Użytkownik:Runab/Blog
Komentarze do postów proszę umieszczać na stronie dyskusji tej strony.
4 stycznia 2021 – portal historyczny raz jeszcze… ale i także dalsze plany
Na początek raport: w zasadzie przegląd artykułów historycznych z maina został ukończony. Na pewno do przejrzenia został mi dosłownie jeden artykuł, który dzisiaj znalazłem (Piotr Kropotkin). Pewnie jeszcze znajdę kilka artykułów. Szablony dat są właściwie też skończone. Strony kalendarium są bliżej końca niż początku. W tej chwili zostało mi 27 artykułów z XX wieku i przegląd dalszych stron. Planowo będę przeglądać trzy strony dziennie. XIX wiek będzie trzeba przebudować. Podział na dekady jest w miarę ok, ale tak rozbudowane sekcje uważam za przesadę. Dośmieszenie i scalenie kilku sekcji w jedną (jeden rok = jedna sekcja) zajmie prawdopodobnie kolejne 10 dni. Strony z pełnymi wieki maja jedną zaletę: zazwyczaj są już śmieszne. Praca pewnie ograniczy się do dodania ilustracji i ewentualnej zamianie czasu teraźniejszego na przeszłego. Potrwa to raptem jeden dzień, może dwa. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to pod koniec stycznia zostanie wyłącznie dodanie ilustracji do brakujących stron. Nie jest to jednak aż tak istotne zadanie.
Luty minie pod znakiem bocenia w kategoriach. Wstępny szkielet już jest. (Prawie) każdy artykuł historyczny będzie składać się z minimum trzech kategorii: epoki, tematu (lub biogramu) i państwa. Podział na epoki będzie większy od tego, który mamy teraz (rozdzielone będą na pewno wydarzenia z XX i XXI wieku). Historia Polski będzie miała oddzielne kategorie od epok, połączone odpowiednio z kategoriami głównymi. Temat lub biogram stanowi najprostszy element: mitologia, wojskowy, broń historyczna, król Polski i tym podobne. Każdy artykuł będzie miał swoją kategorię Historia Państwa X. Oczywiście jedno wydarzenie może mieć kilka takich kategorii (np. bitwa pod Wiedniem odpowiednio Historia Austrii i Historia Polski nowożytnej). Wydarzenia z dziejów Polski domyślnie nie będą bezpośrednio przypięte do Historia Polski tyko od razu do tych epokowych. Zakładam, że kategoria Historia państwa X musi mieć co najmniej pięć stron lub podkategorię. DNowy system kategoryzacji będzie jeszcze modyfikowany w niektórych miejscach. Wiem, w tej chwili może wydawać się chaotyczny. Jak powstanie gruntowny system to będzie dobrze opisany (najpierw jako podstrona, potem jako oficjalna wskazówka dla przyszłych historyków). Pracę nad kategoryzacją potrwają zapewne cały luty.
W marcu zaś będzie zwieńczenie całej pracy: utworzenie portalu. Boxy wchodzące w skład strony to: losowy ANM historyczny, losowe GNM historyczne, losowa wolna grafika historyczna (element wyróżniający portal od pozostałych), oraz czy wiesz (na stronie głównej: cztery losowe artykuły ogólne i dwie hermety). Ponadto na szczycie linki do ważniejszych kategorii, a na dole linki do zaleceń itp.
Nie ukrywam, że chciałbym, aby portal historyczny był zwieńczeniem mojej pracy na Nonsensopedii. Cały projekt nie skończy się na stworzeniu strony portalu, klarownej nawigacji po kategoriach i wyróżnieniu zabawnych treści. Na pewno do czerwca będę zbierać ciekawe ilustracje historyczne z Commons i przedstawiać na Nonsensopedii anegdoty i ciekawostki w odpowiedniej dla nas w formie. Kompletowanie treści na bieżąco będzie trwać do czerwca.
…a potem będzie trzeba ograniczyć aktywność na Nonsensopedii. Już w tej chwili informuję, że w lipcu na pewno zrezygnuje z administrowania Nonsensopedią. Pozostawię dla siebie przyciski moderatora. No cóż, ze względu na pracę zawodową, a później pisanie pracy magisterskiej chciałbym mieć więcej czasu dla siebie. Moja praca ograniczałyby się pewnie do przeglądu treści historycznych w obserwowanych (raz w miesiącu od lipca do końca 2021 roku, potem co dwa miesiące). Praca wyglądałaby tak, że brałbym jeden weekend dla siebie, gdzie w pierwszym dokonywałbym przeglądu artykułów, a w drugich podrzucał nowe materiały. No i może od czasu do czasu napiszę jakiś zabawny tekst (niekoniecznie stricte historyczny).
Już wcześniej próbowałem prowadzić blog na Nonsensopedii, ale wtedy wyszło na to, że nie mam wtedy nic mądrego do powiedzenia Jakby w tej chwili było inaczej…. Niektóre swoje przemyślenia będę zostawiać na tej stronie. Nie wiem w sumie po co… Prawdę mówiąc nie będą wiele wnosić przyszłym edytorom. Porady historyczne zgromadzę na jednej stronie, a powyższy opis raczej będzie tłumaczyć, dlaczego jest tak, a nie inaczej. O swojej przeszłości nie będę pisać, bo nie znoszę tego. Nie będę pewnie wskazywać problemów Nonsensopedii i proponować ich rozwiązania, bo czego nie napisze to Amoniak na swojej stronie usera (link) przedstawi problem lepiej, a jego rozwiązanie będzie zapewne lepsze od mojego. Na sprawach technicznych się nie znam. Jeśli jesteś nerdem to odsyłam do blogu technicznego Ostrzyciela. Jak są jeszcze jakieś ciekawe blogi na Nonsensopedii to zgłoście, podam linki. Spodziewajcie się prawdopodobnie trzech lub czterech notek w bliżej nieokreślonej przyszłości.
Runab (dyskusja) 20:06, 4 sty 2021 (CET)
3 lutego 2021 – podsumowanie kategoryzacji
Nie będzie klipu na YouTube, bo na nic dobrego od siebie nie wpadłem. Pisząc tę notkę w RMF.FM leciało „Jesus He Knows Me” Genesis, więc daj na tacę!
Kategoryzacja stron, mająca trwać cały luty, została zrobiona w dwa dni (1 i 3 lutego). Poszło szybko i sprawnie. Parę wniosków w podpunktach:
- Oparcie systemu na zasadzie: każdy artykuł musi mieć kategorię do epoki, państwa i tematu wydarzenia jest zaleceniem. Dagome iudex mogłaby mieć kategorię dokumenty, ale w tej chwili jest ona zbędna. Nie wszystko da się przydzielić do tego systemu.
- Artykuły z historii Polski mają dwie kategorię: okres w historii Polski i ewentualna temat.
- Historię według państw rozbudowałem do szesnastu kategorii. Hiszpania ma w kategorii cztery strony (zalecałem pięć), ale nie mam ochoty już tego poprawiać. Z czasem pewnie dojdą nowe kategorię państw.
- Pojawiła się Kategoria:Historia według tematów.
- Trzonem całości jest Kategoria:Historia według epok, składająca się z pięciu podkategorii: starożytność, średniowiecze, historia nowożytna, historia (1789–1918) i współczesna. Dwie ostatnie mają własne podkategorię. Historia (1789–1918) ma wydzieloną I wojnę światową, a współczesna ma cztery podkategorię: okres międzywojenny, II wojnę światową, historię w latach 1945–1989 i historia po 1989. Jest w niej jeszcze kategoria ZSRR, ale sprawia mi ona pewną trudność. Przydzielić ją do tej kategorii? A jeśli tak to czy też Jugosławię? A może wyrzucić ją i zostawić wyłącznie w kategorii historii państw pod Rosją? Problem zostaje do przemyślenia.
Niewątpliwie największą zaletą uporządkowanych kategorii będzie łatwiejsze szukanie artykułów zbliżonych tematycznie. Można powiedzieć, że zobacz teże są już podane na tacy. Kategorię są jak szwedzki stół: dobierasz sobie smakołyki na talerz i z tego komponujesz coś dobrego.
8 lutego 2021 – balcerowanie Nonsensopedii
Jest lipiec 2018, sojusz militarny FANDOM odebrał władzę administratorom Nonsensopedii, gdy ta rozpoczęła wojnę totalną jak dowiedziała się, że musi przestrzegać swoich postanowień. Na portalu wkrótce pojawiła się nowa załoga, przeprowadzająca zmiany na portalu. Od tego momentu można mówić o balcerowaniu Nonsensopedii.
Gruntownie zmiany na Nonsensopedii w latach 2019–2020 śmiało można porównać do terapii szokowej, jaka miała miejsce w 1989 roku (w 2018 roku dopiero zaczęliśmy dyskusję, plan Balcerowicza był dyskutowany przez większość 1989 roku, ale wszedł w życie 31 grudnia 1989). Hasło balcerowanie Nonsensopedii jest jednak nieprecyzyjne, gdyż część wydarzeń odnosi się ogólnie do Polski sprzed trzydziestu lat, a nie bezpośrednio do reform gospodarczych. Ale moim zdaniem nieźle brzmi.
W demokratyzacji i urynkowieniu Polski wzięła udział grupa ochotników reprezentująca różne środowiska: opozycyjne, komunistyczne i inne. Na Nonsensopedii było podobnie. Obok starej administracji i grupy ochotników próbujących tworzyć niezależną wersję Nonsensopedii na Miraheze, na Fandomie działała grupa ochotników chcących kontynuować encyklopedię w dotychczasowej formie. Swoje miejsce dostali Ci, którzy działali na Miraheze. Zaproszenie było skierowanie dla wszystkich, a warunek był jeden: pracujesz na rzecz portalu. Porządkowanie portalu w wielu miejscach przypominało naprawę gospodarki przez Leszka Balcerowicza, a inne poboczne wydarzenia można przyporządkować do innych wydarzeń z lat 1989–1991:
- Aby gospodarka Polski ruszyła, trzeba było pozamykać nierentowne zakładu przynoszące straty i nie dające się sprzedać. Aby Nonsensopedia ruszyła, trzeba była czytelnikom zmniejszyć szansę na trafienie na złe artykuły. SDU zapełniło się licznymi zgłoszeniami. To, co dało się uratować naprawiono, resztę spisano na straty.
- Zdawaliśmy sobie sprawę, że wiele osób będzie krytykować nas za zbyt duże porządkowanie treści. Wkład Martina czy Averego na Nonsensopedii zmniejszył się pewnie o 90%. Ja sam zgłosiłem na SDU wiele moich artykułów. Panował jednak konsensus, że obrany kierunek jest prawidłowy. Wystarczyło tylko rzeczowo tłumaczyć swoje działania, tak jak robił to co tydzień Jacek Kuroń, uspokajając robotników tracących na terapii szokowej.
- Konto na Wykopie przepadło jak pieniądze z Art-B.
- Giełda papierów wartościowych ruszyła w 1991 roku. Naszymi spółkami na giełdzie będą portale z uporządkowanymi tematycznie treściami. W sumie tempo zmian na Nonsensopedii jest takie samo jak w Polsce…
- Nonsensopedia:Lustro zakopaliśmy głęboko i modlimy się, by nikt nie zrobił z Nonsensopedii drugiego IPN-u.
- Udział w konwentach przypomina wystawy Expo. Pokazujemy się, ale niewiele z tego wychodzi.
- Długoterminowym celem było dołączenie do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej/Unii Europejskiej. My też przygotowaliśmy swój cel.
- Nowe artykuły są jak nowe przedsiębiorstwa w Polsce. Po uprządkowaniu zasad mamy dobre „przedsiębiorstwa”, a nie bazarki połącznie z nieudolnymi PGR-ami.
Mamy dobrą ekipę i potrafimy uczyć się na błędach poprzedników, dlatego gdy ustawa o prawach autorskich weszła w życie dopiero w 1994 roku, to my mając wcześniej swoje zasady o prawach autorskich zaczęliśmy bardzo restrykcyjnie je przestrzegać. Polska nie radziła sobie z Lepperem, Rydzykiem, Jankowskim i innym populistom i demagogom. Nam się w zasadzie udało, choć niektórzy po strzeleniu focha robili głupie numery (z kradzieżą hasła do konta na Wykopie włącznie). No i nasza skórka mobilna, cały czas rozwijana, lepiej wygląda niż polska ulica w dzikim kapitalizmie, oblepiona reklamami ;)
Terapia szokowa Balcerowicza naprawiła Polskę. (Pisząc z pamięci na podstawie artykułu w GW) Po 1989 roku kraj potroił swoje bogactwo, podczas gdy Rosja, zakopana w nieudolnie wprowadzanych reformach Jelcyna w 1993 roku, zwiększyła swoje PKB raptem o 20%. Zmiany, jakie dokonują się na Nonsensopedii będą bardzo dobrze widoczne dopiero za dziesięć lat, jednak obecny kierunek napawa optymizmem i pozwoli nam zająć dobre miejsce wśród portali reprezentujących trochę bardziej wymagający rodzaj humoru. Mamy stare marki podtrzymuje dobrą opinię Nonsensopedii (Ludzki żywot, Gra, Albania) i mamy potencjalne nowe marki (bitwa pod Empikiem?). Zobaczymy co będzie za kilka lat. Oby portal szedł dalej w tym kierunku i nie został zawłaszczony przez oligarchów.
Runab (dyskusja) 15:38, 8 lut 2021 (CET)
26 marca 2021 – Koń Polski z domieszką humoru?
Jakiś czas temu Ostrzyciel zaproponował mi stworzenie portalu polityka. Pół żartem pół serio. Ja na poważnie napisałem, że brakuje mi czasu. Pół poważnie pół poważnie. Jest jednak koniec marca, ja po raz kolejny przejrzałem dział OLX Praca i poczułem się jak Adam Miauczyński po odebraniu wypłaty. W związku z tym, że chwilowo dysponuje wolnym czasem, a największy zapieprz na studiach mam już z głowy. No ale ok, czy tworzenie portalu politycznego zajmie tyle czasu co portalu historycznego? No właśnie nie, wbrew pozorom spokojnie mógłbym pogodzić studia z poświęceniem pół godziny na przegląd i dopieszczanie artykułów. Sztuczka polega na tym, że część pracy już zrobiono i pozostaje wyłącznie dokończenie. Gwoli wyjaśnienia:
- portal historyczny ma trochę artykułów politycznych. Są to głównie przywódcy światowi jak prezydenci USA, przywódcy ZSRR/Rosji, najważniejsze postacie polityki z XXI wieku itp. Artykuły są ocenione pod kątem jakości. Wystarczy wydzielić tę kilkanaście (kilkadziesiąt?) artykułów do drugiego spisu;
- sporo kiepskich artykułów usunięto lub zredagowano w zeszłym roku, więc siłą rzeczy pracy jest mniej;
- portal historyczny miał ten problem, że spora część pracy poszła na zredagowanie stron kalendarium i szablonów wydarzeń. Polityka będzie korzystać z kalendarium, ale praca będzie polegać wyłącznie na dopisywaniu śmiesznych wydarzeń, a nie na całkowitej redakcji. Pracy jest o wiele mniej;
- portal historyczny był pierwszym portalem według nowego formatu. Wiedząc, czego można się spodziewać i gdzie popełniałem błędy, będę miał po prostu łatwiej.
Aby nie było tak kolorowo. Mam nadzieję, że po jakimś czasie nikomu nie przyjdzie do głowy zarzucanie mi, że jestem opłacanym agitatorem. Tak samo, że dawniej pisałem wiele o polityce, a teraz wszystko usuwam, bo nagle zacząłem bać się być niepoprawnym polityczne i w ogóle jestem pizda lub tylko udaje, że zrozumiałem, że dawniej pisałem złe artykuły i teraz nagle chcę je poprawić. Ludzie są dziwni, szczególnie w Polsce. Lekcje wszyscy wyciągnęli, sporo naprawiono. A jak ktoś będzie miał problem to karta-pułapka Leszek Miller, czyli drugi po Balcerowiczu liberał ekonomiczny, co zastał Polskę w gabinecie PZPR, a zostawił w UE, elo.
No ale może wróćmy do poważnego wątku i darujmy sobie w tym miejscu kiepskich żartów.
Nie wiem, ile artykułów politycznych jest na Nonsensopedii. Tak zupełnie w ciemno walę, że od 300 do 350. Ciekawe, ile wyjście pod sam koniec.
Kilka innych problemów:
- NonNewsy polityczne – co z nimi zrobić? Syf dawno wyleciał, stare NonNewsy choć zabawne to nikogo już nie obchodzą. Pewnie będą poza portalem, chyba że wpadnę na jakiś pomysł z ich wykorzystaniem.
- Szablony nawigacyjne dla partii politycznych. Zdecydowanie będę za ich wyrzuceniem. Niby jest w nich porządek, bo jest podział na polityków aktywnych i byłych oraz powiązane tematy, ale wbrew pozorom utrudniają komunikację. Patrząc na szablon PiS-u: z jednej strony mamy szeregowych posłów jak Girzyński i Sobecka (swoją drogą Sobecka nie dostała się do Sejmu w 2019 roku) są takie ryby jak Kaczyński czy Morawiecki. Mamy takie ciekawostki jak Cugowski. Pewnie mało kto pamięta, że był senatorem z listy PiS-u, jego obecność w szablonie jest mocno dyskusyjna. Cugowski to przede wszystkim muzyk i wyłącznie w muzyce powinien być osadzony. Lech Kaczyński w byłych politykach po prostu źle wygląda. No jest był, bo zginął w Smoleńsku, ale minutę przed śmiercią pełnił nadal funkcję Prezydenta. Mieszanie zmarłych polityków z tymi, co zrezygnowali z kariery w Parlamencie lub zmienili barwy polityczne jest złe. Wychodzi z tego groch z kapustą. Jest zaburzona hierarchia. Hierarchię tematów można spokojnie ustalić za pomocą zobacz teży. Spokojnie, da się wszystkie postacie połączyć z głową i zaproponować czytelnikowi konkretne artykuły o zbliżonych tematach. Nie muszę również przypomnieć, że te szablony nie są dostępne w wersji mobilnej.
Ile czasu zajmie przegląd? Trzy miesiące na pewno. Chyba że w końcu uda mi się znaleźć pracę, to przedłuży się. Pracę ruszą niebawem, jak a) przygotuję dobry harmonogram pracy b) skończę selekcje dobrych poradników do promocji. Runab (dyskusja) 18:19, 26 mar 2021 (CET)
19 czerwca 2021 – Portal:Polityka na finiszu
Krótko, w formie raportu. Portal jest na finiszu. W tej chwili pozostaje mi przejrzenie raptem kilku zaginionych artykułów oraz dokończenie strony głównej portalu. Detale techniczne będę uzgadniać z Ostrzycielem. Tworzenie portalu wyglądało tak, że przez pierwsze sześć tygodni miałem baaardzo duże tempo przeglądania i porządkowania zbiorów, a potem gdzieś pod koniec maja wróciłem do pracy i zaczęły się egzaminy, przez co tempo jeszcze baaardziej spadło. Cieszy mnie, że cytaty zostały zweryfikowane. Nie ma żadnych fałszywek i wypowiedzi pisanych ze słuchu. Zamiast tego są prawdziwe wypowiedzi poparte źródłami oraz… zweryfikowane fałszywki, o których było głośno i mają pewną wartość humorystyczną. Te zostawiłem z odpowiednią adnotacją. Wyszło mi, że przejrzanych artykułów z przestrzeni głównej mam równe 300. Ponadto jest 47 stron z cytatami i kilka nieprzejrzanych artykułów z przestrzeni głównej. Runab (dyskusja) 08:50, 19 cze 2021 (CEST)