Przedstawiamy Wam nową Nonsensopedię – wygodniejszą, czytelniejszą, ładniejszą! Od teraz Nonsensopedia na komputerze wygląda tak, jak na telefonie – sprawdź!

Pająk

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Pająk
Niewidomy chyba znalazł pajączka
Jak ich tu nie kochać?

Pająk (nie mylić z biedronką) – brzydkie zwierzę, które nie jest owadem, i nie należy go w ten sposób przezywać. Otóż pająk jest przedstawicielem pajęczaków i dzieli się go na kilkadziesiąt gatunków.

Najpopularniejszą cechą pająka jest tkana przez niego nić, tj. pajęczyna, która (niespodzianka!) nie składa z jego odchodów – można dojść do tego wniosku już widząc tego zwierzaka pożerającego nitkę. Czy ktoś normalny jadłby swoją własną kupę? A więc służy mu ta nić do chwytania owadów oraz krępowania ich przed urwaniem łba lub rozwaleniem tułowia. Ponadto może służyć jako dość ryzykowna lotnia grożąca wyrwaniem odwłoku.

Pobieranie pokarmu u pająków zachodzi dość ciekawie. Wypluwa on na owada kwas, który go rozpuszcza, a później pochłania go żołądkiem ssącym pomiędzy ramionami.

Warto również zauważyć, że pająki jako wredne stworzenia bywają gryźliwe!!! Co gorsza roi się od nich w domach z ogrodami, piwnicach, strychach, altanach, szopach, ruderach, zakamarkach itp.. Fajne są tylko czasami na dworze. W miejscach wymienionych wcześniej to nie można nawet, lipa, wyciągnąć czegoś zza np. szafy, bo zaraz jakiś wyskoczy i w najlepszym wypadku nastraszy, nawet jak nie masz arachnofobii. W połowie pajęczyn to gospodarze już są dawno zeschnięci. Bleeeee!! Lepsza setka żywych niż czasem nawet kilkuletnia (serio) mumia. Warto ponadto wiedzieć, że właśnie dzięki pająkom przechodzą nas ciarki (nawet bez arachnofobii) po wejściu do niektórych pomieszczeń, a także częściej wyjmujemy odkurzacz.

Anatomia[edytuj • edytuj kod]

Głowotułów[edytuj • edytuj kod]

Jest to element, który najlepiej mówi o tym, że pająki nie są owadami. Ten fragment ciała pająki zapożyczyły od raków (bądź na odwrót, nie wiadomo). Otóż głowa jest bezpośrednio połączona z tułowiem, bez szyi. Dlatego te pajęczaki nie muszą marnować energii na utrzymywanie ciała w linii prostej. Z drugiej strony takie prostowanie nie byłoby potrzebne, bo jak każdy owad przedstawiciel swojego typu, nie ma kręgosłupa, więc nie ma czego wyginać. Ogólnie jest to najtwardsza część ciała.

Pająk ma dużo oczu, ale nic nie widzi, bo ma bliskowzroczność szkolną, a w sprzedaży nie ma okularów na taką liczbę oczu. Tak tak - pająki to prawdziwe mole książkowe.

Odwłok[edytuj • edytuj kod]

Nie mylić z penisem. Ten element stanowi około 80% ciała pająka. Jest miękki i owłosiony. Jest bardziej owadzi niż reszta. Zazwyczaj jest na nim ładny wzorek i zbiór włochów. Znajdują się w nim prawie wszystkie narządy wewnętrzne, prócz mózgu. Prawie to samo, co u ludzi tułów.

Nogi[edytuj • edytuj kod]

Pająki z natury mają osiem nóg, które są albo długie i łatwe do wyrwania, albo włochate. Ciekawostką jest fakt, iż pająk ma na nogach uszy.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Poradniki
Zobacz poradnik: