Klub Sportowy Cracovia: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
 
(Nie pokazano 279 pośrednich wersji utworzonych przez 100 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{nieaktualne}}
[[grafika:Craxa1.jpg|thumb|right|200px|Estadio de Gruz]]
[[Plik:Craxa1.jpg|thumb|200px|Estadio de Gruz]]
'''Cracovia Kraków''' - Klub sportowy założony w 1906, obecne melodia przeszłości w polskiej piłce nożnej. Tutaj rozprawiamy się o sekcji piłkarskiej, sekcja hokejowa zdaje się być małą inwersją w stosunku do futbolowego immiennika..
'''Klub Sportowy Cracovia''' – klub sportowy założony [[13 czerwca]] [[1906]], obecne melodia przeszłości w polskiej piłce nożnej. Tutaj rozprawiamy się o sekcji piłkarskiej, sekcja hokejowa ma jednak jakieś sukcesy…


==Historia==
== Historia ==
Jak już powiedziane, założone jako kółko kształcące sportowe żydów, nie będących Żydami (nie mylić z Żydami). Miało parę wzlotów i upadków, grało na tych i innych pastwiskach (czasami na stadionach, jeśli klub grał w pucharach), a obecnie trzęsie dupy, czy nie poleci za korupcję i przekręty prezesa. Razem z [[Arka Gdynia|Arką Gdynią]] (ostre kupowanie) oraz [[Lech Poznań|Lechem Poznań]] (małe kupowanie) tworzą ultras-hooligans kupieckie porozumienie „Wielka Triada”.
Historia klubu


Stuletnie przymierze z Wisłą zostało uczczone batami 0:3 na wyjeździe i sfarconego 0:0 ''at home''. Dzięki świetnemu przebudzeniu(kupowaniu) utrzymali ekstraklasę.
Cracovia to najstarszy działający klub sportowy w Polsce. W Krakowie w piłkę nożną grywano już od lat dziewięćdziesiątych XIX stulecia, początkowo na terenie Parku Jordana, a następnie na murawie Błoń, jednak gra ta miała charakter rekreacyjny i odbywała się według dowolnego stosowania i interpretacji przepisów. Do powstania zorganizowanych klubów w Krakowie przyczynił się przyjazd drużyn ze Lwowa. Miało to miejsce 4 czerwca 1906 roku. Wtedy to odbyły się pierwsze mecze pomiędzy drużynami tych niezwykle zasłużonych dla historii polskiej piłki nożnej grodów. Do pierwszego meczu z "Czarnymi" przystąpiła drużyna "Przodowników" - uczniów najstarszych klas krakowskich gimnazjów. Drugi przeciwnik, drużyna IV lwowskiego gimnazjum, musiała rozegrać mecz z "jedenastką" wyłonioną spośród publiczności. Wydarzenie to stało się katalizatorem rozwoju krakowskiego piłkarstwa. Dla historii naszego klubu najważniejszymi są drużyna "Biało- czerwonych" (Szeligowskiego), która wzięła swoją nazwę od koszulek, które otrzymała od dr Tadeusza Konczyńskiego za zwycięstwo w "turnieju jesiennym" w 1906 roku oraz "Akademicy". 13 czerwca tegoż roku, po ogłoszeniu w "Nowej Reformie", odbył się pierwszy trening "Akademików". Przed przystąpieniem do jesiennego turnieju akademicy przyjęli nazwę dla swojej drużyny - Akademicki Klub Footballowy Cracovia. Tak narodziła się legenda polskiego futbolu.


== Sukcesy ==
Wiosną 1907 roku połączono dwie najlepsze drużyny "turnieju jesiennego": "Biało- czerwonych" oraz AKF Cracovię. Nowy zespół nazwę przejął od "akademików", barwy zaś, czyli koszulki w biało-czerwone pasy, od drużyny Szeligowskiego - w taki sposób zakończył się etap budowania drużyny pierwszego Mistrza Polski.
Raz na 57 lat zajęcie lepszego od Wisły miejsca w lidze. Obecnie sytuacja unormowała się do tego stopnia, że jak Cracovia poleci za korupcję, to po sezonie skończy co najwyżej w drugiej lidze.


W 2008 roku powrót do europejskich pucharów, z siódmego miejsca (nikt nie wie, jakim cudem). Skończyło się craxą – w pierwszej rundzie [[Puchar Intertoto|Pucharu prawie jak Liga Mistrzów]] trafili na [[Szachtior Soligorsk|morderczych górników soli z Białorusi]] i dostali w dwumeczu piątkę z tyłu…
W 2016 roku Lech ich nie zawiódł i Cracovia awansowała do Ligi Europy.
W pierwszej rundzie eliminacyjnej trafili na morderczą Skendiję Tetovo z Macedonii. Skończyło się grą na poziomie przeciętnej okręgówki polskiej i porażkami 0:2 na wyjeździe i 1:2 u siebie. W międzyczasie wygrali dwukrotnie Puchar Polski i znowu awansowali do Ligi Europy, gdzie po dwóch remisach odpadli ze słowackimi Węgrami. Przy kolejnym podejściu przegrali na wyjeździe ze szwedzkim Malmö (tylko jeden mecz ze względu na covid). Był to pierwszy poważny rywal Cracovii w pucharach.


== Stadion ==
Przed wybuchem Pierwszej Wojny Światowej drużyna Cracovii rozgrywała mecze głównie z drużynami z terenu Galicji, która stała się kolebką polskiej piłki nożnej, ale także wiele spotkań toczyła z drużynami z innych ziem monarchii Austro-Węgierskiej. Pierwszy taki mecz Cracovia przegrała w Opawie z Troppauer Spotverein 2:4 (1908 rok). Trzy lata później "Biało-czerwoni" zmierzyli się z uznawaną za najlepszą drużynę europejską, reprezentacją Austro-Węgier. Mimo porażki 3:6 postawa naszych zawodników pozwoliła uzyskać elitarny na owe czasy tytułu drużyny pierwszej klasy austriackiej. W roku 1913 Cracovia wygrała rozgrywki o mistrzostwo Galicji, wyprzedzając lokalną rywalkę Wisłę oraz Pogoń Lwów.
[[Plik:Craxa2.jpg|thumb|200px|Pobożne życzenia]]


Przez turystów jest omyłkowo brany za supermarket. [[Stadion]] jest w 100% nowoczesny, o czym świadczy niezadaszenie obiektu, a także w pełni serwisowany – nowe krzesełka są montowane praktycznie co mecz. Trybuna przyjezdna to góra piachu, czasem przyjedzie tzw. trybuna mobilna (znana polskim chuliganom jako „klatka”).


== Hymn i pieśni klubowe ==
Po zakończeniu I wojny, "Pasy" wkroczyły w najlepszy okres w swojej blisko stuletniej historii. Rozpoczęło się od mistrzostwa okręgu krakowskiego w 1920, aby w następnym roku zwyciężyć w toczonych po raz pierwszy rozgrywkach o mistrzostwo Polski.
Autorem hymnu (zwany także ''mruczando'') jest [[Maciej Maleńczuk|były juror]] programu rozrywkowego [[Idol]]. Maciuś napisał jednak zdecydowanie za długi jak na kibiców Cracovii tekst, z którego pamiętają oni tylko ostatnią linijkę:


''I nigdy nie zejdę na [[Wisła Kraków|psy]]…''


Ogólnie w przypadku pieśni noszących się nad Kałużą, krąży powszechne mniemanie, iż jeśli nie byłoby Wisły Kraków, to kibice Cracovii nie mieliby o czym śpiewać.


== Kibice ==
Przed meczem z CF Barcelona - 1923 rok
Obecnie na stadion przychodzi po dwa tysiące ludzi i pięćset tzw. ''dziewczyn z promocji'' (za złotówkę). Prawdopodobnie, gdyby Wisła nie istniała, to większość Kibiców Cracovii straciłoby sens życia. Grono troglodytów z Cracovii ostatnio gloryfikuje bandytę, którego zabili inni bandyci, nasłani przez bandytów, którzy mieli sprzeczne interesy z bandytami z Cracovii. Co ciekawe, jest wzór który opisuje inteligencje kibiców kraksy. Ilość kibiców na meczu/ilość kibiców na meczu = IQ


Chlubnym akcentem ruchu kibicowskiego są [[nóż|zamiłowanie kuchenne]] fanów Cracovii, które przeniosło się niczym średniowieczna zaraza na [[Wisła Kraków|drugą stronę Błoń]].
W pierwszym międzypaństwowym meczu reprezentacji Polski z Węgrami wystąpiło aż 7 zawodników naszego klubu. W okresie międzywojennym Cracovia jeszcze trzykrotnie sięgała po mistrzowski tytuł, kolejno w 1930, 1932 oraz w 1937 roku.


== Zobacz też ==
* [[Wisła Kraków]]


{{Liga polska}}

[[Kategoria:Polskie kluby piłkarskie|Cracovia]]
Cracovia - Mistrz Polski 1932 rok
[[Kategoria:Kraków]]


Cracovia - Mistrz Polski 1937 rok


Lata tuż po wojnie początkowo nie zapowiadały "czarnego" okresu w dziejach klubu. Jeszcze w 1948 roku drużyna Cracovii zdobywa po meczu barażowym z Wisłą tytuł mistrzowski, jednak w związku z reorganizacją klubów sportowych na wzór radziecki już rok później Cracovia zostaje Związkowym Klubem Sportowym Ogniwo Cracovia. W czerwcu 1949 roku z nazwy znika łacińska nazwa naszego miasta, zostaliśmy decyzja władz pozbawieni "Biało-czerwonych" pasów na koszulkach. Zanim w 1955 roku odzyskaliśmy nasze imię egzystowaliśmy przez trzy lata jako "Terenowe Koło Sportowe Sparta".



Przegląd Sportowy z 1948 roku


Reorganizacja sportu nie ograniczała się jedynie do ingerencji w tradycyjne nazwy klubowe. Kluby sportowe zostały podporządkowane zrzeszeniom. Naszym "protektorem" zostało najpierw MPK, a następnie opieką objęła nas spółdzielnia spożywców. Słaba pozycja "protektorów" w ówczesnej hierarchii odbiła się na wynikach sportowych. Drużyna piłkarska plasowała się na coraz niższych pozycjach, by w roku 1954 pożegnać się z rozgrywkami pierwszej ligi. Wprawdzie już trzy lata później nastąpił powrót do rozgrywek z udziałem najlepszych drużyn, ale tylko na dwa sezony.



1966 rok. Cracovia - Wisła 2-0


Obchody 60-lecia klubu


I w takim rytmie odtąd miała toczyć się historia naszej piłki - liczona spadkami i awansami. Z pierwszej do drugiej, drugiej do trzeciej (pierwszy taki spadek miał miejsce po sezonie 1970-71), trzeciej do drugiej etc.



I drużyna - 70- lecie klub


W tym okresie za sukces należy przyjąć awans do pierwszej ligi w sezonie 1982-83. W latach dziewięćdziesiątych poza trzecią ligą występowaliśmy jedynie przez trzy sezony. Głównym problemem Cracovii w tym okresie to przede wszystkim brak finansów.

W 1997 Cracovia przekształcono w Sportową Spółkę Akcyjną, ale w dalszym ciągu głównym problemem pozostawały niewystarczające fundusze. Klub jednak uratowano przed ostatecznym bankructwem. Przyczynili się do tego głównie kibice.


W roku 2001 miała miejsce słynna manifestacje przed Urzędem Wojewódzkim przy ul. Basztowej. Upadający klub został uratowany przez ofiarnych kibiców zrzeszonych w "Grupie 100", którzy dzięki własnym pieniądzom wspomagali klub i doprowadzili do pojawienia się sponsora - firmy Comarch. W roku 2002-03 następuje powrót do drugiej ligi, rok później ekstraklasa. Po wielu latach Cracovia wróciła na należne jej miejsce.



Cracovia - rok 1995

W pierwszym sezonie w najwyższej klasie rozgrywkowej Cracovia uzyskuje piąte miejsce i ociera się o udział w rozgrywkach Intertotto. Jednocześnie zostaje okrzyknięta drużyną grającą najciekawszy futbol w lidze. Stabilizacja finansowa skutkuje nowymi transferami i rozbudową bazy treningowej, a poziom piłkarski przekłada się na powołania do reprezentacji Polski. Sezon 2005/2006 to pechowe dziewiąte miejsce pierwszej drużyny, ale za to Mistrz Polski juniorów młodszych! W swoje urodziny klub organizuje wielką Galę Stulecia, a do obchodów przyłączają się tysiące kibiców i całe miasto. Rok później w Orange Ekstraklasie Cracovia kończy sezon na wysokiej czwartej pozycji wyprzedzając swoją lokalną rywalkę, aż o cztery oczka.



Cracovia - rok 2007

foto: archiwum

==Sukcesy==
Wisła to kurwa klub związany bardzo mocno z policją. Cracovia wytrenowała wielu bo asz 200 reprezentntów polski. Pamiętaj: Święej pamięci Papierz Jan Paweł || kibicował pasą!!!

==Stadion==
[[grafika:Craxa2.jpg|thumb|200px|Pobożne życzenia]]
Stadion


Historia stadionu

Na wydzierżawionych od konwentu Panien Norbertanek "łąkach zwierzynieckich" powstał w 1912 roku według projektu architekta Franciszka Mączyńskiego "Park Gier Klubu Sportowego Cracovia". Otwarto go meczem z lwowską Pogonią 31 marca 1912. Budowa nie byłaby możliwa bez społecznej ofiarności (zebrano 8 200 koron), całość kosztowała 20 tysięcy. Jednocześnie obok powstało drugie boisko, treningowe.
W 1936 stadion otrzymał imię marszałka Polski Józefa Piłsudskiego - Naczelnik, przynajmniej dwukrotnie, odwiedził stadion "Cracovii". W 1921 roku oglądał Pasiaków grających z warszawską "Polonią", rok później z budapeszteńskim "Vasasem". Po II wojnie Światowej stadion nosił imię sławnego prezesa klubu, a także PZPN, dr Edwarda Cetnarowskiego. W końcu lat czterdziestych obie nazwy, stara i nowa, zniknęły ze stadionu i z papierów klubowych.

Stadion "Cracovii" (przekazany Stowarzyszeniu w 1951 roku), chociaż w mocno zmienionym kształcie, przetrwał do dziś. Na początku lat sześćdziesiątych XX wieku spłonęła zabytkowa drewniana trybuna. Po pożarze w 1966 roku rozpoczęto przebudowę stadionu. W latach 1968 oraz 1969 powstał tor kolarski oraz trybuny z miejscami siedzącymi. Zniknęły m. in. korty tenisowe, na których terenie działało letnie kino oraz wesołe miasteczko.
Stadion dzisiaj

Obecnie stadion liczy 6500 miejsc siedzących (1 100 pod dachem), w tym 350 miejsc dla kibiców przyjezdnych. Inauguracja oświetlenia (1400 luxów), nastąpiła przed meczem z Odrą Wodzisław, 21 sierpnia 2004 roku. Wymiary płyty boiska 105 x 68 metrów.


Koncepcja nowego stadionu wybrana!!!

==Hymn i inne aktywa klubu==
Hymn jest stary i piękny.

Inne


MKS Cracovia - informacje

Sportowa Spółka Akcyjna Miejski Klub Sportowy Cracovia powstała w 1997 roku. Kluczowym momentem dla jej przyszłości okazała się data 24 stycznia 2003, kiedy to dotychczasowy sponsor drużyn piłkarskiej i hokejowej - ComArch S.A. w osobie Pana Prezesa Zarządu Janusza Filipiaka, podpisał, wraz z Prezydentem Miasta Panem Jackiem Majchrowskim, list intencyjny, w myśl którego, Comarch objął pakiet 300 000 akcji MKS Cracovia SSA załączną kwotę 3 milionów złotych, uzyskując 28% udziałów w Spółce. Nie stałoby się tak gdyby nie wysiłek wielu ludzi związanych z Cracovią. Szczególne zasługi należy przypisać Grupie 100 na czele z Pawłem Misiorem i Dariuszem Mrozem oraz Kołu Sympatyków. Od tego momentu rozpoczyna się marsz drużyn futbolowej i hokejowej w górę ligowych tabeli. W maju 2004 roku Zarząd ComArch S.A. podjął decyzję o zwiększeniu zaangażowania finansowego w MKS. Decyzją Rady Miasta Krakowa z dnia 15 czerwca 2004, dokapitalizowano Spółkę przez nową emisję akcji o wartości 4 milionów złotych. Udział ComArchu w SSA wzrósł do 49%.
Siedziba i adres spółki

MKS Cracovia SSA
ul. Kałuży 1,
30-111 Kraków,

Adres biura (korespondencyjny):

MKS Cracovia SSA
ul. Wielicka 101,
30-552 Kraków

Pozostałe informacje

Oznaczenie wpisu do Sądu Rejonowego:

Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, Wydział XI
Gospodarczy KRS
Numer rejestru - 0000048937

NIP: 677-20-79-476
REGON: 351553230

Wysokość kapitału zakładowego - 14.557.000,00

Struktura

Prezes Zarzadu: prof. Janusz Filipiak
Członek Zarzadu: Rafał Wysocki
V-ce Prezes: Jakub Tabisz

Asystentka Zarządu:
Aleksandra Dudziak
aleksandra.dudziak@cracovia.pl

Dyrektor Handlowy

Rafał Ościak
tel.: 0694 464 518
rafal.osciak@cracovia.pl

Dyrektor Marketingu

Stefan Stopa
tel.: 0694 464 977
stefan.stopa@cracovia.pl


Dyrektor Administracyjny

Iwona Bursztyka
tel.: 0694 464 572
iwona.bursztyka@cracovia.pl


Dyrektor Sportowy

Marcin Sadko
tel.: 0694 464 982
marcin.sadko@cracovia.pl

Aktualna wersja na dzień 14:28, 23 wrz 2023

Estadio de Gruz

Klub Sportowy Cracovia – klub sportowy założony 13 czerwca 1906, obecne melodia przeszłości w polskiej piłce nożnej. Tutaj rozprawiamy się o sekcji piłkarskiej, sekcja hokejowa ma jednak jakieś sukcesy…

Historia[edytuj • edytuj kod]

Jak już powiedziane, założone jako kółko kształcące sportowe żydów, nie będących Żydami (nie mylić z Żydami). Miało parę wzlotów i upadków, grało na tych i innych pastwiskach (czasami na stadionach, jeśli klub grał w pucharach), a obecnie trzęsie dupy, czy nie poleci za korupcję i przekręty prezesa. Razem z Arką Gdynią (ostre kupowanie) oraz Lechem Poznań (małe kupowanie) tworzą ultras-hooligans kupieckie porozumienie „Wielka Triada”.

Stuletnie przymierze z Wisłą zostało uczczone batami 0:3 na wyjeździe i sfarconego 0:0 at home. Dzięki świetnemu przebudzeniu(kupowaniu) utrzymali ekstraklasę.

Sukcesy[edytuj • edytuj kod]

Raz na 57 lat zajęcie lepszego od Wisły miejsca w lidze. Obecnie sytuacja unormowała się do tego stopnia, że jak Cracovia poleci za korupcję, to po sezonie skończy co najwyżej w drugiej lidze.

W 2008 roku powrót do europejskich pucharów, z siódmego miejsca (nikt nie wie, jakim cudem). Skończyło się craxą – w pierwszej rundzie Pucharu prawie jak Liga Mistrzów trafili na morderczych górników soli z Białorusi i dostali w dwumeczu piątkę z tyłu… W 2016 roku Lech ich nie zawiódł i Cracovia awansowała do Ligi Europy. W pierwszej rundzie eliminacyjnej trafili na morderczą Skendiję Tetovo z Macedonii. Skończyło się grą na poziomie przeciętnej okręgówki polskiej i porażkami 0:2 na wyjeździe i 1:2 u siebie. W międzyczasie wygrali dwukrotnie Puchar Polski i znowu awansowali do Ligi Europy, gdzie po dwóch remisach odpadli ze słowackimi Węgrami. Przy kolejnym podejściu przegrali na wyjeździe ze szwedzkim Malmö (tylko jeden mecz ze względu na covid). Był to pierwszy poważny rywal Cracovii w pucharach.

Stadion[edytuj • edytuj kod]

Pobożne życzenia

Przez turystów jest omyłkowo brany za supermarket. Stadion jest w 100% nowoczesny, o czym świadczy niezadaszenie obiektu, a także w pełni serwisowany – nowe krzesełka są montowane praktycznie co mecz. Trybuna przyjezdna to góra piachu, czasem przyjedzie tzw. trybuna mobilna (znana polskim chuliganom jako „klatka”).

Hymn i pieśni klubowe[edytuj • edytuj kod]

Autorem hymnu (zwany także mruczando) jest były juror programu rozrywkowego Idol. Maciuś napisał jednak zdecydowanie za długi jak na kibiców Cracovii tekst, z którego pamiętają oni tylko ostatnią linijkę:

I nigdy nie zejdę na psy

Ogólnie w przypadku pieśni noszących się nad Kałużą, krąży powszechne mniemanie, iż jeśli nie byłoby Wisły Kraków, to kibice Cracovii nie mieliby o czym śpiewać.

Kibice[edytuj • edytuj kod]

Obecnie na stadion przychodzi po dwa tysiące ludzi i pięćset tzw. dziewczyn z promocji (za złotówkę). Prawdopodobnie, gdyby Wisła nie istniała, to większość Kibiców Cracovii straciłoby sens życia. Grono troglodytów z Cracovii ostatnio gloryfikuje bandytę, którego zabili inni bandyci, nasłani przez bandytów, którzy mieli sprzeczne interesy z bandytami z Cracovii. Co ciekawe, jest wzór który opisuje inteligencje kibiców kraksy. Ilość kibiców na meczu/ilość kibiców na meczu = IQ

Chlubnym akcentem ruchu kibicowskiego są zamiłowanie kuchenne fanów Cracovii, które przeniosło się niczym średniowieczna zaraza na drugą stronę Błoń.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]