Gwóźdź logo.svg
Wyniki Gwoździa 2021 już są!
Zobacz jaki tekst z Nonsensopedii zdaniem czytelników jest najlepszy.

Oświecenie

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Oświecenie (XVIIXVIII w.) – okres działalności ludzkiej, w czasie której zabrakło światła, bo stosy zostały zastąpione przez rewolucyjne gilotyny. Ludziom poprzewracało się w głowach i zaczęli się domagać wolności i praw człowieka. Poza tym fizjo filozofowie głosili potęgę rozumu.

Inne nazwy oświecenia[edytuj • edytuj kod]

  • Wiek filozofów – grupa ważniaków bez wykształcenia robiła furorę, głosząc empiryzm i autyzm racjonalizm. Na czele stał jakiś Kant.
  • Wiek światła – żeby odróżnić się od wieków ciemnych, w których paradoksalnie było jaśniej[1].
  • Wiek kalesonów – a to z powodu Małej Epoki Lodowcowej, podczas której było tak zimno, że Polacy zrobili bezpośrednie połączenie PKS-em z Gdańska do Sztokholmu. Przez Bałtyk.

Religia[edytuj • edytuj kod]

W oświeceniu powstały dwa nurty: deizm i ateizm. Obydwa olały Boga, co było bardzo na rękę ówczesnym dworom królewskim, gdzie syfilis szerzył się niczym pornografia w Internecie. W większości monarchii europejskich myśliciele walczyli z wszechobecnym zabobonem i głosili odcięcie się państwa od Kościoła. W wyniku tego królowie się zgadzali i wyganiali jezuitów z kraju, co powodowało dodatkowe wydatki na edukację maluczkich.

Równość[edytuj • edytuj kod]

Ci sami myśliciele chcieli zrównać wszystkich ludzi w prawach. Wszystkich! Bez wyjątku! To było nie do pomyślenia, że taki murzyn, o którym nie wiedziano czy ma duszę był równy szlachcicowi. Ale zanim myśliciele zdążyli rozgłosić nowinę po świecie, ich nadzieje brutalnie rozwiał Robespierre, gdyż z głoszeniem ideałów poszło w parze testowanie najnowszych wynalazków.

Encyklopedia[edytuj • edytuj kod]

W oświeceniu powstała pierwsza Nonsensopedia prymitywna encyklopedia. Była na papierze, a nie – jak na encyklopedię przystało – w Internecie.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Słownik
Zobacz w słowniku:
oświecenie

Przypisy

  1. Jeśli nie wierzysz, to dokładniej przeczytaj początek artykułu