Pogoń Szczecin: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M
 
(Nie pokazano 68 wersji utworzonych przez 56 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{sur|klubu sportowego|inne|Pogoń}}
[[Plik:Pogoń.jpg|thumb|right|200px|Logo klubu. Okrętowiec to symbol Szczecina w Pogoni za pucharem]]
[[Plik:Pogoń.jpg|thumb|200px|Logo klubu. Okrętowiec to symbol Szczecina w Pogoni za pucharem]]


'''Pogoń Szczecin''' (dawniej '''Piotrcovia Piotrków Trybunalski''', niedoszła '''Lechia Zielona Góra''', '''Concordia Piotrków Tryb.''') – założony [[21 kwietnia]] [[1948]] roku szczeciński klub sportowy, znany także jako zespół reszty świata.
'''Pogoń Szczecin''' (swego czasu '''Piotrcovia Piotrków Trybunalski''', niedoszła '''Lechia Zielona Góra''') – założony [[21 kwietnia]] [[1948]] roku szczeciński klub sportowy, znany także jako zespół reszty świata. Znani z tego, że 20 lat się kumplowali z [[Legia Warszawa|Legią]] oraz z tego, że w [[2006]] roku Antoni Ptak w ciągu jednego sezonu spuścił klub z ekstraklasy do czwartej ligi.


== Historia ==
== Historia ==
Klub przechodził różne kryzysy. Najpierw był szczeciński, potem wziął go Turek i prawie zdobył mistrzostwo Polski. Niestety Turek nie dogadał się z miastem i wyszło jak zwykle. Kolejny był Szwed, co drzwi robi. Za jego kadencji było odwrotnie, niż za Turka. Potem przyleciał Ptak, który okazał się nielotem. Teraz Pogoń przejęli „gastronomicy” co upichcą?
Klub przechodził różne kryzysy. Najpierw był szczeciński i nie wolno mu było niczego wygrać, bo każdy piłkarz, który otarł się o reprezentację, podlegał obowiązkowemu oddaniu do [[KP Legia Warszawa|Legii]], [[Górnik Zabrze|Górnika]] albo Widzewa najpóźniej dzień po debiucie w kadrze. Potem klub wziął Turek i prawie zdobył mistrzostwo Polski, gdy inne kluby się zagapiły. Niestety Turek nie dogadał się z miastem i wyszło jak zwykle. Kolejny był Szwed, kiedyś Polak, co drzwi robił, a kiedyś taksówką jeździł. Za jego kadencji było odwrotnie, niż za Turka. Potem przyleciał Ptak, który okazał się nielotem. Potem kibice założyli klub Pogoń Nowa i historia zaczęła się od nowa. Potem Pogoń przejęli dwaj tzw. gastronomicy, z których w rzeczywistości jeden był branży drzewnej. Potem Pogoń była chemiczna, bo w biznes weszły Azoty, ale wkrótce się obraziły. Ostatnio jest elektryczna, bo zarządem kręcą ludzie od wiatraków energetycznych. A kibice i tak nazywają piłkarzy Portowcy, bo kto by te wszystkie zmiany branży spamiętał.

Tak czy inaczej, Pogoń jest jedynym klubem, który rozegrał w ekstraklasie ponad 50 sezonów i nigdy nie zdobył ani mistrzostwa, ani pucharu. Biorąc pod uwagę, że wszystkie pozostałe kluby, którym udało się nigdy nic nie wygrać, grały w ekstraklasie najwyżej połowę tego czasu co Pogoń, jest to wyczyn niebywały, a Pogoń wciąż rekord śrubuje.


== Kadra ==
== Kadra ==
Do 2007 roku kibice nie wiedzieli, w jakim mają języku kibicować, bowiem znaczna część drużyny to byli [[Reprezentacja Brazylii w piłce nożnej|Canarinhos]], a z kolei ich znaczna część nie rozumiała po polskiemu. Spiker na stadionie przekonywał ich, że powinni krzyczeć ''Obrigado!'', ale [[kibic]]e nie słuchali i krzyczeli ''Zawsze i wszędzie...''. Obawiano się, że wkrótce barw „dumy Pomorza” zaczęliby bronić [[Gwatemalczycy]], Wagaduguańczycy, [[Pigmeje]] lub [[małpa|szympansy]]. Ptak odleciał, przyszli gastronomicy, obecnie Pogoń jest w Ekstraklasie.
Przez pewien czas do 2007 roku kibice nie wiedzieli, w jakim mają języku kibicować, bowiem znaczna część drużyny to byli [[Reprezentacja Brazylii w piłce nożnej|Canarinhos]], a z kolei ich znaczna część nie rozumiała po polskiemu. Spiker na stadionie przekonywał ich, że powinni krzyczeć ''Obrigado!'', ale [[kibic]]e nie słuchali i krzyczeli ''Zawsze i wszędzie...''. Obawiano się, że wkrótce barw „dumy Pomorza” zaczęliby bronić [[Gwatemalczycy]], Wagaduguańczycy, [[Pigmeje]] lub [[małpa|szympansy]]. Po meczu z dziesięcioma Brazylijczykami i jedenastym Słowakiem w bramce Pogoń przeszła do historii jako pierwszy polski klub w polskiej lidze bez Polaków. Właściwie nie wiadomo czemu, bo w tym czasie i tak wszystko przegrywała, ten mecz też. Ptak odleciał, przyszli gastronomicy, dołączyli chemicy i obecnie Pogoń jest w Ekstraklasie, a i skład jakiś normalny.


== Ciekawostki ==
== Ciekawostki ==
* Przez chwilę (pół roku?) zespół mieszkał w podłódzkim [[Gutowo Małe|Gutowie Małym]] i na mecz jako gospodarze do Szczecina przebywali większy dystans, niż jadąc na mecze wyjazdowe.
* Przez chwilę (pół roku?) zespół mieszkał w podłódzkim [[Gutowo Małe|Gutowie Małym]] i na mecz jako gospodarze do Szczecina przebywali większy dystans, niż jadąc na mecze wyjazdowe. Piłkarz (wyjątkowo będący Polakiem), który odmówił wtedy przeprowadzki ze Szczecina do Łodzi, został wylany z klubu.
* Piłkarze często przebywają w klubach (nocnych, nie piłkarskich), co wychodzi im na dobre w czasie każdego meczu, gdy siedzą na trybunach.
* Piłkarze często przebywają w klubach (nocnych, nie piłkarskich), co wychodzi im na dobre w czasie każdego meczu, gdy siedzą na trybunach.
* Jeden z wychowanków Pogoni, znany jako [[Kamil Grosicki|Grosik]], z wielkim zapałem trenował w lokalnym kasynie, co otworzyło mu drzwi do kasyn warszawskich, szwajcarskich, a potem francuskich. Podobno jednak dostał propozycję nie do odrzucenia, by grać innym systemem, w każdym razie dobrze mu to zrobiło, bo potem zwykle grał w reprezentacji. Obecnie znowu gra w Pogoni i o dziwo, w reprezentacji grywa też.
* W Pogoni przez wiele lat grał [[Radosław Majdan|Polski Beckham]] znany głównie z byłej [[Dorota Rabczewska|żony]].
* Słynny okrzyk telewizyjny „Goo… a Jezus Maria!” w wykonaniu Dariusza Szpakowskiego dotyczył akcji w meczu reprezentacji Polski przeciwko Anglii w wykonaniu Marka Leśniaka, który w Szczecinie brylował w latach 80. i zwany był wówczas przez miejscowych fanów Valdano.
* [[Kibol|Kibice]] z całej [[Polska|Polski]] nazywają zarówno fanów, jak i kopaczy Pogoni Szczecin pieszczotliwie ''"Paprykarze"''. Tak, to od tego ''"[[Paprykarz szczeciński|Paprykarza szczecińskiego]]"''!
* W Pogoni przez wiele lat grał [[Radosław Majdan|Polski Beckham]] znany głównie z [[Dorota Rabczewska|byłej żony]] i [[Małgorzata Rozenek-Majdan|obecnej żony]].
* Maskotką Pogoni jest stwór zwany Gryfusem, czyli skrzyżowanie lwa z orłem w barwach szczecińskiego klubu. Jest to zresztą potwór powszechnie występujący na Pomorzu od stuleci zamiast [[Orzeł|orła]], kiedyś na herbach, obecnie w sklepach z pluszakami.
* [[Kibol|Kibice]] z całej [[Polska|Polski]] nazywają zarówno fanów, jak i kopaczy Pogoni Szczecin pieszczotliwie ''Paprykarze''. Tak, to od tego [[Paprykarz szczeciński|paprykarza szczecińskiego]]! Stadion Pogoni również nosi nazwę Papricana, kibice zaprzyjaźnieni bywają częstowani kanapkami z paprykarzem, mniej zaprzyjaźnionym smaruje się paprykarzem krzesełka w sektorze gości.
* [[Kibol|Kibice]] od niepamiętnych czasów toczą świętą wojnę z [[Lech Poznań|Lechem Poznań]], przy czym jedni i drudzy trzymają kciuki, aby śmiertelny wróg przypadkiem nie spadł z ligi, bo trudniej byłoby o [[ustawka|ustawki]], a tym samym o [[wpierdol]].

== Skład etniczny ==
* trener Jens Gustaffson, który jest normalnym Szwedem, ale pracuje jak u siebie, bo Szczecin należał kiedyś do Szwecji;
* drugi trener Vitor Gazimba, który jest Portugalczykiem, żeby trenować tych, co mówią tylko po portugalsku;
* Austriak Alexander Gorgon, który tak naprawdę jest Polakiem, tylko specjalnie urodził się w Wiedniu, żeby zostać Austriakiem;
* Grek Leonardo Koutris, który urodził się w Brazylii i ma matkę Brazylijkę, ale doszedł do wniosku, że tatuś słusznie jest Grekiem i bez udawania Greka postanowił też nim zostać;
* Brazylijczyk Leo Borges, który jest w odróżnieniu od poprzedniego normalnym Brazylijczykiem;
* Grek Efthymios Koulouris, który też w odróżnieniu jest normalnym Grekiem i nikogo nie ma jak udawać;
* Portugalczyk Joao Gamboa, do kompletu, żeby drugi trener miał kogo trenować;
* Słoweniec Luka Zahović, który urodził się w Guimares i też mógł zostać Portugalczykiem, ale nie został, bo zmiana obywatelstwa jest głównym celem życiowym tylko dla Polaków;
* Bośniak Danijel Lončar, który przez pomyłkę urodził się w Niemczech, ale Niemcem zostać nie chciał, potem celowo mieszkał w Chorwacji, ale Chorwatem też zostać nie chciał, bo upiera się przy Bośni;
* Austriak Benedikt Zech, podobno zupełnie prawdziwy Austriak, co w tym towarzystwie może dziwić;
* Szwed Linus Wahlquist, kolejny Szwed, ale dwóch to jeszcze nie potop;
* Norweg Fredrik Ulvestad, dla urozmaicenia, żeby nie było, że trener to samych Szwedów ściąga;
* Ormianin Wahan Biczachczjan, ale na koszulce ma napisane po angielsku Bichakchyan, by narodowie wżdy postronni znali, że Polacy gęsi i swojego języka nie mają;
* Rumun Valentin Cojocaru, bo przy takiej mieszance to i znad Morza Czarnego ktoś musi być;
* Polacy, w ilości umiarkowanej, ale też są.


==Skład etniczny==
== Zobacz też ==
* [[Lechia Zielona Góra]]
* 80% – Afrykańczycy
* 1 – [[Japonia|Japończyk]] Takafumi Akahoshi
* -1/n % – Polacy


{{Liga polska}}
[[Kategoria:Polskie kluby piłkarskie]]
[[Kategoria:Polskie kluby piłkarskie]]
[[Kategoria:Szczecin|Pogoń Szczecin]]

Aktualna wersja na dzień 09:58, 3 maj 2024

Logo klubu. Okrętowiec to symbol Szczecina w Pogoni za pucharem

Pogoń Szczecin (swego czasu Piotrcovia Piotrków Trybunalski, niedoszła Lechia Zielona Góra) – założony 21 kwietnia 1948 roku szczeciński klub sportowy, znany także jako zespół reszty świata. Znani z tego, że 20 lat się kumplowali z Legią oraz z tego, że w 2006 roku Antoni Ptak w ciągu jednego sezonu spuścił klub z ekstraklasy do czwartej ligi.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Klub przechodził różne kryzysy. Najpierw był szczeciński i nie wolno mu było niczego wygrać, bo każdy piłkarz, który otarł się o reprezentację, podlegał obowiązkowemu oddaniu do Legii, Górnika albo Widzewa najpóźniej dzień po debiucie w kadrze. Potem klub wziął Turek i prawie zdobył mistrzostwo Polski, gdy inne kluby się zagapiły. Niestety Turek nie dogadał się z miastem i wyszło jak zwykle. Kolejny był Szwed, kiedyś Polak, co drzwi robił, a kiedyś taksówką jeździł. Za jego kadencji było odwrotnie, niż za Turka. Potem przyleciał Ptak, który okazał się nielotem. Potem kibice założyli klub Pogoń Nowa i historia zaczęła się od nowa. Potem Pogoń przejęli dwaj tzw. gastronomicy, z których w rzeczywistości jeden był branży drzewnej. Potem Pogoń była chemiczna, bo w biznes weszły Azoty, ale wkrótce się obraziły. Ostatnio jest elektryczna, bo zarządem kręcą ludzie od wiatraków energetycznych. A kibice i tak nazywają piłkarzy Portowcy, bo kto by te wszystkie zmiany branży spamiętał.

Tak czy inaczej, Pogoń jest jedynym klubem, który rozegrał w ekstraklasie ponad 50 sezonów i nigdy nie zdobył ani mistrzostwa, ani pucharu. Biorąc pod uwagę, że wszystkie pozostałe kluby, którym udało się nigdy nic nie wygrać, grały w ekstraklasie najwyżej połowę tego czasu co Pogoń, jest to wyczyn niebywały, a Pogoń wciąż rekord śrubuje.

Kadra[edytuj • edytuj kod]

Przez pewien czas do 2007 roku kibice nie wiedzieli, w jakim mają języku kibicować, bowiem znaczna część drużyny to byli Canarinhos, a z kolei ich znaczna część nie rozumiała po polskiemu. Spiker na stadionie przekonywał ich, że powinni krzyczeć Obrigado!, ale kibice nie słuchali i krzyczeli Zawsze i wszędzie.... Obawiano się, że wkrótce barw „dumy Pomorza” zaczęliby bronić Gwatemalczycy, Wagaduguańczycy, Pigmeje lub szympansy. Po meczu z dziesięcioma Brazylijczykami i jedenastym Słowakiem w bramce Pogoń przeszła do historii jako pierwszy polski klub w polskiej lidze bez Polaków. Właściwie nie wiadomo czemu, bo w tym czasie i tak wszystko przegrywała, ten mecz też. Ptak odleciał, przyszli gastronomicy, dołączyli chemicy i obecnie Pogoń jest w Ekstraklasie, a i skład jakiś normalny.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

  • Przez chwilę (pół roku?) zespół mieszkał w podłódzkim Gutowie Małym i na mecz jako gospodarze do Szczecina przebywali większy dystans, niż jadąc na mecze wyjazdowe. Piłkarz (wyjątkowo będący Polakiem), który odmówił wtedy przeprowadzki ze Szczecina do Łodzi, został wylany z klubu.
  • Piłkarze często przebywają w klubach (nocnych, nie piłkarskich), co wychodzi im na dobre w czasie każdego meczu, gdy siedzą na trybunach.
  • Jeden z wychowanków Pogoni, znany jako Grosik, z wielkim zapałem trenował w lokalnym kasynie, co otworzyło mu drzwi do kasyn warszawskich, szwajcarskich, a potem francuskich. Podobno jednak dostał propozycję nie do odrzucenia, by grać innym systemem, w każdym razie dobrze mu to zrobiło, bo potem zwykle grał w reprezentacji. Obecnie znowu gra w Pogoni i o dziwo, w reprezentacji grywa też.
  • Słynny okrzyk telewizyjny „Goo… a Jezus Maria!” w wykonaniu Dariusza Szpakowskiego dotyczył akcji w meczu reprezentacji Polski przeciwko Anglii w wykonaniu Marka Leśniaka, który w Szczecinie brylował w latach 80. i zwany był wówczas przez miejscowych fanów Valdano.
  • W Pogoni przez wiele lat grał Polski Beckham znany głównie z byłej żony i obecnej żony.
  • Maskotką Pogoni jest stwór zwany Gryfusem, czyli skrzyżowanie lwa z orłem w barwach szczecińskiego klubu. Jest to zresztą potwór powszechnie występujący na Pomorzu od stuleci zamiast orła, kiedyś na herbach, obecnie w sklepach z pluszakami.
  • Kibice z całej Polski nazywają zarówno fanów, jak i kopaczy Pogoni Szczecin pieszczotliwie Paprykarze. Tak, to od tego paprykarza szczecińskiego! Stadion Pogoni również nosi nazwę Papricana, kibice zaprzyjaźnieni bywają częstowani kanapkami z paprykarzem, mniej zaprzyjaźnionym smaruje się paprykarzem krzesełka w sektorze gości.
  • Kibice od niepamiętnych czasów toczą świętą wojnę z Lechem Poznań, przy czym jedni i drudzy trzymają kciuki, aby śmiertelny wróg przypadkiem nie spadł z ligi, bo trudniej byłoby o ustawki, a tym samym o wpierdol.

Skład etniczny[edytuj • edytuj kod]

  • trener Jens Gustaffson, który jest normalnym Szwedem, ale pracuje jak u siebie, bo Szczecin należał kiedyś do Szwecji;
  • drugi trener Vitor Gazimba, który jest Portugalczykiem, żeby trenować tych, co mówią tylko po portugalsku;
  • Austriak Alexander Gorgon, który tak naprawdę jest Polakiem, tylko specjalnie urodził się w Wiedniu, żeby zostać Austriakiem;
  • Grek Leonardo Koutris, który urodził się w Brazylii i ma matkę Brazylijkę, ale doszedł do wniosku, że tatuś słusznie jest Grekiem i bez udawania Greka postanowił też nim zostać;
  • Brazylijczyk Leo Borges, który jest w odróżnieniu od poprzedniego normalnym Brazylijczykiem;
  • Grek Efthymios Koulouris, który też w odróżnieniu jest normalnym Grekiem i nikogo nie ma jak udawać;
  • Portugalczyk Joao Gamboa, do kompletu, żeby drugi trener miał kogo trenować;
  • Słoweniec Luka Zahović, który urodził się w Guimares i też mógł zostać Portugalczykiem, ale nie został, bo zmiana obywatelstwa jest głównym celem życiowym tylko dla Polaków;
  • Bośniak Danijel Lončar, który przez pomyłkę urodził się w Niemczech, ale Niemcem zostać nie chciał, potem celowo mieszkał w Chorwacji, ale Chorwatem też zostać nie chciał, bo upiera się przy Bośni;
  • Austriak Benedikt Zech, podobno zupełnie prawdziwy Austriak, co w tym towarzystwie może dziwić;
  • Szwed Linus Wahlquist, kolejny Szwed, ale dwóch to jeszcze nie potop;
  • Norweg Fredrik Ulvestad, dla urozmaicenia, żeby nie było, że trener to samych Szwedów ściąga;
  • Ormianin Wahan Biczachczjan, ale na koszulce ma napisane po angielsku Bichakchyan, by narodowie wżdy postronni znali, że Polacy gęsi i swojego języka nie mają;
  • Rumun Valentin Cojocaru, bo przy takiej mieszance to i znad Morza Czarnego ktoś musi być;
  • Polacy, w ilości umiarkowanej, ale też są.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]