Ucho Jenkinsa
Ucho Jenkinsa – przedmiot pierwszej w historii transplantacji, niestety nieudanej, która doprowadziła do wybuchu wojny pomiędzy Wielką Brytanią a Hiszpanią. Dawcą narządu był przemytnik, kapitan Robert Jenkins, biorcą – angielski parlament.
Historia[edytuj • edytuj kod]
Robert Jenkins działał w rejonie Karaibów, gdzie zajmował się przemytem ukraińskich papierosów do Ameryki Łacińskiej. Podczas pewnego rejsu, gdy na pokładzie oprócz ćmików miał także kontener butów maski Adonis, u wybrzeży Kuby został zatrzymany przez celników. Mimo wzruszającej opowieści, według której na pokładzie galeonu miał znajdować się groszek dla biednych rodzin indiańskich, ładunek został skonfiskowany. Aby go odzyskać, Jenkins postanowił sprzedać nerkę. Niestety, poziom medycyny w szpitalu w Hawanie był tragiczny i pacjentowi zostało ucięte ucho.
Kapitan, pozbawiony ładunku, pieniędzy i ucha postanowił walczyć o odszkodowanie. Wymienił swoje stare buty oficerskie na wiadro formaliny i zanurzył w nim pechowe ucho, wygrzebane ze szpitalnego śmietnika. Z takim wyposażeniem Jenkins wybrał się na podróż na dwory innych państw, aby prosić o protekcję i o pieniądze na adwokata, który miałby mu zapewnić zwycięstwo w procesie o odszkodowanie. Odwiedził między innymi Petersburg, gdzie dostał czapkę-uszankę z klapą z jednej strony, Wiedeń, gdzie na własne ucho doświadczył muzycznego geniuszu miejscowej orkiestry symfonicznej, oraz Paryż, gdzie po prostu złapał syfa.
Ostatnim miastem na trasie Jenkinsa był Londyn. Kapitan i jego ucho zostali tam przyjęci w parlamencie, podczas jego obrad. Małżowina zyskała dużą popularność wśród lordów, król Jerzy II zaproponował nawet tytuł szlachecki dla biednego organu, jednak po odmowie Jenkinsa, który stwierdził, że najważniejsze jest teraz odszkodowanie, londyńskie władze zdecydowały się najpierw rozpocząć konflikt zbrojny. Zakończył się on zwycięstwem Wielkiej Brytanii – Hiszpania musiała zwrócić okręt Jenkinsa, w którym papierosy, na skutek długotrwałego kontaktu z morskim powietrzem stały się niepalne, zaś ucho zostało uhonorowane złotym kolczykiem.
Co się dziś dzieje z uchem Jenkinsa? Z nieoficjalnych źródeł wynika, że ucho zapoznało się z nosem Michaela Jacksona i razem tworzą szczęśliwy związek, mimo braku zgodności tkankowej.