Gwóźdź logo.svg
Rabini czytelnicy się wypowiedzieli – są już wyniki konkursu Gwóźdź 2020!
Zobacz który nonsensopedyjny tekst wygrał!

Biała Podlaska

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pewien zabytkowy pomnik
Inny zabytkowy pomnik – dumny orzeł strzegący miasta przed Białorusinami, którzy grabią miejscowe Biedronki

Biała Podlaska – miasto niedaleko granicy z Białorusią, przez co większość mieszkańców to obywatele tzw. ruscy. Ma to jednak swoje dobre strony: młodzież może kupić za pół darmo używki, które emigranci sprzedają praktycznie wszędzie. W trosce o bezrobotnych władze samorządowe stworzyły nowe miejsca pracy poprzez otwarcie licznych supermarketów, oferujących nieograniczoną ilość godzin pracy za śmieszne stawki. W Białej więc panuje ogólna wesołość. Na ulicach spotkać można dziewczyny chodzące w markowych ciuchach z Lidla, kontrastujące z najbardziej prestiżową marką - Tomim Halibutem . Ekskluzywne centra handlowe z używaną odzieżą pozwalają na śledzenie trendów światowej mody sprzed 5 lat.

Komunikacja[edytuj]

Przez obwodnicę miasta przebiega droga krajowa nr 2, stanowiąca część trasy europejskiej E30. W planach jest budowa autostrady A2, która ma przebiegać kilka kilometrów na północ od miasta. Na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 2 swój początek ma droga wojewódzka 812, oraz w tym samym miejscu kończy się droga wojewódzka 811. Dzięki tym autostradom przynajmniej niektórym kobietom dobrze się powodzi.

Z uwagi na unikatową konstrukcję dworca kolejowego, jest to jedyne miejsce, gdzie można usłyszeć następującą zapowiedź: Pociąg z Terespola do Warszawy wjedzie na tor pryz peronie.

Biała Podlaska miała być – za przyczyną niejakiego Vahapa Toya – paneuropejskim hiperportem lotniczym, ale cośtam nie wyszło, więc tylko wycięto las, sprzedano drzewo i zwinięto cały interes.

Miasto ma również rozbudowaną sieć autobusów oznaczonych literkami alfabetu od A do I + K i T (nie wiadomo skąd, literki z d*py wzięte). Jeśli chodzi o rodzaje pojazdów, Biała Podlaska jest w posiadaniu zabytków kultury zamierzchłej, czyli ogórków, w których latem jest tak gorąco, że istnieją tam idealne warunki do rozwoju i mutacji bakterii E-coli (prawdopodobne źródło pochodzenia). Szczególnie znana jest (autobusy linii H – 7.34) pani, która codziennie rano jedzie ze swoim wózkiem spod Kryształki, a wysiada na Warszawskiej. Miasto zatrudnia kilku kanarów, z czego jeden – czy to lato, czy zima – chodzi w niebieskiej, dość kosztownej, ortalionowej kurtce.

Kultura[edytuj]

Biała posiada dwa kina, niestety to starsze, gdzie wyświetlane są dwa filmy na krzyż (do tego zawsze dwa tygodnie po premierze), zaczyna być powoli martwe. O teatr jest, owszem. W Ekonomiku średnio raz do roku odbywają się przedstawienia typu Księga Dżungl, i to w formie poradnika dla przyszłych studentów. Zadaniem tych, że przedstawień jest podbicie statystyk uczniom podstawówek. Wydawane są niezwykle popularne i profesjonalne gazety, jak np. Słowo Podlasia. Głównymi tematami reportaży są raporty z zabaw w pobliskich wioskach, i otwarć remiz. W mieście znajdują się trzy kluby, które utrzymują się głównie z comiesięcznych imprez organizowanych głównie dla  uczniów szkół średnich. Co roku odbywa się w nich kilka koncertów, które cieszą się ogromną popularnością, jednak artyści, którzy przyjeżdżają do Białej nie chcą już do niej wracać, przez co liczba imprez stale maleje. 

Co roku w mieście organizowane są tzw. Dni Białej Podlaskiej, podczas których średnio raz na rok gwiazda wieczoru odwołuje swój występ z powodu niesprzyjających warunków pogodowych.

Głównym serwisem informacyjnym jest biała24.pl w którym można raz na miesiąc wygrać pizzę odpowiadając na Bardzo Trudne Pytania. Poniżej przedstawiamy jedne z łatwiejszych wraz z odpowiedziami.

– Jak ma na imię Monika Brodka ?
– Zenon.

– Jak się śmieją śmiej–żelki?
– Muahahahaha.

– Jak ma na imię Mamusia Muminka?
– Mariusz.

W Białej Podlaskiej, z roku na rok przybywa coraz więcej markowych sklepów, cieszących się wielkim powodzeniem wśród młodzieży oraz osób w podeszłym wieku, m.in. ciuchlandia za SAS–em, sklepy sieci TaniArmani oraz „Polowanko na Ubranko” przy ulicy Kolejowej. Niewiele większym poziomem odznacza się najbardziej ekskluzywne centrum handlowe w regionie – Rywal. Właśnie w Rywalu możemy znaleźć tak popularne marki jak Stokrotka, Butik czy House. Przyciągają one wielu turystów z regionu. Ku rozpaczy miejscowych dzieciaków, najbardziej lansiarski sklep w mieście, Cropp, został zamknięty, przez co młodzież po ubrania najwyższej klasy musi udawać się do najbliższego sklepu w Siedlcach

Sport[edytuj]

„Biała” jest przepełniona kibicami AZSu, (przeciętny człowiek nie wie nawet, co to jest, gdyż jego fani to zazwyczaj dzieci od 10 do 13 lat). Natomiast dużo więcej jest fanów Legii. Z zasady identyczni jak ci z AZSu, też dzieci, są jednak bardziej rozprzestrzenieni. Malują na ścianach dziwne rzeczy ((L)), chociaż nikt nie wie, co to jest. Obecnie miejscowy klub rozgrywa mecze na stadionie w Piszczacu, bo obecny stadion jest od dłuższego czasu w ̶r̶u̶i̶n̶i̶e̶ trakcie remontu, i nie wiadomo kiedy ten się zakończy.

Biała Podlaska jest dumnym posiadaczem 3 basenów. Jeden w I LO – Kraszaku, w którym grzybów jest więcej niż wody, ale okej. Drugi, samozwańczy Aquapark znajduje się przy AWFie. Posiada on rurę z pleksi wychodzącą poza budynek basenu oraz hektolitry wody o temperaturze -273 °C. Niegdyś jeszcze jeden basen znajdował się na ul. Sidorskiej w tzw. Biawenie, schowany za PSW, więc nie wszyscy wiedzieli o jego istnieniu. Niestety basen ten został zamknięty, bo budynek zardzewiał i wejście do niego grozi kalectwem lub śmiercią, aczkolwiek uczelnia postanowiła otworzyć własny kompleks basenów, dumę uczelni, bo pierwszy w mieście na wolnym powietrzu.

Dzielnice[edytuj]

Co dziwne Biała Podlaska posiada podział administracyjny.

 • Śródmieście – potocznie zwane Placem, zbiorowisko patologii. Zwyczajowa nazwa mieszkańców okolicznych kamienic to "Placuchy".
 • Wola – nazwana przez miasto osiedlem tysiąclecia. Wchodzi w skład Bialskiego Nowego Jorku – okolice ul. Sidorskiej to Manhattan, okolice Kościuszki – Brooklyn, osiedle Łuski – Bronx. Bialski NY jest najbardziej renomowaną i niebezpieczną częścią Białej Podlaskiej. Urodził się tam bialski streetball.
 • Łuski – przez miasto nazwane Osiedlem za Torami, przez Bialczan Chamską Wolą, a przez mieszkańców nazywane Wola. Wchodzi w skład bialskiego NY City jako Bronx. Znajduje się na nim słynne bialskie lotnisko, oraz jedyny sklep czynny 24/7 w mieście. Na Bronxie mieszkają mistrzowie walk wręcz szczególnie po 10 piwach.
 • Biawena – potocznie nazywana Ukrainą ze względu na architekturę budynków wielorodzinnych. Zamieszkała przez ukraińskich i białoruskich studentów PSW, oraz byłych pracowników Bialskich Fabryk Włókienniczych o tej samej nazwie.
 • Serbinow – ORZWA, Orzechowa, Orzechówek. Kolejny zbiór drechów i patologii. Pochodzi stąd słynny piłkarz Ariel Borysiuk.
 • Os. Jagiellońskie – potocznie Terebletka. Zbiorowisko LBI, LLU, LRA i innej ludności przyjezdnej – nie Bialczan.
 • Zgoda – znana z codziennego geriatryk party.
 • Os. Kopernika – zamieszkałe przez magistrów od podskoków i młodocianych przestępców.
 • Kołychawato nie miasto.
 • Pieńki – potocznie Grzybowa. Las i wille.
 • Glinki – potocznie Akademicka. Rodzinne strony najsłynniejszej bialskiej piosenkarki – Georginy Tarasiuk.
 • Błonie – osiedle nad Krzną. Zamieszkuje tam prezydent C.
 • Os. Rataja – potocznie Francuska. Kiedyś był tam burdel.
 • Sielczyk – typowo wiejska dzielnica miasta, nic tam się nie dzieje. Tańce, hulanka, swawola. Największy ruch można tam zarejestrować w dniu Wszystkich Świętych. Co jakiś czas można usłyszeć o jakimś nowym rekordzie wypitego alkoholu/procentów we krwi pobitym przez mieszkańców tego osiedla.
 • Sidorki – najspokojniejsza dzielnica miasta, mają nawet biedronkę.
 • Białka – cmentarz komunalny i wysypisko śmieci. Jest to miejsce, które trzeba zobaczyć.

Pomnik Kaczyńskich w Białej Podlaskiej[edytuj]

W 2017 roku odsłonięto pomnik Kaczyńskich, by pracownicy z Białorusi i Ukrainy od razu wiedzieli, kogo cenią sobie Polacy. Pomnik bije po oczach świętością. Tak bije, że w nocy otacza się go blachą, gdyż intensywne światło przeszkadza mieszkańcom miasta w nocy. Oficjalnie odsłonięcie pomnika nastąpiło 2 maja 2017 roku.

Ciekawostki[edytuj]

 • W samym środku Białej Podlaskiej znajduje się…łąka, przez którą przepływa Krzna. Ciągnie się ona przez całe miasto, dzieląc je na dwie w miarę równe części. Przyjęło się, że Podlasie zaczyna się na północ od owej łąki, a Lubelszczyzna – na południe.
 • Miasto, oprócz nielicznych gazet i portali internetowych, posiadało również planszowy kanał telewizyjny pod chwalebną nazwą „KANAŁ 7”, na którym emitowane były reklamy taksówek, leciała muzyka z Faszyn TiVi oraz pokazywano aktualny (wschodnio–węgierski) czas i temperaturę. W 2010 dodano nowy kanał – BiałaTV, który jednak szybko sprzedano Siedlcom, tworząc TV Wschód.
 • Połowę przebywających w Białej ludzi stanowią Białorusini. Białoruski samochód można łatwo poznać po tym, że jest po sufit wypchany kablami, telewizorami i papierem toaletowym.

Zobacz też[edytuj]