Ateizm: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Linia 22: Linia 22:
== Filozofia ==
== Filozofia ==
Ateistyczne postrzeganie świata rozpoczęło się od postawienia pytania: „jeżeli nie ma Boga, to co ja tu robię i dokąd zmierzam?”. Jak to w filozofii czasem bywa, nie znaleziono na nie odpowiedzi.
Ateistyczne postrzeganie świata rozpoczęło się od postawienia pytania: „jeżeli nie ma Boga, to co ja tu robię i dokąd zmierzam?”. Jak to w filozofii czasem bywa, nie znaleziono na nie odpowiedzi.
Sienkiewicz postanowił jednak wszystko wyjaśnić i zapisał książkę pt. Quo Vadis ( łac. Dokąd zmierzasz?) w której odpowiedział na to nurtujące pytanie, ale <s> im i tak nie chce sie czytać</s> oni i tak twierdzą, że Boga nie ma, bo nie.


== Święta ==
== Święta ==

Wersja z 18:44, 10 mar 2011

Chrześcijanin zobaczy Chrystusa niosącego zagubioną, czarną owieczkę. Ateista zobaczy zoofila
Ateista, który uznał, że jego religia nie ma sensu.
Pytanie postawione przez filozofów-ateistów: skąd to się do cholery wzięło?!

Ateizm – wiara w nic. U podstaw ateizmu leży wiara, że Boga nie ma, cudów nie ma, bajek nie ma, życia po śmierci nie będzie, nic nie będzie[1]. Nie należy mylić ateizmu z nonteizmem, który jest wiarą w nic pełniące rolę absolutu. W przypadku ateizmu, nie istnieje coś takiego jak absolut, więc jest po prostu nic.

Wyznawcy

Info.png Główny artykuł: Ateista

Wyznawcy ateizmu nie wyróżniają się niczym szczególnym z otoczenia (głównie dlatego, że są w mniejszości). Kiedy jednak czują się pewnie, chętnie wchodzą w głuchą polemikę z wyznawcami innych religii, których z całego serca, z całego umysłu i ze wszystkich sił przekonują, że Boga nie ma[2]. Podstawą w wierze ateisty są: brak wiary w cuda, błędy w przekładzie Biblii na inne języki oraz walka z klerem.

Inicjacja

Proces dołączenia do grona wyznawców ateizmu jest podobny, jak w przypadku islamu. Jest jednak jeszcze łatwiejszy, ponieważ nie wymaga świadków[3], a jedynie wypowiedzenia formuły. Podobnie jak w przypadku islamu, są dwie formuły, które są praktykowane w różnych środowiskach:

  1. Boga nie ma!
  2. Boga nie ma, kurwa! (szczególnie używane przez polskich ateistów)

Ateizm w kulturze

Ponieważ ateiści nie muszą nikomu się podobać, nie muszą również tworzyć obrazów, rzeźb, muzyki itd., dla zbliżenia ich do stwórcy (w którego nie wierzą). Z tego powodu, nie powstały żadne dzieła sztuki, które można by przypisać religii ateistycznej.

Świątynie

Ateiści nie stworzyli również żadnych miejsc kultu. Chociaż nie odprawiają nabożeństw, czują się zobowiązani do głoszenia słowa niebożego, co zwykle robią na forach internetowych, w pracy lub szkole.

Filozofia

Ateistyczne postrzeganie świata rozpoczęło się od postawienia pytania: „jeżeli nie ma Boga, to co ja tu robię i dokąd zmierzam?”. Jak to w filozofii czasem bywa, nie znaleziono na nie odpowiedzi. Sienkiewicz postanowił jednak wszystko wyjaśnić i zapisał książkę pt. Quo Vadis ( łac. Dokąd zmierzasz?) w której odpowiedział na to nurtujące pytanie, ale im i tak nie chce sie czytać oni i tak twierdzą, że Boga nie ma, bo nie.

Święta

Jedną z największych wad ateizmu jest brak świąt religijnych spowodowany brakiem bóstw, które można by oblewać. Jest to dość niezręczna sytuacja, która sprawia, że więcej dni byłoby roboczych. Problem ten zostaje częściowo zażegnany przez istnienie świąt świeckich, a także przez wykorzystanie świąt miejscowej religii dominującej. Ale co by było, gdyby ateistów było najwięcej? Stąd przychodzi wniosek, że ateizm ma rację bytu jedynie jako niszowa religia, gdyż nie mając własnych świąt, nadal jest uzależniony od innych wyznań[4].

Dop. Głównymi bóstwami ateistów są Heineken i Carlsberg.

Zobacz też

Poradniki
Zobacz poradnik:

Przypisy

  1. Tak, Kononowicz czerpał garściami z założeń ateizmu, przygotowując swój program wyborczy.
  2. Ach, czyż to nie prawdziwie chrześcijański zapał?
  3. Bo właściwie nie istnieje wspólnota, którą mógłbyś opłacać, a tym samym, której zależałoby na wcieleniu Cię do siebie.
  4. Nie oszukujmy się, żadna większość nie zrezygnuje z paru dni wolnego.