Kurwa (słowo)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

O, kurwa!

Przeciętny obywatel o kurwie

Kurwa kurwie łba nie urwie.

Popularne przysłowie

Bardzo, kurwa jego mać, chętnie.

Ferdynand Lipski o propozycji porozmawiania o tym

Kurwa mać!

Kyle Broflovski pokazuje swoje polskie korzenie w odcinku Le petit Tourette.

Kurwa – najpopularniejszy i ultrauniwersalny wyraz w języku polskim. Często używa się go jako dodatek do urozmaicenia zdania np. Jaś szedł do, kurwa, sklepu. Kurwa może pełnić w zdaniu różne funkcje, eg. jako przerywnik lub okaz zdziwienia – np. O, kurwa! W wyższejszych sferach można usłyszeć wzmocnioną, szlachetniejszą, nieco archaicznie brzmiącą wersję, np. Nic mi, kurwa, nie wychodzi. Istnieje też angielski sposób zapisu kurwy, używa się go w korespondencji zagranicznej, brzmi on: coorvamatch!.

Kurwa może również występować w charakterze interpunktora, czyli zwykłego przecinka, np. Przychodzę, kurwa, do niego, patrzę, kurwa, a tam jego żona, no i się, kurwa, wkurwiłem, no nie?. Czasem kurwa zastępuje tytuł naukowy lub służbowy, gdy nie wiemy, jak się zwrócić do jakiejś osoby płci żeńskiej (chodź tu, kurwo jedna!). Używamy też kurwy do charakteryzowania osób (brzydka, kurwa, nie jest, o kurwa, takiej kurwie na pewno nie pożyczę), czy jako przerwy na zastanowienie (czekaj, czy ja, kurwa, lubię poziomki?).

Wyobraźmy sobie, jak ubogi byłby słownik przeciętnego Polaka bez prostej kurwy. Idziemy sobie przez ulicę, potykamy się nagle i mówimy do siebie: Bardzo mnie irytują nierówności chodnika, które znienacka narażają mnie na upadek. Nasuwa mi to złe myśli o władzach gminy. Wszystkie te i o wiele jeszcze bogatsze treści i emocje wyraża proste O kurwa!, które wyczerpuje sprawę.

Gdyby Polakom zakazać kurwy, niektórzy z nich przestaliby w ogóle mówić, gdyż nie umieliby wyrazić inaczej swoich uczuć. Cała Polska zaczęłaby porozumiewać się na migi i gesty. Doprowadziłoby to do nerwic, nieporozumień, niepewności i niepotrzebnych naprężeń w narodzie polskim. A wszystko przez jedną małą kurwę.

Dziwi jednak jedno – dlaczego słowo to nie jest używane publicznie (nie licząc filmów typu Psy, gdzie aktorzy prześcigają się w rzucaniu kurwami)? Praktycznie nie słyszymy, by politycy czy dziennikarze wplatali w swe zdania zgrabne kurwy. Pomyślmy: o ile piękniej wyglądałaby prognoza pogody wygłoszona w następujący sposób: Na zachodzie zachmurzenie będzie, kurwa, umiarkowane, wiatr raczej, kurwa, silny. Temperatura maksymalna ok. 2 st. Celsjusza, a więc kurewsko zimno, kurwa, będzie. Ogólnie, to, kurwa, jesień idzie.

Pionierski ruch w kierunku wprowadzenia tego wyrazu do publicznych wypowiedzi wykonał wicemarszałek Sejmu RP IV kadencji, Józef Zych – cyt. Stary, kurwa, załatw to jakoś (podczas posiedzenia plenarnego Sejmu). Kurwa to środek prosty, wygodny i powszechnie stosowany w polskim słownictwie. Ot, taka sobie hipoteza. A co, kurwa?

Największym, Słuchacz jedynego słusznego radia ocenzurował ten niegodny fragment przeciwnikiem tego wspaniałego słowa jest Słuchacz jedynego słusznego radia ocenzurował ten niegodny fragment Słuchacz jedynego słusznego radia ocenzurował ten niegodny fragment cenzura.

kotaskotaskotas :D

Kurwa w zdaniu

Provided ID could not be validated. Kurwa to jedyne polskie słowo, które można wstawić w każde miejsce w każdym zdaniu. Na potwierdzenie tej tezy wystarczy przytoczyć prosty przykład banalnego zdania Jak masz na imię?. Ponadto, zwróćmy uwagę na fakt, iż użycie kurwy w różnych miejscach w zdaniu nadaje mu zupełnie inny sens.

  • Kurwa, jak masz na imię? – Tym zwrotem wyrażamy nadzwyczajne zainteresowanie całą sprawą.
  • Jak, kurwa, masz na imię? – Tego zwrotu użyjemy, gdy bardzo chcemy podkreślić irytację faktem, iż dana osoba do tej pory nie zdradziła nam swojego imienia. Mimo dwugodzinnej konwersacji.
  • Jak masz, kurwa, na imię? – Taki układ wyrazów w zdaniu podkreśla fakt, że zapomnieliśmy jak osoba miała na imię i chcemy by nam przypomniała.
  • Jak masz na, kurwa, imię? – Tego tekstu można użyć podkreślając szczególną pogardę dla imienia pytanej osoby i frustrację faktem, że ono w ogóle istnieje.
  • Jak masz na imię, kurwa? – Tutaj stawiamy proste pytanie, po dłuższej chwili dodajemy kurwa. To doda nam poczucia wyższości, podkreśli naszą pozycję społeczną oraz rolę w wielkiej grze pytania o imię.

Bardziej zaawansowaną formą jest wstawianie kurwy w kilku miejscach zdania, jest to jednak praktyka zbyt zaawansowana językowo, by ją tutaj opisywać. Aby zgłębić tajniki tej sztuki, zalecamy podpatrzyć słownictwo okolicznych dresów.

Gdy mówię „kurwa”, czuję się silniejszy

Po którym zwrocie Twój kolega szybciej się od Ciebie odsunie?

  • mógłbyś się przesunąć?
  • mógłbyś się, kurwa, przesunąć?

czy

  • spierdalaj dupku srupku, bo Ci ryj, kurwa, rozpierdolę!

a może

  • spierdalaj ty jebany cwelu pierdolony w dupę, bo ci, kurwa, ryj rozpierdolę i cię twoja, kurwa, rodzina nie pozna, kurwa twoja pierdolona mać!

Odmiany kurew

W zależności od społeczności możemy spotkać się z kurwą lub kórwą. W zależności od stopnia wykształcenia spotykamy się z kórwami, kurwami bądź z brakiem kurew (co zdarza się raczej rzadko, może być ewentualnie brak kurw lub kurwów). Kórwy często chodzą w parze z hójami, chójami, dópami, kótasami i fótbolem.

Specyficzną odmianą kurwy jest kurwa mać. Pochodzenie słowa mać nie zostało jeszcze wyjaśnione. Jednak co ważne, wyrażenie to posiada bardziej zaawansowaną formę ulegającą odmianie przez osoby, liczby i rodzaje. Powstaje ona poprzez wstawienie pomiędzy kurwa a mać zaimka określającego osobę, która swoim postępowaniem sprowokowała do użycia kurwy.

  1. Kurwa moja mać - rzadko używana forma, bo kto lubi rzucać kurwami w samego siebie.
  2. Kurwa twoja mać - do dresa, w geście odmowy oddania komórki.
  3. Kurwa jego mać - używane głównie przez ludzi, których przerastają zaawansowane struktury gramatyczne języka polskiego, a zwłaszcza odmiana przez osoby i liczby - czyli przez większość Polaków.
  4. Kurwa jej mać - praktycznie nieużywane.
  5. Kurwa nasza mać - menele między sobą.
  6. Kurwa wasza mać - jeśli dresów jest więcej i nie chcą iść.
  7. Kurwa ich mać - o zakapturzonej grupie społecznej nie budzącej sympatii.

Definicja alternatywna

Słowo powszechne używane i przydatne w Polsce. Z niewiadomych przyczyn jest zakazane w użyciu publicznym, ale kogo to kurwa obchodzi. Zastępuje wiele słów, więc jest słowem nam bardzo bliskim, a szczególnie tym, którzy nie lubią dużo mówić i chcą streścić wszystko w jednym słowie.

Dla cudzoziemców

Noncytaty
Zobacz cytaty:
Słownik
Zobacz w słowniku:
kurwa (słowo)

Tak zapisanoby kurwę w różnych językach

Zobacz też

Szablon:Ok