli, do rzeczy.

Wyrzucenie najnowszych artykułów z głównej[edytuj kod]

Na poprzednim spotkaniu Amoniak zaproponował całkowite wyrzucenie szablonu {{Najnowsze artykuły}} ze strony głównej i zamiast tego wstawianie wszystkich najnowszych do {{Czy wiesz}}. Byłaby to znacznie ciekawsza forma prezentacji nowych artykułów. Jeśli chodzi o kwestię czy coś jest wystarczająco dobre do czywiesza, to padła też argumentacja, że słabe artykuły powinny i tak wylatywać w moderacji (i się z tą argumentacją zgadzam).

Od siebie po przemyśleniu dorzucę pomysł, że można ewentualnie wydłużyć szablon {{Czy wiesz}}, na przykład do 8 punktów zamiast dotychczasowych 6.

Niejako powiązaną kwestią są te nieszczęsne promowane na stronie głównej. Sekcja, nie ukrywajmy, martwa i raczej mało zachęcająca swoją formą. Propozycja do przemyślenia: a gdyby wyrzucić promowane w cholerę i zamiast tego dodać sekcję z np. czterema losowymi czywieszami z archiwum? Byłoby to na pewno dużo ciekawsze, a sekcję Czy nie wiesz moglibyśmy bez żalu poświęcić w większości na nowinki.

Zaraza infoboksowa[edytuj kod]

Zajrzałem sobie pewnego deszczowego dnia w Kategoria:Infoboksy i poczytałem, co tam jest. Mamy w tym momencie 6 szablonów infoboksów i… hm. Po kolei:

  • {{Album Infobox}} – w zdecydowanej większości artykułów jedyne co jest jakkolwiek ciekawe w tym infoboksie, to:
    • długość albumu – za długi/za krótki/w sam raz i tak do usranej śmierci, nic to w sumie nie wnosi;
    • obrazek z podpisem – równie dobrze może być poza infoboksem;
    • gatunek – czasem napisany w jakiś żartobliwy sposób, ale serio, jak się czyta po raz dziesiąty, że aggrotech to traktory, kombajny i te sprawy to człowiek ma dość i chce oczy wybielaczem umyć;
    • linki do poprzedniego i następnego albumu – które równie dobrze mogą być w zobaczteżu.
  • {{Gra infobox}} – kompletne zero, po co to w ogóle jest.
  • {{Konflikt infobox}} – zwykle nawet spoko, ba, te infoboksy stworzyły mema infoboksów o konfliktach (zdaje się jest on żywy głównie na Wykopie), więc ok.
  • {{Konsola infobox}} – tak jak gry, również kompletne zero.
  • {{Osoba infobox}} – nudy, albo treść która równie dobrze może być w tekście.
  • {{Państwo infobox}} – to zwykle jest wykorzystywane nieźle, ale w niektórych artach by można pociąć sekcje żywcem przywleczone z Wikipedii w niewiadomym celu. Niemniej sporo z tego ma wartość humorystyczną więc ok.

Teraz moje główne zarzuty wobec infoboksów: to zapychacz. Zajmuje masę miejsca, szczególnie na mobilce, tam to jest od jednego do kilku ekranów (!!!), a wnosi do arta często niewiele poza tym, że nieco upodabnia go do artykułu z Wikipedii. Jak już dawno temu ustalono, parodią Wikipedii nie jesteśmy, a jedynie się z niej czasem nabijamy, dlatego nie widzę sensu w zajmowaniu miejsca zwalistymi tabelami, które nic nie wnoszą. Inna sprawa że te artykuły i tak już dość wikipedyjnie wyglądają, więcej tabelek im nie trzeba.

Proponuję wywalić infoboksy o albumach, grach, konsolach i osobach. Nie botem, tam jest często jakaś treść, grafiki, te sprawy. Grafiki należy wyciągnąć, a sensowne żarty przenieść do tekstu (choć zaręczam, że dużo tego nie będzie). W przypadku albumów odpowiednie linki należy przenieść do zobaczteża.

Na spotkanie: wasza opinia, tak/nie, uwagi.

Konkurs słownikowy[edytuj kod]

Naszedł mnie pomysł na konkurs okołowiosenny (coś koło marca-kwietnia by można zorganizować) na pisanie haseł słownikowych. Zasady raczej proste:

  • Każdy (również niezarejstrowany) może wrzucić własną propozycję hasła słownikowego.
  • Zgłaszanie by się odbywało przez formularz jak w Gwoździu 2019, by maksymalnie uprościć proces.
  • Zgłoszenia będą oceniane przez czytelników, również jak w Gwoździu.
    • Tak na marginesie, po ostatniej analizie wyników Słonia i Kruka z Amoniakiem doszliśmy do wniosku, że lepiej będzie ukryć średnią ocen dla danego zgłoszenia na czas trwania konkursu. To żeby nie dało się sugerować głosami innych, a jedynie głosować tak, jak w duszy gra. Mam nadzieję, że tu nikt się z tym specjalnie kłócić nie będzie, ale jeśli tak, to można ten temat też poruszyć na spotkaniu.
  • Po konkursie administracja przeniesie dobre hasła słownikowe do przestrzeni Słownik:, skategoryzuje je, doda półpauzy i odprawi resztę rytuałów.
    • To również dla uproszczenia sprawy dla zgłaszających i bardziej składnej moderacji.
  • Rzecz jasna wszystko będzie musiało przejść przez lustrację pod kątem ewentualnych NPA, żeby ktoś nie nawrzucał żartów z neta.
    • NPA będzie karane dyskwalifikacją i banem ostrzegawczym. Zero litości.

Dlaczego coś takiego? To raczej prosta rzecz napisać hasło słownikowe, a i czytelnicy RACZEJ wiedzą o co chodzi, bo losowe hasło ze Słownika nonstop się pokazuje w stopce. Można tak zaktywizować potencjalnych edytorów. No i jakaś satysfakcja z wygranej automatycznie jest, bo potem można trafić na napisane przez siebie hasło w stopce, co jest jakimś wyróżnieniem.

Aha, nazwa robocza konkursu to Małe jest piękne, przynajmniej taką mam w głowie. Szczególnie dobra nie jest, więc wszelkie pomysły na spotkaniu mile widziane.

Pytanie dla was na spotkanie: tak/nie? Jakieś sugestie, uwagi, pomysły?

Mini-RFC: logo projektu[edytuj kod]

To nie jest jeszcze wiążąca propozycja, głosowanie w tej sprawie zrobimy później. To tylko zaproszenie do dyskusji.

Od dłuższego czasu chodziło mi po głowie odświeżenie logo Nonsensopedii. Jedna rzecz, że można je wreszcie nieco odświeżyć po tylu latach i dostosować do zmieniających się trendów w stylistyce, ale głównie ze względu na kwestie techniczne, obecne jest paskudnym plikiem PNG maltretowanym po tysiąc razy z kosmiczną rozdzielczością 155x140 pikseli. To jest spoko jako logo w rogu strony na Vectorze, ale:

  1. Świat idzie do przodu, a w szczególności monitory. Monobook (który jest pod względem układu strony prawie identyczny z Vectorem) był wymyślany w czasach kineskopów 800x600 pikseli. Teraz standardem jest 1920x1080, a i coraz popularniejsze są wyświetlacze o jeszcze wyższych rozdziałkach. O wyświetlaczach high-DPI w tabletach wysokiej klasy (iPad, Surface) nie wspomnę. To po prostu się rozciąga i wygląda źle.
  2. To jest koszmarny ból w rzyci przy przygotowywaniu materiałów promocyjnych. Taka rozdzielczość NIE NADAJE SIĘ do druku, tak samo do niczego więcej poza prostymi watermarkami. Każde logo o wielkości większej niż znaczka pocztowego musi być w wersji wektorowej (którą kiedyś Argh! stworzyła, chwała jej za to). Z tym jednak też jest taki problem, że to logo jest średnio podobne do tego w rogu strony, to tworzy bajzel w identyfikacji wizualnej. Na ostatni konwent do materiałów promocyjnych wysłaliśmy logo wektorowe, takie też zostało umieszczone na wszystkich plakatach i banerach konwentu (serio, jako „patronat medialny” tam byliśmy). Tak samo na dyskietkach jest logo wektorowe i grafiki okolicznościowe na fanpage'a są na bazie logo wektorowego. Nie umniejszając też zdolnościom autorki, obecne logo wektorowe zbyt piękne nie jest.

To jaki jest pomysł? Poczynić kradziejstwo z Uncyclopedii, rzecz jasna stymulowane Creative Commons. W zeszłym roku przygotowali tam bardzo staranne logo wektorowe (patrz galeria poniżej), które jest całkiem estetyczne i w przeciwieństwie do naszego wektora oddaje głębię puzzli. No i można je powiększać w nieskończoność. Polecam zresztą sobie je powiększyć, by zobaczyć ile w tym jest detali. To dość ważne, dzięki temu będzie się dobrze prezentować w materiałach promocyjnych.

Proponowałbym wziąć to logo uncowe i wprowadzić w nim parę poprawek:

  • Dodać tekst poniżej. No to jest chyba jasne. Unca ma jednak nieco inny styl czcionki w logo.
  • Zmienić U na N na ziemniaku.
  • Ocieplić kolorystykę ziemniaka, by zgadzała się z naszą dotychczasową.
  • Może też nieco skorygować kształt ziemniaka? Nasz jest chyba okrąglejszy.
  • Punkt typu ewentualnie, do dyskusji: można zmienić symbol w kawałku ziemniaka w lewym dolnym rogu albo na dolara (tak, jak jest teraz u nas), aaalbo na ligaturę złotówki, którą umieściła Argh! na swoim logo wektorowym.

Wszystkie wymienione obrazki są niżej w galerii, zachęcam do przyjrzenia się. Na spotkanie: co myślicie o pomyśle, jakie macie uwagi, itede itepe.

Inne[edytuj kod]

Jak macie jakieś przemyślenia, uwagi, mądrości co do rzeczy, które ostatnio się działy, to na spotkaniu będzie czas na to. Słoń, Kruk, inwentaryzacja Gry, konwent, może coś ws. przeglądu artykułów muzycznych?

Ode mnie to tyle. Ostrzyciel | Dyskusja 19:08, 9 lut 2020 (CET)


  • Słoń i Kruk – czy to dobre wskaźniki preferencji czytelników? Jeśli tak, to jak bardzo są absolutne?
  • Inwentaryzacja – będzie porum.
  • Konwent – akcja nie była obliczona na zyski, ale warto choćby z kronikarskiego obowiązku coś napomknąć. Serscull 21:25, 9 lut 2020 (CET)