Biała Podlaska

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Inny zabytkowy pomnik – dumny orzeł strzegący miasta przed Białorusinami, którzy grabią miejscowe Biedronki

Biała Podlaska – miasto niedaleko granicy z Białorusią, przez co większość mieszkańców to obywatele tzw. ruscy. Ma to jednak swoje dobre strony: młodzież może kupić za pół darmo używki, które emigranci sprzedają praktycznie wszędzie. W trosce o bezrobotnych władze samorządowe stworzyły nowe miejsca pracy poprzez otwarcie licznych supermarketów, oferujących nieograniczoną ilość godzin pracy za śmieszne stawki. W Białej więc panuje ogólna wesołość. Na ulicach spotkać można dziewczyny chodzące w markowych ciuchach z Lidla, kontrastujące z najbardziej czaderską marką - Tomim Halibutem . Ekskluzywne centra handlowe z używaną odzieżą pozwalają na śledzenie trendów światowej mody sprzed 5 lat.

Komunikacja

Przez obwodnicę miasta przebiega droga krajowa nr 2, stanowiąca część trasy europejskiej E30. W planach jest budowa autostrady A2, która ma przebiegać kilka kilometrów na północ od miasta. Na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 2 swój początek ma droga wojewódzka 812, oraz w tym samym miejscu kończy się droga wojewódzka 811. Dzięki tym autostradom przynajmniej niektórym kobietom dobrze się powodzi.

Z uwagi na unikatową konstrukcję dworca kolejowego, jest to jedyne miejsce, gdzie można usłyszeć następującą zapowiedź: Pociąg z Terespola do Warszawy wjedzie na tor pryz peronie.

Biała Podlaska miała być – za przyczyną niejakiego Vahapa Toya – paneuropejskim hiperportem lotniczym, ale cośtam nie wyszło, więc tylko wycięto las, sprzedano drzewo i zwinięto cały interes.

Miasto ma również rozbudowaną sieć autobusów oznaczonych literkami alfabetu od A do I. Jeśli chodzi o rodzaje pojazdów, Biała Podlaska jest w posiadaniu zabytków kultury zamierzchłej, czyli ogórków, w których latem jest tak gorąco, że istnieją tam idealne warunki do rozwoju i mutacji bakterii E-coli (prawdopodobne źródło pochodzenia). Szczególnie znana jest (autobusy linii H – 7.34) pani, która codziennie rano jedzie ze swoim wózkiem spod Kryształki, a wysiada na Warszawskiej. Miasto zatrudnia kilku kanarów, z czego jeden – czy to lato, czy zima – chodzi w niebieskiej, dość kosztownej, ortalionowej kurtce.

Kultura

Biała posiada dwa kina, niestety to starsze, gdzie wyświetlane są dwa filmy na krzyż (do tego zawsze dwa tygodnie po premierze), zaczyna być powoli martwe. O teatr jest, owszem. W Ekonomiku średnio raz do roku odbywają się przedstawienia typu Księga Dżungl, i to w formie poradnika dla przyszłych studentów. Zadaniem tych, że przedstawień jest podbicie statystyk uczniom podstawówek. Wydawane są niezwykle popularne i profesjonalne gazety, jak np. Słowo Podlasia. Głównymi tematami reportaży są raporty z zabaw w pobliskich wioskach, i otwarć remiz. W mieście znajdują się trzy kluby, które utrzymują się głównie z comiesięcznych imprez organizowanych głównie dla  uczniów szkół średnich. Co roku odbywa się w nich kilka koncertów, które cieszą się ogromną popularnością, jednak artyści, którzy przyjeżdżają do Białej nie chcą już do niej wracać, przez co liczba imprez stale maleje. 

Co roku w mieście organizowane są tzw. Dni Białej Podlaskiej, podczas których średnio raz na rok gwiazda wieczoru odwołuje swój występ z powodu niesprzyjających warunków pogodowych.

Głównym serwisem informacyjnym jest biała24.pl w którym można raz na miesiąc wygrać pizzę odpowiadając na Bardzo Trudne Pytania. Poniżej przedstawiamy jedne z łatwiejszych wraz z odpowiedziami.

– Jak ma na imię Monika Brodka ?
– Zenon.

– Jak się śmieją śmiej–żelki?
– Muahahahaha.

– Jak ma na imię Mamusia Muminka?
– Mariusz.

W Białej Podlaskiej, z roku na rok przybywa coraz więcej markowych sklepów, cieszących się wielkim powodzeniem wśród młodzieży oraz osób w podeszłym wieku, m.in. ciuchlandia za SAS–em, sklepy sieci TaniArmani oraz „Polowanko na Ubranko” przy ulicy Kolejowej. Niewiele większym poziomem odznacza się najbardziej ekskluzywne centrum handlowe w regionie – Rywal. Właśnie w Rywalu możemy znaleźć tak popularne marki jak Stokrotka, Butik czy House. Przyciągają one wielu turystów z regionu. Ku rozpaczy miejscowych dzieciaków, najbardziej lansiarski sklep w mieście, Cropp, został zamknięty, przez co młodzież po ubrania najwyższej klasy musi udawać się do najbliższego sklepu w Siedlcach

Sport

„Biała” jest przepełniona kibicami AZSu, (przeciętny człowiek nie wie nawet, co to jest, gdyż jego fani to zazwyczaj dzieci od 10 do 13 lat). Natomiast dużo więcej jest fanów Legii. Z zasady identyczni jak ci z AZSu, też dzieci, są jednak bardziej rozprzestrzenieni. Malują na ścianach dziwne rzeczy ((L)), chociaż nikt nie wie, co to jest. Obecnie miejscowy klub rozgrywa mecze na stadionie w Piszczacu, bo obecny stadion jest od dłuższego czasu w ̶r̶u̶i̶n̶i̶e̶ trakcie remontu, i nie wiadomo kiedy ten się zakończy.

Biała Podlaska jest dumnym posiadaczem 3 basenów. Jeden w I LO – Kraszaku, w którym grzybów jest więcej niż wody, ale okej. Drugi, samozwańczy Aquapark znajduje się przy AWFie. Posiada on rurę z pleksi wychodzącą poza budynek basenu oraz hektolitry wody o temperaturze -273 °C. Niegdyś jeszcze jeden basen znajdował się na ul. Sidorskiej w tzw. Biawenie, schowany za PSW, więc nie wszyscy wiedzieli o jego istnieniu. Niestety basen ten został zamknięty, bo budynek zardzewiał i wejście do niego grozi kalectwem lub śmiercią, aczkolwiek uczelnia postanowiła otworzyć własny kompleks basenów, dumę uczelni, bo pierwszy w mieście na wolnym powietrzu.

Dzielnice

Co dziwne Biała Podlaska posiada podział administracyjny.

  • Śródmieście – potocznie zwane Placem, zbiorowisko patologii. Zwyczajowa nazwa mieszkańców okolicznych kamienic to "Placuchy".
  • Wola – nazwana przez miasto osiedlem tysiąclecia. Wchodzi w skład Bialskiego Nowego Jorku – okolice ul. Sidorskiej to Manhattan, okolice Kościuszki – Brooklyn, osiedle Łuski – Bronx. Bialski NY jest najbardziej renomowaną i niebezpieczną częścią Białej Podlaskiej. Urodził się tam bialski streetball.
  • Łuski – przez miasto nazwane Osiedlem za Torami, przez Bialczan Chamską Wolą, a przez mieszkańców nazywane Wola. Wchodzi w skład bialskiego NY City jako Bronx. Znajduje się na nim słynne bialskie lotnisko, oraz jedyny sklep czynny 24/7 w mieście. Na Bronxie mieszkają mistrzowie walk wręcz szczególnie po 10 piwach.
  • Biawena – potocznie nazywana Ukrainą ze względu na architekturę budynków wielorodzinnych. Zamieszkała przez ukraińskich i białoruskich studentów PSW, oraz byłych pracowników Bialskich Fabryk Włókienniczych o tej samej nazwie.
  • Serbinow – ORZWA, Orzechowa, Orzechówek. Kolejny zbiór drechów i patologii. Pochodzi stąd słynny piłkarz Ariel Borysiuk.
  • Os. Jagiellońskie – potocznie Terebletka. Zbiorowisko LBI, LLU, LRA i innej ludności przyjezdnej – nie Bialczan.
  • Zgoda – znana z codziennego geriatryk party.
  • Os. Kopernika – zamieszkałe przez magistrów od podskoków i młodocianych przestępców.
  • Kołychawato nie miasto.
  • Pieńki – potocznie Grzybowa. Las i wille.
  • Glinki – potocznie Akademicka. Rodzinne strony najsłynniejszej bialskiej piosenkarki – Georginy Tarasiuk.
  • Błonie – osiedle nad Krzną. Zamieszkuje tam prezydent C.
  • Os. Rataja – potocznie Francuska. Kiedyś był tam burdel.
  • Sielczyk – typowo wiejska dzielnica miasta, nic tam się nie dzieje. Największy ruch można tam zarejestrować w dniu Wszystkich Świętych.
  • Sidorki – najspokojniejsza dzielnica miasta
  • Białka – cmentarz komunalny i wysypisko śmieci.

Ciekawostki

  • W samym środku Białej Podlaskiej znajduje się…łąka, przez którą przepływa Krzna. Ciągnie się ona przez całe miasto, dzieląc je na dwie w miarę równe części. Przyjęło się, że Podlasie zaczyna się na północ od owej łąki, a Lubelszczyzna – na południe.
  • Miasto, oprócz nielicznych gazet i portali internetowych, posiadało również planszowy kanał telewizyjny pod chwalebną nazwą „KANAŁ 7”, na którym emitowane były reklamy taksówek, leciała muzyka z Faszyn TiVi oraz pokazywano aktualny (wschodnio–węgierski) czas i temperaturę. W 2010 dodano nowy kanał – BiałaTV, który jednak szybko sprzedano Siedlcom, tworząc TV Wschód.
  • Połowę przebywających w Białej ludzi stanowią Białorusini. Białoruski samochód można łatwo poznać po tym, że jest po sufit wypchany kablami, telewizorami i papierem toaletowym.
  • Od 2 maja 2017 można tu podziwiać pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich. Postacie w stosunku do oryginału zostały nieco powiększone, aby nadać im majestatyczności.