Oriana Fallaci

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oriana myśli, jakie pytanie zadać Chomejniemu

Oriana Fallaci (ur. 29 czerwca 1929 we Florencji, zm. 15 września 2006 tamże) – włoska dziennikarka, pierwsza kobieta na świecie, która nie cieszyła się z sukcesu Lecha Wałęsy w Polsce. Wieloletnia przyjaciółka Jasira Arafata i Hajle Syllasje I. Kobieta z jajami. Zawsze na linii frontu. Od zabijania Niemców, przez prowadzenie wojen z Arabami, sławne wywiady, a raczej bitwy na słowa, pięści i karabiny z wielkimi politykami aż po ostatnie starcie, które strawiło ostatki jej energii – z religią.

Miała 10-11 lat, kiedy ojciec, wysoko postawiony działacz antyfaszystowski, wciągnął ją w swoją działalność. Używali mnie jak chłopca (wszystko przez tą kastrację Europy) na posyłki, wiecie, takiego szczeniaka, którego się woła i mówi – weź przynieś colę. Z tą różnicą, że mnie posyłali po granaty, daktyle i kiwi. To doświadczenie w całkiem chłopackiej przygodzie ukształtowało ją na całe życie. Dało jej jaja, z których była dumna i których brak wytknęła w życiu niejednemu facetowi. Jak sama powtarzała, do końca życia musi kogoś szczerze nienawidzić, nieważne kogo, byle nazywał się Henry Kissinger.

Przed każdym opublikowanym wywiadem znajdował się tekst, w którym Fallaci analizowała swojego rozmówcę. Skrupulatnie niczym Tomek z W11 analizowała charakter i wygląd bohatera wywiadu. I tak czytelnicy mogli się dowiedzieć, że król Kambodży świetnie śpiewa, Arafat otacza się najprzystojniejszymi ochroniarzami, a ciągle pijący piwo mamisynek Aleksandros Panagulis to idealny kandydat na męża.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]