Burza
Widzisz te gęste, ciemne chmury? Słyszysz wielki grzmot, jakby na pobliskie rondo wjechało 100 tirów? Jeśli tak, to zdejmij te okulary przeciwsłoneczne i wyłącz muzykę! Teraz patrz na ciepłe, słoneczne niebo i wsłuchuj się w panującą wokół absolutną ciszę. Prawda, że jest cudownie? Ciesz się, dopóki możesz, bo za chwilę może nadejść wielka burza…
Ojej! Robią mi zdjęcia!
- Typowa blondynka podczas burzy.
Burza – intensywne opady deszczu lub deszczu i gradu, którym towarzyszą wyładowania elektryczne w atmosferze. Powstaje zawsze, gdy jesteś na plaży, w lesie lub stoisz z parasolem w szczerym polu. Bardzo pomocna, anonimowa koleżanka.
Jak powstaje burza?
Naukowcy twierdzą, że… w sumie, co by nie twierdzili, mechanizm powstawania burzy i piorunów jest bardzo skomplikowany i jeszcze nie do końca wyjaśniony. Podjęto nawet próby skontaktowania się z Thorem/Zeusem/Jowiszem/Teslą/Franklinem[1], żeby odkryć ten fenomen, ale zawsze podczas połączenia jest burza i nie ma zasięgu.
Umiejętności wywoływania burzy posiadali już celtyccy druidzi czy indiańscy szamani, ale zapomnieli ją, gdy zaczęli oglądać prognozy pogody w telewizji satelitarnej. Cenną umiejętność wywoływania burzy w szklance wody dziedziczą jednak Polacy, z czego słyną szeroko w świecie.
Burza a sprzęt elektryczny
Burza ogólnie jest bardzo pomocna, jeżeli chodzi o elektronikę – przecież daje ci darmowy prąd, ale nie wolno przesadzić i trzeba mieć wyczucie. Nie masz? Więc… nie lubisz swojego telewizora/komputera/odkurzacza[1]? Podłącz je do prądu w trakcie trwania burzy i czekaj na efekt. Burza chętnie pomoże ci wymienić stare sprzęty na nowe! Tylko nie licz, że spłaci za ciebie kredyt, ale… może pomóc z teściową.
Jak zginąć podczas burzy?
Kolejna pomocna strona burzy. Pioruny są bardzo samotne i zawsze szukają kontaktu z ludźmi. W przeciwieństwie do twojej nawigacji, zawsze znajdą najkrótszą i najbardziej wygodną drogę do celu. Jeżeli z jakichś przyczyn życie ci niemiłe:
- stań zupełnie sam z rowerem lub parasolem na środku otwartej przestrzeni – możesz być pewien, że piorun dotrzyma ci towarzystwa,
- znajdź samotne drzewo i przytul je, potem czekaj na spóźniony piorun – elektryzujące towarzystwo masz gwarantowane,
- pamiętaj, że żegluga i pływanie łączy ludzi i pioruny,
- puszczaj latawca albo baw się w chowanego na drzewie.
Jak nie zginąć w czasie burzy?
Metody tradycyjne:
- zapalić świecę gromnicę w oknie i 3 zdrowaśki,
- uziemić się przez zakopanie w ziemi,
- jeżeli włosy nagle stają ci dęba na głowie albo świetlówka trzymana w ręku zaczyna się świecić – uciekać,
- wsiąść do samochodu, tylko nie kabrioleta,
- kask najlepszym przyjacielem przechodnia i wrogiem spadających doniczek,
- poruszać się małym krokami.
Inne:
- elektryka prąd nie tyka, więc przytul elektryka,
- brzoza smoleńska – ta ściąga nawet samoloty – posadzić i przed domem i czekać co z tego wyrośnie,
- może czas założyć w końcu piorunochron?
Strach przed burzą
Brontofobia, czyli strach przed burzą to tak naprawdę fobofobia[2] i pantafobia[3] w jednym, no bo kto się boi burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą, więc może wiedzą coś, o czym my nie wiemy…
Co robić gdy jest burza?
Trzeba stanąć pod drzewem i zacząć zbierać datki jako nadworny szaman, możesz również otrzymać kilka dziewic z okolicy jako wynagrodzenie. W końcu uwolniliśmy wszystkich od strasznej suszy, nie?