Przecinek: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (→‎Ciekawostki: delink {{klawiatura}})
 
(Nie pokazano 28 wersji utworzonych przez 16 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Przecinek''' (''',''') – popularnie stosowany znaczek rozdzielający zdanie w miejscu najmniej spodziewanym.
'''Przecinek''' (''',''') – używany w zdaniach, gdy nie stawiamy kropki ani średnika. Ani dwukropka. Ani czegokolwiek innego. W języku wielu Polaków lub [[dresiarz]]y zamiast przecinka używa się słowa „[[kurwa]]”. Konsekwentnie niestawiany m.in. przez ekonomistów realizujących antyrządowy program "Przecinku, postaw się sam!". Ekonometrycy wyliczyli nawet, że niestawianie przecinka sprzyja oszczedząniu tuszu nawet o 0,065%, jeśli piszemy prawą ręką, a nasz długopis nie jest ołówkiem.

== Użycie w [[język polski|języku polskim]] ==

Mówiąc najogólniej, istnieją jakieś{{fakt}} zasady rządzące przecinkiem w zdaniu, jednak nikt ich jak do tej pory nie widział. [[Polak]], który nie skończył filologii polskiej, pomimo obecności [[Rada Języka Polskiego|autorytetu językowego]], będzie kładł przecinki metodą „na wyczucie”.

Istnieją osoby dokonujące [[gwałt|czynów niemoralnych]] na przecinku, wrzucając go wszędzie tam, gdzie być go nie powinno, celem udowodnienia światu, że mają do czynienia z wybitnym językoznawcą. Jako znak, przecinek stanowi nieoficjalny symbol [[hipster]]stwa. Występują również przeciwnicy wstawiania czegokolwiek gdzie popadnie, którzy olewają całkiem [[interpunkcja|interpunkcję]] i nie zawracają sobie głowy jakimikolwiek znakami.

== Ciekawostki ==

* W języku mówionym (zwłaszcza w używanym przez [[dresiarz]]y) przecinek został zastąpiony słowem „k{{Cenzura3}}a”.


{{stub|jez}}
{{klawiatura}}
{{Znaki}}
{{Znaki}}


[[Kategoria:Interpunkcja]]
[[Kategoria:Interpunkcja]]

[[cs:,]]

Aktualna wersja na dzień 11:15, 23 sty 2022

Przecinek (,) – popularnie stosowany znaczek rozdzielający zdanie w miejscu najmniej spodziewanym.

Użycie w języku polskim[edytuj • edytuj kod]

Mówiąc najogólniej, istnieją jakieś[potrzebne źródło] zasady rządzące przecinkiem w zdaniu, jednak nikt ich jak do tej pory nie widział. Polak, który nie skończył filologii polskiej, pomimo obecności autorytetu językowego, będzie kładł przecinki metodą „na wyczucie”.

Istnieją osoby dokonujące czynów niemoralnych na przecinku, wrzucając go wszędzie tam, gdzie być go nie powinno, celem udowodnienia światu, że mają do czynienia z wybitnym językoznawcą. Jako znak, przecinek stanowi nieoficjalny symbol hipsterstwa. Występują również przeciwnicy wstawiania czegokolwiek gdzie popadnie, którzy olewają całkiem interpunkcję i nie zawracają sobie głowy jakimikolwiek znakami.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

  • W języku mówionym (zwłaszcza w używanym przez dresiarzy) przecinek został zastąpiony słowem „kCenzura2.svga”.