Śląsk Wrocław

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stadion Śląska Wrocław, zbudowany za jedyny miliard złotych

Wrocławski Klub Sportowy Śląsk Wrocław, dawniej Pionier Wrocław, Legia Wrocław, OWKS Wrocław, CWKS Wrocław WKS Śląsk Wrocławpierwszoligowy klub piłkarski grający w polskiej ekstraklapie ekstraklasie, posiadający w swym dorobku więcej nazw niż sukcesów.

Historia[edytuj]

Jak na wrocławski klub przystało, powstał tak naprawdę w Przemyślu, w tamtejszej szkole saperskiej. W piłkę kopią od roku 1946, kiedy to brylowali na boiskach lokalnej A-klasy. Dopiero w roku 1964 awansował do pierwszej ligi, w której konsekwentnie wycierał doły tabeli, aż do spadku w 1969 roku. Nieco bardziej udawało im się w latach siedemdziesiątych, zdobyli mistrzostwo kraju, grali w pucharach – siły starczyło im na 20 lat. 9 maja 1982 klub rozgrywał mecz z Wisłą Kraków o mistrzostwo Polski, na własnym boisku, i wystarczyło go tylko zremisować. Sposób, w jaki Śląsk przegrał ten mecz jest do dziś podręcznikowym przykładem, jak sprzedać mecz, by cały stadion to widział i do dziś jest aktem największej kompromitacji polskiej ligowej piłki nożnej. Później Śląsk jeszcze trzykrotnie spadał do drugiej ligi, wreszcie podniósł się w roku 2008, a cztery lata później zdobył mistrzostwo Polski – znów po meczu z Wisłą.

Tytuły[edytuj]

  • 1977, 2012 – mistrz Polski
  • 1978, 1982, 2011 – wicemistrz Polski
  • 1976, 1987 – Puchar Polski
  • 1987, 2012 – Superpuchar Polski

Zasłużeni piłkarze[edytuj]

  • Jacek Jarecki – najlepiej zapowiadający się bramkarz w historii klubu z Wrocławia, w 1982, korzystając z tego, że znalazł się w kadrze, został w Niemczech Zachodnich podczas pierwszego lepszego wyjazdu, po czym słuch o nim zaginął.
  • Ryszard Tarasiewicz - mistrz ocieractwa, w przeciągu całej swojej kariery ocierał się o reprezentację, nigdy jednak w niej nie zaistniał na dobre.
  • Janusz Pawłowski – w meczu o mistrzostwo Polski z Wisłą Kraków w decydującym momencie strzelił karnego dwa metry nad poprzeczkę, przy okazji mocno wzmacniając sobie stan konta.
  • Janusz Sybis – potwierdzenie, że im niższy zawodnik, tym lepszy. Bożyszcze Śląska w latach siedemdziesiątych.

Zasłużeni kibice[edytuj]

  • Roman Zieliński – autor książki „Jak pokochałem Adolfa Hitlera”, skazany prawomocnym wyrokiem za sianie nienawiści rasowej.