World Trade Center
A wieże runą, runą, runą
I pogrzebią stary świat!
- Jacek Kaczmarski o WTC
World Trade Center (znany również jako WT(F)C – wieżowiec, a raczej dwa wieżowce, które runęły po tragicznym zamachu Al-Kaidy[1] dnia 11 września 2001. Dzisiaj nie istnieje, lecz dawniej stał w samym centrum Nowego Jorka. Niegdysiejsza chluba Amerykanów.
Historia
Historia tego tworu to pasmo nieszczęść i zamachów:
- W 1975 w jednej z wież wybuchł pożar. Szalał sobie wesoło, aż strażacy nie uratowali wszystkich i go nie ugasili.Skutek: wieże wciąż stoją.
- W 1993 pod tą samą wieżą wybuchła furgonetka. Ktoś wpakował do niej 700 ton materiałów wybuchowych. Jak je zmieścił, nie wiadomo. Skutek: 6:0 dla furgonetki, tysiąc rannych, wieże wciąż stoją.
- W 2001 Dżordż Dablju „Demolka” Busz zapowiedział wykonanie testu wytrzymałości wież, do tego celu zatrudniono firmę budowlaną – Al-Kajdę. Test, jak wszyscy wiemy, zakończył się wynikiem negatywnym, a konsorcjum budowlane już zapewne wtedy nie istniało, więc wina poszła na nieprawidłowości w testach (jak użycie awionetki z TNT zamiast wypełnionych pasażerami Boeingów).
Reakcja Wujcia Sama
Wujcio Sam po tym, jak już podniósł koparę z ziemi, postanowił wziąć się do roboty. W tymże chwalebnym celu... najechał Afganistan. Jak wiadomo, razem z kumplami (czyt. z nami) nadal tam siedzi i próbuje wytłuc talibów. 1 maja 2011 roku (czasu w Wannyktonie) Barack Obamy poinformował o zabiciu Wujciaa Osamy. Z informacji podawanych przez Hamerykańskie media (ABC News, NBC News, CNN) wynika, że Wujcio zginął z rąk Hamerykańskich komandosów z Navy SEALs (czyt. jakiś Hamerykanów losow wybranych podczas wpierdalania burgerów w KFC) w Abbotta coś tam coś tam w pakistańskiej prowincji Chajber Pachtunchwa, 2 maja 2011 ok. 1:00 (czasu w Pakistanie) po dwóch strzałach w kolano od Dovakiina.
WTC w (pop) kulturze
Filmy:
- „WTC”, „World Trade Center” – ogółem są to wszystkie mniej lub bardziej udane filmy o tym tytule. Ich głównym bohaterem jest zawsze strażak, który stara się uratować tylu ludzi, ilu się da, a całe utwory mają charakter melodramatów.
- „Ucieczka z Nowego Jorku” – dziełko nakręcone jeszcze przed zamachem. Ciekawe jest to, że to film o przyszłości, a wieże nadal stoją[2].