John Cage

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
To jest najnowsza wersja artykułu edytowana „07:44, 26 kwi 2021” przez „Stim (dyskusja • edycje)”.
(różn.) ← przejdź do poprzedniej wersji • przejdź do aktualnej wersji (różn.) • przejdź do następnej wersji → (różn.)
I ty możesz zostać kompozytorem! Nie musisz nawet umieć komponować

„ ”

Fragment utworu 4' 33".

John Cage (ur. 5 września 1912 w Los Angeles, zm. 12 sierpnia 1992 w Nowym Jorku) – amerykański kompozytor, który swoją kontrowersyjnością zadziwił nie jeden raz. Znany głównie z tego, że najbardziej znane utwory stworzył chyba przez pomyłkę. Lubił też przerabiać swoje instrumenty na różne dziwne sposoby.

Urodził się w Los Angeles, zmarł po drugiej stronie Stanów Zjednoczonych. W czasie swojego nie tak krótkiego życia stworzył 255 różnych dzieł. Najbardziej przypodobał sobie fortepian, pewnie dlatego, że od małego był do niego zaganiany. Ale utwory fortepianowe były zbyt normalne dla Cage'a, jednym z dziwniejszych utworów to złożony z trzech części 4' 33". Jest to po prostu 4 minuty 33 sekundy ciszy. No, to się koleś wysilił, nie ma co. Pewnie utwór został stworzony po tym, jak przez pomyłkę zostało włączone nagrywanie w studiu. Zanim ktoś się zorientował nagrało się właśnie 4 minuty z kawałkiem ciszy. John do normalnych nie należał i strasznie spodobała mu się ta cisza, dorobił do tego filozoficzną ideologię, że tym utworem porusza jakieś głębokie tematy i heja. Jakiś czas później stworzył drugą część utworu. Ten nazywał się 0' 00” i jak wskazuje tytuł, trwał 0 minut i 0 sekund. Też się nie napracował.

Trochę mniej dziwnym utworem był Landscape No. 4 grany na 12 radioodbiornikach przez 24 osoby, które bawiły się pokrętłami. Wszystkie te utwory, jak zapewniał Cage, miały na celu poruszenie kulturalnych i filozoficznych spraw. No dobraaa, tak se tłumacz.

John w swoim życiu zwiedził kawał świata, głównie kraje azjatyckie gdzie zapatrzył się w różne feng shui, zen itepe. Z tych całych podróży zostało mu jeszcze upodobanie do używania instrumentów perkusyjnych i tzw. spreparowanych instrumentów. To właśnie te przerabiane na dziwne sposoby instrumenty są, np. fortepian z metalowymi rurkami na strunach i takie tam rzeczy.

Zobacz też