Kazimierza Wielka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M („Kazimierza wielka” przeniesiono do „Kazimierza Wielka”: ort.)
M (→‎Zobacz też: podmiana szablonu)
 
(Nie pokazano 79 wersji utworzonych przez 47 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Kazimierza Wielka''' – miasto i powiat w [[województwo świetokrzyskie|woj. świętokrzyskim]], siedziba [[powiat kazimierski|powiatu kazimierskiego]] i [[Gmina Kazimierza Wielka|gminy Kazimierza Wielka]].
'''Kazimierza Wielka''' – miasto i powiat w [[województwo świętokrzyskie|województwie świętokrzyskim]], siedziba [[powiat kazimierski|powiatu kazimierskiego]] i [[Gmina Kazimierza Wielka|gminy Kazimierza Wielka]].


==Historia==
== Historia ==
===Prawa miejskie===
Kazimierza Wielka, pomimo tego że prawa miejskie ma dopiero od 1959, jest dumna ze swej miejskiej przeszłości. Dla większości mieszkańców głównym celem życia jest posiadanie mieszkanie w bloku, co czyni ich bardziej miejskimi, dlatego w mieście bloki rosną jak grzyby po deszczu.


=== Prawa miejskie ===
==Zabytki==
Kazimierza Wielka pomimo tego, że prawa miejskie ma dopiero od [[1959]], jest dumna ze swej miejskiej przeszłości. Dla większości mieszkańców, głównym celem życia jest posiadanie mieszkania w [[blok]]u, co czyni ich bardziej miejskimi, dlatego w mieście bloki rosną jak grzyby po deszczu.
* Baszta, która ma około 100 lat, a zrobiona jest tak, aby przypominała średniowieczny fragment murów obronnych.
* Walący się już od ponad 20 lat Pałac Lacon obok cukrowni. Został nawet rozstrzygnięty przetarg, w którym nowy właściciel dał za pałac złotówkę.
* Zabytków nie brakuje na ul. Przemysłowej, gdzie stoją same zamknięte zakłady pracy, popadające w ruinę i wyglądające, jakby stały od 1800 roku.


==Zabudowa==
== Zabytki ==
* przepompownia, która ma około 100 lat, a zrobiona jest tak, aby przypominała średniowieczny fragment murów obronnych.
W mieście nie ma rynku, ponieważ w czasach w których obowiązywało [[prawo magdeburskie]] Kazimierza nie istniała, więc nie załapała się na budowę rynku. Tak więc w Kazimierzy Wielkiej nie ma centrum. Jednak nie stanęło to na przeszkodzie jej mieszkańcom, którzy kilka lat temu wybudowali „rynek” w miejscu, w którym kończy się granica miasta. A więc rynek, który w większości miast jest centrum, w Kazimierzy znajduje się na obrzeżach.
* walący się już od ponad dwudziestu lat Pałac Lacon obok cukrowni. Został nawet urządzony przetarg, w którym nowy właściciel dał za pałac [[1 złoty|złotówkę]].
* zabytków nie brakuje na ulicy Przemysłowej, gdzie stoją tam same zamknięte zakłady pracy, które popadają w ruinę i wyglądają, jakby stały od [[1800]] roku.
Trzeba również wymienić zamkniętą i powoli rozbieraną cukrownię „Łubną”, gdyż tutejsze władze tak świetnie poprowadziły jej obronę, że ponad tysiąc osób zostało bez pracy!!


==Atrakcje==
== Zabudowa ==
W mieście nie ma rynku, ponieważ w czasach, w których obowiązywało prawo magdeburskie, Kazimierza nie istniała, więc nie załapała się na budowę rynku. Tak więc w Kazimierzy Wielkiej nie ma centrum. Jednak nie stanęło to na przeszkodzie jej mieszkańcom, którzy kilka lat temu wybudowali „rynek” w miejscu, w którym kończy się granica miasta. A więc rynek, który w większości miast jest centrum, w Kazimierzy znajduje się na obrzeżach.
* Połowę miasta zajmuje park lub las, w którym młodzież kazimierska melanżuje i próbuje upodabniać się do młodzieży z [[Nowa Huta|Nowej Huty]], naśladując jej zwyczaje.
* [[Wpierdol]] w parku, jeśli powiesz że jesteś ze [[Skalbmierz]]a lub [[Gorzków (powiat kazimierski)|Gorzkowa]].
* Popularnym posiłkiem jest kebab, który serwują wszystkie puby w mieście.
* Dwuletnie kamienice na niby rynku.
* W upalne dni mieszczaństwo przyjeżdża do znienawidzonego Skalbmierza aby poopalać się na plaży i wykąpać w skalbmierskim zalewie.


== Atrakcje ==
==Stosunki z sąsiadami==
* Połowę miasta zajmuje park lub las, w którym młodzież kazimierska melanżuje i próbuje upodabniać się do młodzieży z [[Nowa Huta|Nowej Huty]] naśladując jej zwyczaje.
Mieszkańcy Kazimierzy nienawidzą położonego 12 km na zachód [[Skalbmierz]]a, a to z powodu kompleksów, bo Kazimierza nie ma tak bogatej przeszłości i strachu przed kolejną przegraną w meczu Victoria – Sparta.
* Dwuletnie kamienice na niby-rynku.
* Popularnym punktem jest [[kebab]]ownia, która cieszy się największym powodzeniem wśród przyjezdnych.
* W upalne dni, mieszczaństwo przyjeżdża do Skalbmierza, aby poopalać się na plaży i wykąpać się w skalbmierskim zalewie.


==Ambicje==
== Ambicje ==
Obecnie głównym celem jest przyjaźń polsko-niemiecka, dla której Kazimierza robi wszystko, już nawet rozdawane uczniom przywieszki z flagami obu narodów.
Obecnie głównym celem jest [[przyjaźń]] polsko-niemiecka, dla której Kazimierza robi wszystko. Są już nawet rozdawane uczniom przywieszki z flagami obu narodów. Mniej ważnym celem dla mieszkańców jest zdobycie wykształcenia w miejscowej szkole specjalnej, popularnej "dwójce".


==Sport==
== Sport ==
W Kazimierzy znajduje się klub sportowy Sparta Kazimierza Wielka, o którym można napisać tylko tyle, że jej trybuna wygląda jak przysłowiowa ściana płaczu.
W Kazimierzy znajduje się klub [[sport]]owy Sparta Kazimierza Wielka, o którym można napisać tylko tyle, że jej stadion jest jednym z najstarszych budynków w mieście, a jego główna (i jedyna) trybuna wygląda jak ściana płaczu.


==Ciekawostki==
== Zobacz też ==
* [[Kielce]]
* Jeśli chcesz zrobić kawał swojemu koledze z pracy, wyślij go do parku w Kazimierzy z jakimkolwiek elementem związanym ze Skalbmierzem, [[wpierdol]] murowany.
* [[Kraków]]
* [[Tarnów]]


{{Miasta województwa świętokrzyskiego}}
[[Kategoria:Województwo świętokrzyskie]]
{{stopka|lokalizacja=50.2736111, 20.4844444|simc=0947076|terc=2603034|wikidata=Q1406641}}

[[Kategoria:Gmina Kazimierza Wielka]]
{{ok}}
[[Kategoria:Miasta w województwie świętokrzyskim]]

Aktualna wersja na dzień 09:46, 19 lut 2021

Kazimierza Wielka – miasto i powiat w województwie świętokrzyskim, siedziba powiatu kazimierskiego i gminy Kazimierza Wielka.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Prawa miejskie[edytuj • edytuj kod]

Kazimierza Wielka pomimo tego, że prawa miejskie ma dopiero od 1959, jest dumna ze swej miejskiej przeszłości. Dla większości mieszkańców, głównym celem życia jest posiadanie mieszkania w bloku, co czyni ich bardziej miejskimi, dlatego w mieście bloki rosną jak grzyby po deszczu.

Zabytki[edytuj • edytuj kod]

  • przepompownia, która ma około 100 lat, a zrobiona jest tak, aby przypominała średniowieczny fragment murów obronnych.
  • walący się już od ponad dwudziestu lat Pałac Lacon obok cukrowni. Został nawet urządzony przetarg, w którym nowy właściciel dał za pałac złotówkę.
  • zabytków nie brakuje na ulicy Przemysłowej, gdzie stoją tam same zamknięte zakłady pracy, które popadają w ruinę i wyglądają, jakby stały od 1800 roku.

Trzeba również wymienić zamkniętą i powoli rozbieraną cukrownię „Łubną”, gdyż tutejsze władze tak świetnie poprowadziły jej obronę, że ponad tysiąc osób zostało bez pracy!!

Zabudowa[edytuj • edytuj kod]

W mieście nie ma rynku, ponieważ w czasach, w których obowiązywało prawo magdeburskie, Kazimierza nie istniała, więc nie załapała się na budowę rynku. Tak więc w Kazimierzy Wielkiej nie ma centrum. Jednak nie stanęło to na przeszkodzie jej mieszkańcom, którzy kilka lat temu wybudowali „rynek” w miejscu, w którym kończy się granica miasta. A więc rynek, który w większości miast jest centrum, w Kazimierzy znajduje się na obrzeżach.

Atrakcje[edytuj • edytuj kod]

  • Połowę miasta zajmuje park lub las, w którym młodzież kazimierska melanżuje i próbuje upodabniać się do młodzieży z Nowej Huty naśladując jej zwyczaje.
  • Dwuletnie kamienice na niby-rynku.
  • Popularnym punktem jest kebabownia, która cieszy się największym powodzeniem wśród przyjezdnych.
  • W upalne dni, mieszczaństwo przyjeżdża do Skalbmierza, aby poopalać się na plaży i wykąpać się w skalbmierskim zalewie.

Ambicje[edytuj • edytuj kod]

Obecnie głównym celem jest przyjaźń polsko-niemiecka, dla której Kazimierza robi wszystko. Są już nawet rozdawane uczniom przywieszki z flagami obu narodów. Mniej ważnym celem dla mieszkańców jest zdobycie wykształcenia w miejscowej szkole specjalnej, popularnej "dwójce".

Sport[edytuj • edytuj kod]

W Kazimierzy znajduje się klub sportowy Sparta Kazimierza Wielka, o którym można napisać tylko tyle, że jej stadion jest jednym z najstarszych budynków w mieście, a jego główna (i jedyna) trybuna wygląda jak ściana płaczu.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]