Sun Tzu

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Przekierowano z Sun Zi)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sun Tzu w całej swej okazałości

Kiedy chcesz wojny – szykuj się na pokój

Sławne powiedzenie Sun Tzu

Jedna atomówka jest warta tyle co oddział żołnierzy[1]

Inny cytat

Otoczony – obmyślaj plan, zagrożony – spieCenzura2.svgaj

Luźna interpretacja

Sun Tzu (544 – 496 p.n.e.) – sławny chiński ciężkomyśliciel, na którym, o dziwo, wzorowali się średniowieczni Japończycy. Autor książki Sztuka Wojny, w której opisał rozwój sztuki starożytnej w czasie stanu wojennego.

Życiorys[edytuj • edytuj kod]

Sun Tzu był na tyle mądry, że udało mu się dostać na dwór królewski. Tak szpanował swoimi umiejętnościami szkolenia, że cesarz kazał mu wyszkolić na żołnierzy jego konkubiny. Gdy te nie potrafiły wykonywać najprostszych rozkazów, Sun kazał stracić 2 z nich. Cesarzowi się to nie spodobało, ponieważ zmniejszyło to liczebność jego haremu.[2]. Krótko po tym jak ilość królewskich kurtyzan drastycznie zaczęła spadać, kobiety nagle nauczyły się wykonywać rozkazy, a władca zrozumiał, że Sun Tzu zawsze ma rację.

Książka[edytuj • edytuj kod]

Pierwotnie książka została wydana w 1 egzemplarzu, walającym się z rąk do rąk. Była ona bardzo wytrzymała, gdyż została zrobiona z bambusa[3]. Dla starożytnych Żółtków była niczym Biblia dla katolika.
W książce Sun Tzu próbuje wmówić czytelnikowi, że zasady wojenne działają w każdej dziedzinie życia. Zapewne któryś z papieży czytał ową książkę i tak powstała inkwizycja oraz krucjaty. Także Napoleon i Hitler byli jej czytelnikami[4]. Adolf na jej podstawie napisał nawet Mój Kemping, ponadto jest jedną z niewielu książek, której naziści nie użyli do zwiększenia temperatury swojego kraju (czyt. spalili).

Przypisy

  1. Miał na myśli oddział chińskich żołnierzy, czyli parę milionów ludzi
  2. Należy wiedzieć, że bardzo ciężko było wtedy znaleźć ładną kurtyzanę
  3. Nie pytaj jak, tego nie wiedzą nawet amerykańscy naukowcy
  4. A Polacy niestety nie