FotoŁowca 2020
W galerii twojego telefonu zalegają ci zabawne zdjęcia? Podziel się nimi w konkursie FotoŁowca i zostań łowcą roku!

Zwrot grzecznościowy

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zwrot grzecznościowy – słowo lub słowa wypowiadane zwykle w kierunku starszej pani bądź sąsiada/sąsiadki. Słowa te mają podobno na celu wywyższanie powszechnych zasad savoir-vivre'u oraz dobrych manier (względnie). Do zwrotów grzecznościowych zalicza się:

  • Dziękuję (lub dzięx, thx) – podstawowe słówko do wyuczenia, jest ono tego warte, gdyż jego użycie zwiększa szansę na dostanie sweterka od babuni, ale też ulubionych dżinsów czy długo wyczekiwanej płyty Dody.
  • Proszę (ang. plis) – trochę lamerskie, aczkolwiek potrzebne, jeśli np. chcemy (współ)żyć po Bożemu, wydobyć stówkę od babci. Częściej używane w jego angielskim brzmieniu. W innych przypadkach może posłużyć jako synonim wyrazu – Co?, ponadto proszę wymawiane jest w lokalach publicznych typu Tesco lub Poczta Polska.
  • Przepraszam (sorry, sorka, sry) – pomocne w sytuacjach, gdy osoba, do której się zwracamy, ma na nas focha, jest wściekła itp. Jego użycie ma skutek podobny jak w przypadku proszę. Używa się je też, gdy jest potrzeba brutalnego zaczepienia kogoś, a potem zapytania go o coś (np. Przepraszam, wiesz pan gdzie tu macie najbliższy monopolowy?).
  • Spierdalaj – najpopularniejszy i najinteligentniejszy ze wszystkich zwrotów grzecznościowych, choć powoduje całkiem nieciekawą zmianę nastrojów u adresata i być może – wpierdol z jego strony.

Na co dzień[edytuj]

W życiu codziennym całkowicie niepopularne, wręcz zakazane i potępiane (oczywiście pomijając spierdalaj). Proszę bardzo, jeśli chcesz zaskarbić sobie opłacalne znajomości z babcią. Używanie zwrotów grzecznościowych w jej, oraz innych teściowatych, kierunku – skutkuje wieloletnim zestawem sweterków i skarpet.


Crystal Clear app Login Manager.svg To jest tylko zalążek artykułu o ludziach. Jeśli masz coś wspólnego z daną kastą – rozbuduj go.