Pająk

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 21:15, 19 maj 2007 autorstwa Kamil Kozłowski (dyskusja • edycje) (Nowy artykuł)
(różn.) ← przejdź do poprzedniej wersji • przejdź do aktualnej wersji (różn.) • przejdź do następnej wersji → (różn.)

Pająk (nie mylić z biedronką) - dzikie zwierzę, które nie jest owadem, i nie należy go w ten sposób nazywać. Otóż pająk jest przedstawicielem pajęczaków i dzieli się go na kilkadziesiąt gatunków.

Najpopularniejszą cechą pająka jest tkana przez niego nić, tj. pajęczyna, która (niepodzianka!) nie składa z jego odchodów - można dojść do tego wniosku już widząc tego zwierzaka pożerającego nitkę. Czy ktoś normalny jadłby swoją własną kupę? A więc służy mu ta nić do chwytania innych owadów, oraz krępowania ich przed urwaniem łba, lub rozwaleniem głowotułowia. Ponadto może służyć jako dość ryzykowna lotnia grożąca wyrwaniem odwłoka.

Pobieranie pokarmu u pająków zachodzi dość ciekawie. Wypluwa on na drugiego owaga kwas, który go rozpuszcza, a później pochłania go żołądkiem ssącym pomiędzy ramionami.

U niektórych ludzi pająki wywołują arachnofobię, która jest podobnież spowodowana uwarunkowaniami ewolucyjnymi, sprzed lat, kiedy to prymitywni ludzie byli pożerani przez te owady głowonogi stawonogi.

Anatomia

Głowotułów

Jest to element, który najlepiej mówi o tym, że pająki nie są owadami. Ten fragment ciała pająki zapożyczyły od raków (bądź na odwrót, nie wiadomo). Otóż głowa jest bezpośrednio połączona z tułowiem, bez szyi. Dlatego te owady pajęczaki nie muszą marnować energii na utrzymywanie ciała w linii prostej. Z drugiej strony takie prostowanie nie byłoby potrzebne, bo jak każdy owad przedstawiciel swojego typu, nie ma kręgosłupa, więc nie ma czego wyginać. Ogólnie jest to najtwardsza część ciała.

Odwłok

Ten element stanowi około 70% ciała pałąka pająka. Jest miękki i owłosiony. Jest bardziej owadzi, niż reszta. Zazwyczaj jest na nim ładny wzorek i zbiór włochów. Znajdują się w nim prawie wszystkie narządy wewnętrzne, prócz mózgu. Prawie to samo, co u ludzi tułów.