Gwóźdź logo.svg
Wyniki Gwoździa 2021 już są!
Zobacz jaki tekst z Nonsensopedii zdaniem czytelników jest najlepszy.

Wojna atomowa

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Osiągnięcie założenia gry

Wojna atomowa – komputerowa sieciowa strategia turowa, wydana na kalkulatory w 1945 przez Soviet Studios i North Atlantic Games. Po upadku Soviet Studios w 1991 o prawa do wydawania gry domaga się PutinPlay.

Rozgrywka[edytuj • edytuj kod]

Odbywa się w systemie turowym, chociaż zahacza trochę o RTS, RPG, FPS, TPP, skradanki i wiele innych. Można ją przy tym podzielić na kilka faz.

Faza zdobywania władzy[edytuj • edytuj kod]

Zapomniałem dodać, że zanim zniszczymy świat bronią atomową, musimy ją zdobyć, ale wcześniej – musimy zdobyć władzę. Można to zrobić na 2 sposoby. Pokojowo i niepokojowo. Jeżeli robimy to pokojowo, to gra na chwilę zamienia się w RPG, i musimy przyjmować zadania od jednostek zwanych Politykami, a na koniec wygrać questa Wybory. Po tym możemy zasiąść u władzy. Jeżeli zdobywamy władzę niepokojowo, to gra zamienia się w RTS, i zbieramy armię w celu zdobycia władzy w kraju. Pod koniec należy wykonać misję Oblężenie tu wstaw nazwę stolicy kraju, w którym władzę chcesz zdobyć. Np dla Rosji będzie to Oblężenie Moskwy. W tej misji gra zamienia się w FPS-a, i pojawia się pierwsze PvP w całej grze. Musimy zabić gracza, który jest władcą danego państwa. Jeżeli tego dokonamy, automatycznie przechodzimy do fazy drugiej.

Faza budowania potęgi[edytuj • edytuj kod]

Jest to swoisty tutorial do głównego trybu gry. Zbieramy tutaj surowiec (ropa, gaz, diamenty, złoto, itp) i wymieniamy je na pieniądze, za które możemy rekrutować armię z prawdziwego zdarzenia, oraz konstruować broń atomową. Możemy też podbijać co mniejsze państewka, aby rozszerzać nasze imperium. Tutaj gra zamienia się w połączenie strategii ekonomicznej (handel z sojusznikami, produkcja surowców), gry przygodowej (rozmawianie z politykami, szukanie zdrajców i szpiegów), oraz gry logicznej, gdy budujemy broń jądrową. Fazę ta kończy się po wykonaniu utajnionego testu nuklearnego.

Faza rozgrywki właściwej[edytuj • edytuj kod]

Tak naprawdę jeszcze żaden nikt jej nie rozpoczął, ale gracze Kim Dzong Il i Lee Myung-bak szykują się do walki pomiędzy państwami. W tej fazie używana jest wyłącznie broń atomowa przenoszona przez rakiety lub bombowce. Wyróżniamy następujące rodzaje broni

 • Bomba Atomowa – służy do niszczenia baz wojskowych, ma raczej małą moc uderzenia.
Przykładowe pole gry. Na niebiesko jest zaznaczone państwo gracza, a na czerwono państwo wrogie
 • Bomba Wodorowa – wybuch takiej bombki powstaje na skutek reakcji termojądrowej z użyciem helu... I tak tego nikt nie zrozumie. Można nią zniszczyć duże miasto.
 • Bomba Neutronowa – tutaj głównym czynnikiem rażącym jest zabójcze promieniowanie. Doskonale nadaje się do zabijania cywili.
 • Brudna Bomba – doskonale nadaje się do skażania terenu wroga.

Rozgrywka przypomina gry typu Europa Universalis czy Total War, i toczy się w sieci, coś w stylu MMO. Po prostu wybierasz cel i broń jaką chcesz zaatakować.

Dodatki[edytuj • edytuj kod]

Do tej gry wydano parę dodatków. Wymienię je chronologicznie.

 • Middle East Warfare – do gry dodana została możliwość gry jako terroryści, i nowe rodzaje ataku – porywanie samolotów i uderzanie w elektrownie jądrowe, co powoduje skutki, jak po wybuchu małej bomby atomowej
 • 38 Parallel – dodano 2 kraje, które przebywają w stanie wojny(Korea Północna i Korea Południowa), i możliwość wspierania jednego z nich
 • Shadow of the Chernobyl – dodano możliwość sabotowania wrogich elektrowni atomowych, w celu wywołania skażenia biologicznego, dodano także nową jednostkę: stalkerzy,
 • Shadow of Fukushima – poprawiono możliwości sabotowania wrogich elektrowni, i dodano efekt Tsunami po zdetonowaniu bomby na oceanie
 • Kill em' all! – ten dodatek wnosił najwięcej do fazy umacniania władzy, rozgrywał się w byłej Jugosławii, i Afryce. Dodano tam nowe jednostki takie jak zbrodniarze wojenni, i robotnicy bez rąk.
 • Parliament and Senate – znaczna poprawa opcji Walka Polityczna Wewnętrzna i Międzynarodowa Walka Polityczna.
 • Comunist Fall – jeden z najbardziej oczekiwanych dodatków, i jednocześnie najbardziej nieudanych. Usunięto z niego jeden wielki kraj (ZSRR), ale dodano parę mniejszych i Wojnę z Czeczenią, czyli ewentualną możliwość użycia broni jądrowej. Usunięto także wielkiego buga zwanego Zimna Wojna, który dość mocno ograniczał ataki nuklearne, jednak wkradł się kolejny zwany ONZ, który ich całkowicie zakazuje, co spowodowało, że część graczy nie może ukończyć fazy drugiej. To właśnie spowodowało oburzenie graczy, zwłaszcza tych z Top 100 – posiadanie broni nuklearnej. Niektórzy twierdzą, że było to spowodowane upadkiem jednego z producentów gry, SovietStudios. Obecni twórcy gry, tłumaczą całkowity brak możliwości korzystania z broni jądrowej przeciążeniem serwerów gry po dodatkach Shadow of Chernobyl i Middle East Warfare, ale niektórym graczom (Kim Dzong Il) udaje się obejść te zabezpieczenia, i mogą dokonywać testów nuklearnych.
 • Battle of the Kshesh 2010 – najnowszy dodatek, dodający nowe opcje przejmowania władzy, np: poprzez propagandę nadawaną przez pewne radio, i używaniem specjalnych jednostek bojowych zwanych Moherami