Bolek i Lolek

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Zawsze czujni, zawsze gotowi do służby Ludowej Ojczyźnie
Podczas misji w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (1961 r.)

Bolek i Lolek, a właściwie TW Bolesław i TW Karol – spokrewniona ze sobą para młodocianych agentów PRL-owskich służb, działająca na terenie Polski i zagranicą. Idole ówczesnej młodzieży, których wyczyny zostały dla większej konspiracji przedstawione w formie filmu rysunkowego.

Opis agentów

Bolek

Wysoki, szczupły brunet, władczego charakteru, prawdopodobnie wyższy rangą od Lolka. Jest prowodyrem większości operacji, a ewentualne uwagi partnera krytykuje, pukając się w głowę. Zazwyczaj ubrany w krótkie (sportowe?) spodenki.

Lolek

Niższy, tęższy, lekko łysiejący. Mało asertywny, romantyk. Czasami o wiele bardziej trzeźwo myślący od Bolka. Ubrany w spodnie na szelkach.

Życie codzienne

Obaj mieszkają w domu jednorodzinnym na przedmieściach. Prawdopodobnie dla wzbudzenia społecznego współczucia kreowani są na półsieroty – mieszka z nimi jedynie matka (ojciec oddelegowany do ZSRR?). Są raczej typami aspołecznymi, nie należąc do organizacji (harcerstwo), w przeciwieństwie do ich współpracowniczki Toli (TW Antonina). Dla niepoznaki ich działania noszą znamiona wybryków chuligańskich, na granicy konfliktów z prawem. Co ważne – ich pozycja służbowa chroni ich od działań MO, której funkcjonariusze swoje interwencje ograniczają do grożenia palcem. Podobno kiedyś byli widziani z masłem, ale to tylko pogłoski.

Umiejętności

Pomimo wprowadzającego w błąd młodego wieku obaj agenci posiadają szereg przydatnych umiejętności:

  • umiejętność kierowania pojazdami mechanicznymi wszelkich typów
  • umiejętność pilotowania statków powietrznych i pływających wszelkich typów,
  • nadprzeciętne umiejętności konstruktorskie (przeszkolenie przez Adama Słodowego),
  • obaj są poliglotami, wszędzie umieją się porozumieć,
  • odpowiednia tężyzna fizyczna, która powoduje, że szybko są w stanie dojść do perfekcji w uprawianych sportach,
  • umiejętności sprinterskie, gwarantujące ucieczkę przed jakimkolwiek czworonożnym zwierzęciem,
  • umiejętność maskowania się i przebierania,
  • umiejętności traperskie i survivalowe.

Umiejętności nadzwyczajne

  • umiejętność przenoszenia się w czasie i przestrzeni w dowolne miejsce oraz epokę historyczną,
  • umiejętność wnikania w światy fikcyjne i metafizyczne (bajki, legendy) oraz modyfikacja tych światów.

Działalność agentów

Obaj agenci działają w myśl światłych idei systemu, a ich „przygody” mają uzmysłowić ludowi pracującemu miast i wsi wszelkie negatywne aspekty ewentualnych od niego odstępstw. W swej działalności nie stronili od stykaniem się z mieszkańcami państw kapitalistycznych, których – dzięki swoim nadzwyczajnym zdolnościom interpersonalnym – przeciągali na słuszną stronę. Słynne były ich pojedynki: z agentem Jej Królewskiej Mości Fileasem Foggiem, który starał się uniemożliwić ich misję objechania świata dookoła oraz z amerykańskim kryminalistą Jimmym Pif-Paf, terroryzującym zachodnie stany USA; z obu wyszli zwycięsko. Pod przybranymi nazwiskami reprezentowali też Polskę na igrzyskach olimpijskich.

Współczesność

Po upadku Rzeczpospolitej Ludowej Bolek i Lolek kontynuują karierę młodocianych agentów w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Pracują w kontrwywiadzie, zwalczają korupcję, zajmują się ochroną informacji niejawnych i podróżują po całym świecie, zwalczając przestępczość zorganizowaną, w tym sławnego agenta Zbigniewa Zbrodzienia i złoczyńcę Stiwena Kilmajstera. Wszystkie akta z ich najnowszych zleceń znajdują się w książkach wydanych przez wydawnictwo Znak Emotikon:

  1. Nowe przygody Bolka i Lolka (2011),
  2. Nowe przygody Bolka i Lolka. Łowcy tajemnic (2012),
  3. Nowe przygody Bolka i Lolka. Urodziny (2013),
  4. Bolek i Lolek. Genialni detektywi (2014),
  5. Bolek i Lolek. Szalony pościg (2015).