Oświecenie
Oświecenie (XVII–XVIII w.) – okres działalności ludzkiej, w czasie której zabrakło światła, bo stosy zostały zastąpione przez rewolucyjne gilotyny. Ludziom poprzewracało się w głowach i zaczęli się domagać wolności i praw człowieka. Poza tym fizjo filozofowie głosili potęgę rozumu.
Inne nazwy oświecenia
- Wiek filozofów – grupa ważniaków bez wykształcenia robiła furorę, głosząc empiryzm i
autyzmracjonalizm. Na czele stał jakiś Kant. - Wiek światła – żeby odróżnić się od wieków ciemnych, w których paradoksalnie było jaśniej[1].
- Wiek kalesonów – a to z powodu Małej Epoki Lodowcowej, podczas której było tak zimno, że Polacy zrobili bezpośrednie połączenie PKS-em z Gdańska do Sztokholmu. Przez Bałtyk.
Religia
W oświeceniu powstały dwa nurty: deizm i ateizm. Obydwa olały Boga, co było bardzo na rękę ówczesnym dworom królewskim, gdzie syfilis szerzył się niczym pornografia w Internecie. W większości monarchii europejskich myśliciele walczyli z wszechobecnym zabobonem i głosili odcięcie się państwa od Kościoła. W wyniku tego królowie się zgadzali i wyganiali jezuitów z kraju, co powodowało dodatkowe wydatki na edukację maluczkich.
Równość
Ci sami myśliciele chcieli zrównać wszystkich ludzi w prawach. Wszystkich! Bez wyjątku! To było nie do pomyślenia, że taki murzyn, o którym nie wiedziano czy ma duszę był równy szlachcicowi. Ale zanim myśliciele zdążyli rozgłosić nowinę po świecie, ich nadzieje brutalnie rozwiał Robespierre, gdyż z głoszeniem ideałów poszło w parze testowanie najnowszych wynalazków.
Encyklopedia
W oświeceniu powstała pierwsza Nonsensopedia prymitywna encyklopedia. Była na papierze, a nie – jak na encyklopedię przystało – w Internecie.
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Jeśli nie wierzysz, to dokładniej przeczytaj początek artykułu