Kazimierz III Wielki
Kazimierz „Podaj cegłę” III Wielki (ur. 30 kwietnia 1310, zm. 5 listopada 1370) – król Polski w latach 1333–1370. W przeciwieństwie do swojego ojca wolał układać klocki z cegieł, niż składać puzzle z prowincji. Historię jego dokonań opisał bard Izabel z Trojanowa.
Wojny[edytuj • edytuj kod]
Kazimierz wojować nie lubił, raz mu się zdarzyło pod Płowcami w 1331, ale mu się nie spodobało bo to i tłok i huk. Jacyś wariaci w białych prześcieradłach z krzyżami ganiają z mieczami. Istna Sodoma i Gomora. Kazimierz postanowił się oddalić i nie wracać do tego. No nie żeby uciekł, tylko obok była taka mała budowa no i cegły trzeba było podawać, więc władca postanowił pomóc. Z tego niewojowania wyszło jak wyszło, z Krzyżakami się dogadał i pozwolił wywieszać świeżo wyprane prześcieradła w Grójcu, każdego 30 lutego. A oni obiecali więcej mu nie przeszkadzać jak będzie bawił się Boba Budowniczego.
Czyny[edytuj • edytuj kod]
W 1364 roku postanowił zrobić pierwszy międzynarodowy casting na mistera Akademii Krakowskiej, który wcześniej założył. Aha trzeba pamiętać, że założenie uniwersytetu było tylko pretekstem, tak naprawdę kształcili się tam przyszli projektanci autorskich klocków Special King Edition Grand Master Bulding. Zwycięzca otrzymał nagrodę w wysokości 5 kg soli z Wieliczki i zniżki studenckie w karczmie Wierzynka.