Lubin
Lubin – prawie aglomeracja na Dolnym Śląsku (lub jak uważa były minister gospodarki i obecny wicepremier Waldemar Pawlak: aglomeracja na lubelszczyźnie i stolica województwa lubelskiego). Miasto położone jest nad trzecią pod względem długości rzeką powiatu lubińskiego - Zimnicą. Razem z Wrocławiem, Legnicą, Polkowicami i Głogowem tworzy dolnośląskie megalopolis.
Podział administracyjny
Miasto dzieli się na dzielnice i osiedla. Niektóre z nich:
- Przylesie
- Małomice
- Ustronie
- Centrum
- Stary Lubin
- Zalesie
- i wiele wiele innych.
Gospodarka
Znajduje się tutaj mnóstwo kopalń, miedzi, miedzi, złota, śmieci i srebra, sprzedanej Niemcom (sic!).
Handel
W mieście znajdują się małe i duże sklepy. Niegdyś prym wiodły osiedlowe spożywczaki, jednak niedawno temu wybudowano tu Tesco, McDonald's no i koniec kozakowania dla GS'ów. Od czasu otwarcia skrzyżowanie ul. Legnickiej i al. KEN stało się Nowym Centrum Lubina. Obok wybudowano Castoramę, Obi, Kaufland - dwoma słowami mówiąc: „Lubińskie Bielany” (dla niewtajemniczonych dodam, że Bielany to dzielnica handlowa i wieś pod Wrocławiem). W każdym razie Tesco stało się kolejną atrakcją turystyczną. Obok gmachu sądu (Tak, tutaj też panuje prawo i sprawiedliwość) wybudowano Galerię Cuprum Arena (łac. miedź). Od tego momentu Lubin City może pochwalić się 2 "Macami", KFC, Pizza Hut i innymi fast-foodami. Jednak legendarnym miejscem handlu w mieście jest Manhatan, bazar albo rynek - mekka dla koneserów mody, lubiących ubierać się w chińskie podróbki najaczy i adików.
Transport
W Lubinie jest dworzec PKS, ale PKP już się wyniosło. Dla pocieszenia zostaje fakt, że w mieście są tory kolejowe, przy których można zbudować dworzec.
Lubin niby jest miastem, ale z dzielnicy do dzielnicy od osiedla do osiedla ludzi i tak wozi PKS, posiadający najtańsze wersje wyposażeniowe nowych autobusów pojazdów. Autobusy Wyroby autobusopodobne podczas jazdy wydają miły dla ucha dźwięk: łuup, trach, prrrr... PKS posiada też bardzo dobrze posegregowane numery linii: 0, 1, 2, 2A, 3, 3A, 4, 4A, 7, 7A, 9, 9A, 9K.
W Lubinie są też drogi asfaltowe. Krajowa 3 widzie w kierunku Zielonej Góry na północ, Legnicy na południe, zaś krajowa 36 łączy miasto z Rawiczem i Wrocławiem. City posiada także obwodnicę. Ciekawa sprawa,że jadąc przez centrum Lubina natkniemy się na mniejszą ilość sygnalizacji świetlnej, niż to ma miejsce na obwodnicy. Lubin City w 2012 (na pewno...) będzie posiadał już dwie obwodnice (południową i północną. Miasto posiada też metro. Niestety obsługuje ono tylko rudę miedzi. Czasami jeden z tuneli metra runie, powodując lokalne trzęsienie ziemi, ale co tam. W Tokio sobie radzą, to Lubin też da radę.
Miasto posiada lotnisko! Jest to port lotniczy wielkości londyńskiego Heathrow[1]. Obsługuje ono Aeroklub Lubiński. Na niektórych mapach lotnisko jest przedstawione jako międzynarodowy port lotniczy.
Sport
Doszliśmy wreszcie do sportu. Lubin posiada klub piłkarski o wdzięcznej nazwie KGHM Zagłębie Lubin (takim prefiksem odznacza się co druga nazwa własna Lubina). Jak wiemy Zagłębie kupiło sobie awans do ekstraklasy a w sezonie 2006/07 klub kupił zdobył kupił drugi w historii tytuł mistrza Polski i jak na mistrza Polski przystało, przegrał w II rundzie eliminacji do Ligi Mistrzów ze Steauą Bukareszt. Potem klub chciał PZPN zdegradować, ale Lubin niczym Michał Listkiewicz trzyma się pazurami swoich imponderabiliów i łatwo ich nie odpuści.
Turystyka
Lubin City posiada piękną starówkę, a jej atrakcją jest wielka dziura (zwana przez mieszkańców także kraterem) w rynku (zdjęcie u góry), która miała być galerią handlową, ale radni z magistratu docenili walory krajobrazowe jakimi dysponuje ów dół (nawiasem mówiąc teren należy do niemieckiej firmy). Urząd Miasta liczy na to, że za 50 lat wyrosną tam drzewa i powstanie park, za który nie trzeba będzie się zadłużać w KGHM-ie.
Lubin kojarzy się z miedzią i z Lublinem (a wielu uważa, że Zagłębie to klub z Lublina, a o Lubinie nie mają pojęcia).
Przypisy
- ↑ W skali 1:1000.