Rafael Nadal

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Rafael przed rzezią

Rafael Nadal (ur. 3 czerwca 1986 w Manacor) – hiszpański odbijacz włochatych żółtych piłek tenisista. Uważany za najlepszego zawodnika na nawierzchni ziemnej[1]. Wygrał 10 Wielkich Szlemów i mimo że jest brzydszy to gra lepiej niż Maria Szarapowa.

Kariera sportowa[edytuj • edytuj kod]

Gdy miał 8 lat, wygrał turniej do lat 12 i jeszcze parę innych. Gra lewą ręką choć jest praworęczny – ponoć kazał mu wuj. Już wtedy dowiedział się o nim Hiszpański Związek Tenisowy i nalegali na kontynuowanie treningów w Barcelonie. Na drodze stanęli jednak znowu wujek Toni i rodzice. W 2002 jako piętnastolatek wygrał swój pierwszy mecz[2]. W 2005 zaszokował świat wygrywając z Rogerem Federerem w półfinale Roland Garros. Mniej zaskakujące było jego ostateczne zwycięstwo w tym turnieju, ale paryska publiczność go pokochała. Później już się tak nie cieszyli, bo to nudne jak jeden zawodnik co roku wygrywa. Czekali cierpliwie, bo w 2009 roku pokonał go Szwed Robin Soderling. Później Rafael wygrał Australian Open w 2009[3], Wimbledon ze dwa razy i US Open czyli wszystkie ważne turnieje. Obecnie przeszkadza mu Serb Novak Đokovic, na którego nie może znaleźć sposobu.

Charakterystyczne dla Nadala jest jego jęczenie przy uderzeniach. Podejrzewa się, że ma jakieś złe wspomnienia z dzieciństwa i wyładowuje złość na piłce.

Styl gry i sponsorzy[edytuj • edytuj kod]

Jego najlepszym zagraniem jest Forehand, którego rotacja osiąga do 5000 obrotów na minutę[4]. Rafael lubi dużo biegać – gdybyś go gonił na rowerze to nie dość, że by Ci uciekł to jeszcze zmęczyłbyś się godzinę przed nim. Nadal gra rakietami firmy Babolat i ubiera się w stroje Najka.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. tej pomarańczowej
  2. pewnie myślisz, że byś to zrobił szybciej – akurat!
  3. zlał w finale Federera, który – biedaczek – się popłakał
  4. w tym momencie opadła Ci szczena z wrażenia