Konstrukcja cepa
Ten artykuł tak beznadziejnie zredagowano, że nawet nasz rezolutny szympans w to nie wierzy. A on cierpliwym zwierzęciem jest… Jeżeli nie potrafisz operować widłami ani redagować tekstu, zajrzyj do Kanciapy przed wzięciem się za poprawę. Jeżeli nie potrafisz uzasadnić wstawienia szablonu, nie wstawiaj go. |
Konstrukcja cepa jest jednym z najbardziej złożonych problemów w historii myśli technologicznej. Zasadniczo, standardowy cep składa się z przedcepia, śródcepia, cepa właściwego, międzycepia, podcepia, nadcepia, i zacepia. Na przestrzeni wieków wykształciło się jednak wiele dewiacji, aberracji i innych dziwnych słów, które uniemożliwiają jednoznaczne zdefiniowanie konstrukcji cepa.
Naukowców, badających to zagadnienie, nazywa się cepologami. Od 1923 roku z dziedziny cepologii przyznaje się nagrody Nobla. Chociaż zwykle się zapomina, dlatego tak rzadko spotyka się noblistę z cepologii. No, ale to wina Szwedów.
Wprowadzenie
No więc konstrukcja cepa jest bardzo skomplikowana. Prawie tak bardzo, jak konstrukcja metalowej kulki. Na pierwszy rzut oka, można wyróżnić trzy podstawowe moduły. Są to dynamiczne międzycepie oraz statyczne przedcepie i zacepie, tworzące razem cep właściwy.
Niektórzy naukowcy spierają się jednak, czy zacepie można naprawdę uznać za część statyczną. Już w XIV wieku znany średniowieczny cepolog Hilarius z Viochy pisał:
Jest to wszak wiadomym, iż zawżdy, gdy cham cepem zboże młóci, ino przedcepie nieruchomym zostaje, a zacepie ruchem międzycepia powodowane, rusza się widocznie a oczywiście.
Hilarius z Viochy
Do sporu przyłączało się też wiele osobistości nie związanych na co dzień z cepami, jak na przykład:
Nie no, dajcie spokój, drewno się nie porusza.
Pisanie tekstów jest proste jak konstrukja cepa.
Myśli o zacepiu oznaczają ukryte frustracje na tle seksualnym.
Dla obserwatora znajdującego się hipotetycznie na zacepiu, to zacepie pozostaje w bezruchu, podczas gdy cały wszechświat gwałtownie odbija się wokoło cepa. Chyba.
Spór ten doprowadził nawet w epoce rozbicia dzielnicowego do krótkiej wojny między Pcimiem Środkowym a Samorządną Prowincją Zadupia za Trzecią Choinką po Lewej. Wojna szybko się jednak skończyła, bo nikt nie chciał bohatersko oddawać życia za Zadupie za Trzecią Choinką po Lewej. Na śmierć wybierali miejsca o wdzięczniejszych nazwach.
Zacepie
W każdym razie na zacepiu znajduje się punkt krytyczny zacepia, tylko nie bardzo wiadomo co on robi. Było to dokładnie wytłumaczone w którymś ze zwojów w bibliotece w Aleksandrii, ale wzięło i spłonęło. Tak więc najtęższe umysły cepologii mają od wielu wieków zagwostkę.
Współcześni fizycy twierdzą, że punkt krytyczny zacepia jest punktem, w którym zacepie młócące z daną siłą n znajduje się w optymalnym ekwilibrium z cotangensem wypadkowej sił powstałych z reakcji konwergowanego... ten, no... no w każdym razie, współcześni fizycy użyli dużo trudnych słów, ale potem zaczęli olewać temat.
Najstarsi Indianie uważają, że punkt krytyczny zacepia jest miejscem, w który wchodzą złe duchy, kiedy chcą opętać cep. Posiadanie opętanego cepa jest niesamowicie niezręczną sytuacją, dlatego wiele cepów znalezionych w prekolumbijskich osadach indiańskich ma wycięty punkt krytyczny.
Przedcepie
Przedcepie jest najdłuższą integralną częścią cepa. Chyba, że weźmiemy pod uwagę tradycyjne etiopskie równocepy, w których przedcepie i zacepie są identycznej długości. Etiopskie równocepy są jednakże używane wyłącznie w rytuałach i się nie liczą.
Przedcepie może znajdować użytek w działaniach militarnych, np.: jako patyk, którym szturcha się rycerza dopóki nie spadnie z konia. Alternatywnie można nim kogoś walnąć w łeb. Albo w żołądek. Albo wsadzić w oko. Albo przejechać po nerach.
Ponieważ przedcepie jest dość makabryczne, pomińmy dalszy opis tego modułu.
Międzycepie
Międzycepie to takie ruchome cuś, co umożliwia ruch cepa. Z tego względu jest to kluczowa część cepa, mimo że nie można nią niczego uderzyć, np.: zboża lub nerki przeciwnika. Międzycepie nie należy do cepa właściwego, ponieważ jest elementem wybitnie dynamicznym. Trudno.
Podcepie i Nadcepie
Podcepie możemy spotkać w cepie San Setsu Kon, wykonanym z 3 częsci (używany jest w kung-fu jako broń, przed którą nie ma ucieczki). Siłę uderzenia Podcepia możemy obliczyć ze wzoru: , gdzie Fc to siła podcepia, n - kąt międzycepia razy siła wpadkowa, k - kilodżule użyte przy pracy, a dc - długość cepa. Jest to środkowa część cepa często nabijana ćwiekami.
Jedyne wzmianki o Nadcepiu pochodzą z legendy o Przemysławie z Młyna. Niestety nie wiadomo, co to było, ponieważ legenda była przekazywana ustnie i nikt nie przywiązywał wagi do tego, co to Nadcepie. Ale wiadomo, że jedno Nadcepie istniało! Zagadkę nadcepia próbował rozwiązać dr. Augustow z Rosji, niestety - zaginął wraz ze wszystkimi dokumentami dotyczącymi Nadcepia.
Dobre rady
Jeżeli kiedykolwiek ktokolwiek powie Ci, że coś jest proste jak konstrukcja cepa, wal prosto w zęby i uciekaj. Dla własnego dobra. Przy okazji najlepiej zapakuj rodzinę na pakę i przeprowadź się do innego miasta, zanim ten ktoś walnie Cię przedcepiem po nerkach.