WineHQ
WineHQ (ang. wino wysokiej jakości) – program służący do uruchamiania standardowych aplikacji[1] na innych systemach operacyjnych, przede wszystkim na jedynym słusznym. Niektórzy twierdzą, że sami twórcy Windowsa używają go do uruchamiania aplikacji, bo zapomnieli struktury plików EXE. Program służy głównie do przenoszenia błędów z systemu Mikromiękkiego do innych systemów, na których takie błędy nie występują.
Działanie[edytuj • edytuj kod]
Program, w uproszczeniu, przyjmuje następujący algorytm:
- Upić program, do tego stopnia, żeby we wszystko uwierzył,
- Wmówić, że jest się legalnym Windowsem,
- Kazać programowi uruchomić się.
Największy problem sprawia punkt pierwszy, gdyż wyrafinowane programy nie zawsze dają się skusić na alkohol. Niektóre aplikacje, w szczególności te komercyjne i duże, jak np. gry komputerowe – wymagają lepszych gatunków. Prace nad ulepszaniem Wine'a oczywiście nieustannie trwają. Inne programy natomiast są abstynentami.
Na Mac OS[edytuj • edytuj kod]
Na pozór wydaje się, że na komputerach firmy Apple programy powinny uruchamiać się łatwiej. Nie ma bowiem problemów z poszukiwaniem źródła alkoholu. Jednak nie wszystkie aplikacje są chętne na niedojrzałe jabole.
Producent, ze strachu przed destrukcją i fermentacją stara się przemilczeć ten sposób wykonywania programów, pisząc na swojej stronie wyłącznie o wirtualizacji.
Zastosowanie[edytuj • edytuj kod]
Wino w takiej formie jest najczęściej używane przez panów w gustownych flanelach, kiedy decydują się na uruchomienie gry komputerowej, oczywiście wyłącznie w celu udowodnienia, że Linux rządzi. Najczęściej obrzęd taki wygląda następująco:
- Próba uruchomienia programu. Pojebało cię? Nie zainstalowałeś jeszcze Wine'a!
- Instalacja różnych wersji Wine'a. Rozpoczynanie nie ma sensu przed każdorazowym zainstalowaniem programu w wersji stabilnej, testowej i z paczek ok. 3 dystrybucji. Tr00 oczywiście samodzielnie kompilują. Wszystko przeplatane próbami uruchomienia programu.
- Kolejna próba uruchomienia, nieudana z powodu braku konfiguracji. Czy na pewno?
- Wprowadzanie dziwnych zmian w jeszcze dziwniejszych plikach konfiguracyjnych. Z reguły okazuje się, że najlepiej działają te out-of-box'owe. Prawdopodobnie ten czas (3-4 tygodnie) to tak naprawdę tylko fermentacja, o czym biedni informatycy nie wiedzą.
- Następna próba uruchomienia.
- Brawo! Program po 62 sekundach uruchomił się! Teraz postaraj się żeby działał.
- Ponownie przeglądasz pliki konfiguracyjne, pobierasz biblioteki, nie dajesz żyć winetricksowi i próbujesz uruchomić nieszczęsny program. Ostatecznie uważasz, że tylko zepsułeś Wine'o. Usuwasz folder
.wine
lub cały program.
- Wracasz do punktu 3 lub 2, w zależności co usunąłeś, albo po kilku razach rezygnujesz.
- Zrezygnowany idziesz do kolegi, któremu chciałeś udowodnić, że Windows ssie. W ostatnim momencie przypominasz sobie, że masz rację! Nie poddawaj się! Rozpoczynasz następujący dialog:
– Ha!
– Wtf 'Ha'?! Udało ci się uruchomić tę grę?
– Nie. To znaczy tak. To znaczy nie do końca, ale mniej więcej prawie. – Mówisz zdecydowany z pełną powagą.
– ?! – Kolega spogląda na ciebie zdziwiony.
Następnie opowiadasz mu swoją historię. Nie zapomnij o użyciu informatycznej wersji bełkotu pseudonaukowego. Stosuj słowa i zwroty: aprioryczny, eksterminacja, dekompilacja semantyczna.
Reakcja kolegi może być dwojaka. Aby dyskusję zakończyć po swojej myśli, po prostu poczęstuj go prawdziwym winem.
AppDB[edytuj • edytuj kod]
AppDB to baza programów, które zostały testowane na Wine. Charakterystyczne jest dla niej ocenianie wyników. Jeżeli użytkownik uruchomił program bez żadnych modyfikacji w plikach konfiguracyjnych, jego komentarz otrzymuje ocenę Platinum. Mniej udane uruchomienia oznaczane są Gold i Silver. Testy, w których Wine nie sprawdził się oznaczane są jako śmieć, przecież nikt nie pochwalałby negatywnych komentarzy.