Gwóźdź logo.svg
Który fragment artykułu na Nonsensopedii cię bawi najbardziej?

Zgłoś go w konkursie Gwóźdź!

Piast Gliwice

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zlot kibiców Piasta Gliwice
Kibice gliwickiego Piasta słyną z gościnności...

Piast Gliwice – klub sportowy utworzony w 1945 roku, w prastarym słowiańskim grodzie Gleiwitz, przez rodzimych Ślązaków ze Lwowa. Główną cechą Piasta Gliwice jest to, że jak na klub piłkarski największe sukcesy odnosił w szermierce, co przydaje się do dziś podczas przyjacielskich spotkań z kibicami sąsiedniego Górnika Zabrze.

Historia[edytuj • edytuj kod]

18 czerwca 1945 roku w gliwickim pubie dla prawdziwych twardzieli o nazwie "Perełka", uchodźcy repatrianci ze Lwowa zaprosili piłkarzy drużyny o sympatycznie brzmiącej nazwie SpVgg Vorwärts-Rasensport Gleiwitz do stworzenia nowego klubu. Chcąc pozyskać dobrego sponsora i darmowe piwo, drużyna przyjmuje nazwę Piast, co i tak nic nie daje, bo wrocławski browar postanawia sponsorować swój lokalny klub Ludowego Wojska Polskiego. Jak grzyby po deszczu wyrastają nowe sekcje, takie jak sekcja szermierki, boksu, siatkówki, spływu po Kłodnicy, najebki w Juwenalia, podrywania rybniczanek z Polibudy oraz – najbardziej utytułowaną – sekcję wkurwiania Zabrza.

W latach 90. z powodu upadku komuny blady strach padł na wszystkie śląskie kluby sportowe, które zdały sobie sprawę, że nie będzie już tak łatwo kupować węglem puchary. Nie ominęło to również Piasta Gliwice, który postanowił być lokalną Legią Warszawą i został klubem wojskowym. Gliwicka jednostka wojskowa nie chciała jednak uzbrajać ultrasów w piro ani zabezpieczać tyłów hoolsów, więc Piast się obraził i zlikwidował swoją drużynę. W międzyczasie sukcesy odnoszą szermierze, ale kogo to obchodzi. Piłkarze ogarnęli się dopiero w 1997 roku i rozpoczynają rozgrywki w ekskluzywnej B-klasie z takimi potęgami jak Grunwald Halymba, Borowik Szczejkowice i Zryw Bzie. Jak sama nazwa wskazuje Piast Gliwice swoje mecze rozgrywał w Wodzisławiu Śląskim. Dopiero w 2009 roku piłkarze przeprowadzają się na nowy stadion przy ul. Stefana Okrzei, który był lewakiem rzucającym bomby, czego nie doczytali jeszcze kibice Piasta. Piast szybko awansuje do najwyższych miejsc w tabeli, by w 2016 roku przedupić z Legią zdobyć Wicemistrza Polski, a w 2019 sięgnąć po majstra[1].

Kibice[edytuj • edytuj kod]

Kibice Piasta Gliwice nazywani są kurczakami, ponieważ jako jedyni kibice w Polsce nie zasmakowali w kebabach. Inne źródło podaje, że nazwa wzięła się od żółtego ptaka w herbie Gliwic, który jednocześnie jest symbolem Ruchu Autonomii Śląska, maskotką Ruchu Chorzów i gwiazdą "Ulicy Sezamkowej". Sami kibice sprawy nie komentują, ponieważ jeszcze nie skończyły się im zakazy stadionowe. Największym wrogiem kibiców Piasta Gliwice są kibice Górnika Zabrze i DTŚka. Największymi przyjaciółmi - Bate Borisov, Zdzisław Kręcina i ostatnio Ruch Chorzów.

Przypisy

  1. Mimo że Legia sama go dobrowolnie oddała, przegrywając z Jagiellonią