Blender (program)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Interfejs programu – prawda, że prosty?
Interfejs nowej wersji blendera 2.5x stał się jeszcze prostszy!
W Internecie można pobrać wersję trial
Typowe dzieło w blenderze[1]

Ja w twoim wieku bawiłam się Blenderem (niem. tł. mikserem)!

Tekst babki opowiadającej o swoim trudnym dzieciństwie

Blender (z ang. mikser) – komercyjny darmowy program to tworzenia grafiki 3D oraz renderowania obrazków w 2D. Jednym z głównych powodów owej darmowości jest fakt, że firma Makrohard nie maczała palców przy tworzeniu i propagowaniu programu[2].

Ogólne[edytuj • edytuj kod]

Blender miał być używany do robienia wielkich trójwymiarowych produkcji, a nawet gier. Jednak ze względu na brak pomocy technicznej (bo to darmowy program) jest dyskryminowany przez grafików. Interfejs jest tak zawiły, że nawet sam autor nie wie do czego służą niektóre przyciski. Ponoć to właśnie w Blenderze został stworzony film Avatar, ale twórcy nie chcą się przyznać do korzystania z programów freeware, bo to odbiłoby się na ich wizerunku publicznym. Z tego powodu program ten jest używany głównie przez moderów do tworzenia darmowych dodatków do ulubionych gier i przez noobów do umieszczania w grach super-extra-hiper-mega zbroi i broni. Nierzadko w nim tworzone są modyfikacje usuwające ubrania z postaci[3]. Jako, że pierwotni twórcy gier robią tylko tekstury w intymnych miejscach – po ich usunięciu zostają puste miejsca, które, dzięki pomysłowości graczy, zostają zastąpione przez bardzo realne części ciała[4].

Podobno istnieją zaawansowani użytkownicy blendera, przewyższający swą inteligencją cały Microsoft, którzy twierdzą, iż blender może konkurować z innymi programami do grafiki 3D, które kosztują tyle, co średniej wielkości dom na wsi.

Blender 2.5x[edytuj • edytuj kod]

Przez ostatnie lata Fundacja Blendera starała się wprowadzić nowe funkcje i uprościć interface. Przełomowym okazał się pomysł zagęszczenia liczby przycisków na cm² okna Blendera. Zmieniono też motyw programu na ciemniejszy. Ponadto usunięto słynne niebieskie tło, tak uwielbiane przez Pr0, zastępując je szarym, już mniej słynnym. Całość operacji ma na celu przekonać użytkowników, że program nadal jest intensywnie rozwijany.

Domyślne modele[edytuj • edytuj kod]

Swoistym sztandarem opisywanego programu jest głowa małpy, która jest dostępna jako jeden z szablonów modeli dla noobów, którym nie chce się zrobić własnego początkujących. Oprócz tego są jeszcze:

 • kula – dość kanciasta na słabym sprzęcie, najczęściej używana do robienia genitaliów głów;
 • cylinder – nie chodzi tu o kapelusz;
 • kCenzura2.svgwa krzywa – ulubiona przez użytkowników ze względu na angielską pisownię Curve;
 • cube (czyt. kiub) – popularne pudło;
 • plane – kwadrat, nooby mylą z sześcianem lub też z samolotem;

Wymagania[edytuj • edytuj kod]

Intelektualne[edytuj • edytuj kod]

Blender to nie program dla niedzielnych użytkowników. Ci, którzy go opanowali w przynajmniej 50% mogą uważać się za geniuszy i automatycznie dostać się w szeregi Microsoftu, zostać generałem wojska, a nawet kardynałem w Watykanie.

Sprzętowe[edytuj • edytuj kod]

Jako że renderowanie (przetwarzanie obrazu na film lub grafikę) jest bardzo obciążające dla systemu, wymaga dużej mocy obliczeniowej:

Windows[edytuj • edytuj kod]

 • procesor ośmiordzeniowy 10 GHz (nie obsługuje procesorów firmy Anemicznych Młodych Dziwek )
 • 64GB RAM (+ 2 dla Visty, dzięki animowanemu kursorowi)
 • karta graficzna NieVidia DżiFors 666BMX lub odpowiednik AMD

Linux[edytuj • edytuj kod]

Uruchomi się nawet na kalkulatorze.

Mac OS[edytuj • edytuj kod]

Wszelkie próby uruchomienia Blendera w tym systemie kończyły się eksplozją komputera Bluescreenem zawieszeniem systemu.

Wady[edytuj • edytuj kod]

Poza zawiłym jak turecki dywan interfejsem, Blender posiada niezliczone liczne wady wrodzone i ukryte. Jedną z największych jest długi czas oczekiwania na wyrenderowanie grafiki, niezależnie od posiadanego sprzętu. Toteż po rozpoczęciu renderowania lepiej zająć się na jakiś czas czymś innym. Inteligentni blenderowicze [5] używają w tym czasie kombinacji Alt+Tab i grają w pasjansa, ponieważ nic innego się nie uruchomi w czasie renderowania, bowiem Blender korzysta ze skryptów użycia zasobów systemowych wprost z Visty. Inną (już wspomnianą) wadą jest całkowity brak pomocy technicznej[6] oraz instrukcja wyłącznie w języku mongolskim angielskim. To skutecznie ogranicza popularyzację programu. Poza tym do efektywnego użycia program wymaga dodatkowych skryptów zewnętrznych o wdzięcznej nazwie Pytong Python. Można je pobrać za symboliczną opłatę ze strony producenta. Blender został także skorelowany z windowsowym generatorem BSOD-ów i pozwala na zwiększenia częstotliwości występowania o jakieś 15-25% (zależnie od posiadanej wersji systemu).

Wersja pudełkowa[edytuj • edytuj kod]

Istnieje wersja pudełkowa programu, która zawiera dodatkowe skrypty w zestawie. O dziwo nie otrzymujemy pudełka z programem, ale elegancką białą kopertę na płytę CD. Na płycie znajduje się zapisany w Notatniku™ link do strony, z której możemy pobrać program oraz instalator Internet Explorera, dzięki któremu będzie możliwe ściągniecie dodatkowego oprogramowania. Ciekawym addonem jest także ekskluzywny szablon modelu – pierś kobiety z kurczaka[7], która została użyta w jednej z reklam KFC.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

 1. Wszelkie podobieństwo do męskich części ciała jest przypadkowe
 2. Ale ponoć pracują nad aktualizacją do Windowsa uniemożliwiającą korzystanie z Blendera
 3. Co potwierdzają użytkownicy Nonsensopedii Wikipedii
 4. Patrz obrazek
 5. Ponoć istnieją…
 6. Bo komu by się chciało pomagać za darmo?
 7. Co może mylić potencjalnych kupujących