Fedora (dystrybucja Linuksa): Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Lepsze słownictwo, aktualniejsze dane oraz nikt poważny nie używa RAID 5 (ale oba wciąż leżą i kwiczą w Btrfs))
 
Linia 4: Linia 4:


== Pakiety ==
== Pakiety ==
Pakiety w Fedorze są zawsze najnowsze. Można więc używać [[GIMP]]a z {{#time: Y|+2 years}} roku, [[Mozilla Firefox|Firefoxa]] z następnego miesiąca i Btrfs-a ze stabilnym RAID 6! Nowszych pakietów nie ma nawet w [[Debian]]ie Experimental! Niestety Fedora ściągnęła od Debiana pomysł, by być ortodoksyjnie FOSS-ową dystrybucją, i jeszcze ostrożniej niż Debian się obchodzi z wymysłami [[Stany Zjednoczone Ameryki|amerykańskiego]] prawa, w związku z czym nie ściągniesz [[Google Chrome]]'a (ale Chromium już tak), [[Steam]]a, Spotify, dobrych sterowników Nvidii ani niegdyś kodeków MP3<ref>Tak było! [https://www.rpmfind.net/linux/rpm2html/search.php?query=lame-libs Według strony RPMFind] open-source'owy kodek LAME MP3 pojawił się w Fedorze dopiero w okolicy wersji 25</ref> – teraz kodeków H.265 – bez dodania RPMFusion. Do instalacji pakietów obecnie służy menedżer pakietów DNF, skrót od ''Did Not Finish''<ref>''Nie ukończono'', nawiązanie do szybkości i niezawodności DNF-a</ref>.
Pakiety w Fedorze są zawsze najnowsze. Można więc używać [[GIMP]]a z {{#time: Y|+2 years}} roku, [[Mozilla Firefox|Firefoxa]] z następnego miesiąca i BTRFS-a ze stabilnym RAID 6! Nowszych pakietów nie ma nawet w [[Debian]]ie Experimental! Niestety Fedora ściągnęła od Debiana pomysł, by być ortodoksyjnie FOSS-ową dystrybucją, i jeszcze ostrożniej niż Debian się obchodzi z wymysłami [[Stany Zjednoczone Ameryki|amerykańskiego]] prawa, w związku z czym nie ściągniesz [[Google Chrome]]'a (ale Chromium już tak), [[Steam]]a, Spotify, dobrych sterowników Nvidii a niegdyś, nie mogłeś sciągać nawet kodeków MP3<ref>Tak było! [https://www.rpmfind.net/linux/rpm2html/search.php?query=lame-libs Według strony RPMFind] open-source'owy kodek LAME MP3 pojawił się w Fedorze dopiero w okolicy wersji 25</ref> – teraz kodeków H.265 – bez dodania RPMFusion. Do instalacji pakietów obecnie służy menedżer pakietów DNF, skrót od ''Did Not Finish''<ref>''Nie ukończono'', nawiązanie do szybkości i niezawodności DNF-a</ref>.


== Zobacz też ==
== Zobacz też ==

Aktualna wersja na dzień 13:44, 10 wrz 2023

Fedora tuż po zainstalowaniu…
…i pięć minut później

Fedora – dystrybucja Linuxa, darmowy RHEL, ale z nowszym oprogramowaniem. Łączy w sobie stabilność Windowsa Vista z prostotą obsługi Gentoo.

Pakiety[edytuj • edytuj kod]

Pakiety w Fedorze są zawsze najnowsze. Można więc używać GIMPa z 2026 roku, Firefoxa z następnego miesiąca i BTRFS-a ze stabilnym RAID 6! Nowszych pakietów nie ma nawet w Debianie Experimental! Niestety Fedora ściągnęła od Debiana pomysł, by być ortodoksyjnie FOSS-ową dystrybucją, i jeszcze ostrożniej niż Debian się obchodzi z wymysłami amerykańskiego prawa, w związku z czym nie ściągniesz Google Chrome'a (ale Chromium już tak), Steama, Spotify, dobrych sterowników Nvidii a niegdyś, nie mogłeś sciągać nawet kodeków MP3[1] – teraz kodeków H.265 – bez dodania RPMFusion. Do instalacji pakietów obecnie służy menedżer pakietów DNF, skrót od Did Not Finish[2].

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Tak było! Według strony RPMFind open-source'owy kodek LAME MP3 pojawił się w Fedorze dopiero w okolicy wersji 25
  2. Nie ukończono, nawiązanie do szybkości i niezawodności DNF-a