SpaceX

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Na tę grafikę poszło 430 milionów dolców

SpaceXhamerykańskie przedsiębiorstwo kosmiczne, własność multipierdyliardera Elona Muska. Firma zajmuje się przede wszystkim pisaniem opowiadań z gatunku science-fiction i produkcją filmów animowanych o podróżach kosmicznych. W celu utrzymania swoich głównych działów, SpaceX świadczy też usługi transportowe na linii Ziemia-Nie Ziemia.

Historia

Wszystko zaczęło się od PayPala, który swego czasu należał do Muska. Elona jednak nie satysfakcjonowało bycie zwykłym milarderem, więc sprzedał cały biznes Ebayowi i za utargowany hajs założył SpaceX w 2002 roku. Z początku Musk próbował odkupić jakieś rakiety od ruskich, ale szybko okazało się, że rosyjskie konstrukcje wymagają do działania hektolitrów ruskiego spirytu, którego ruscy nie chcieli oddać za żadne skarby. Wkurzony nie na żarty, doznał olśnienia, że rakiety są drogie[1] i postanowił produkować rakiety ze sreberka od czekoladek i tektury. Elon szybko zatrudnił paru specjalistów od napędów rakietowych z ulicy i wziął się do projektowania pierwszej rakiety – Falcon 1.

Rakiety Falcon

Malutki ten Falcon 1, Falconiątko można by rzec

Falcon 1

Pierwszym dzieckiem SpaceXu był Falcon 1, nazwany na cześć statku, którym śmigał Han Solo[2]. Sama rakieta była tak mała i licho posklejana taśmą, że potrzeba było czterech prób żeby to gdziekolwiek poleciało. Potem powstała nawet wersja 1e, ale jak Elon zobaczył ilość taśmy, na której się to wszystko trzymało, stwierdził, że nie będą się pieCenzura2.svg i od razu przejdą do Falcona 9. Gdzieś po drodze zapodział się jeszcze Falcon 5, którego nigdy na oczy nie widziano.

Kolejne udane lądowanie

Falcon 9

Wreszcie jakaś sensowna rakieta. Falcon 9 jest kilka razy większy od poprzednika, ma na dole przyklejonych dziewięć śmiesznych silniczków, a w drugim członie jeszcze jeden z większym kołnierzykiem. Znacząco zredukowano też ilość taśmy klejącej, dzięki czemu NASA zezwoliła na latanie tym na Miedżunarodnuju Kasmiczeskaju Stancyju. Poleciało to parę razy, po czym Elon stwierdził, że przydałoby się wincyj prundu i tak powstała nieco wydłużona wersja 1.1. Poleciało to nawet ISS-a, raz nawet wybuchło, ale Muskowi nadal było mało mocy, więc inżynierowie ze SpaceXu zwiększyli ciąg na maksa i powstał Falcon 9 1.2 Full Thrust[3].

Falcon 9 to pierwszy przypadek rakiety, która potrafi odlecieć z Ziemii, zmienić zdanie po drodze i wylądować. Przynajmniej pierwszy człon tak robi, reszta leci spokojnie dalej. W celu wykonania takiego manewru rakieta najpierw leci do góry[4], odrzuca drugi człon z ładunkiem, zawraca dupą do kolegi, znowu odpala silniki, znowu się odwraca, tym razem dołem do Ziemii, znowu odpala silniki, leci sobie chwilę machając skrzydełkami z tytanu, rozkracza się, odpala silniki po raz czwarty i zazwyczaj wybucha. Zdarzają się też przypadki, że zamiast wybuchać, rakiecie udaje się wylądować.

Falcon Heavy

Kapsuła Dragon

Kolonizacja Marsa

Flota morska

Przypisy

  1. Jedna kosztuje mniej-więcej tyle, ile wynosi roczne PKB Polski
  2. Tak to się kończy, jak szef firmy jest nerdem
  3. Brzmi trochę jak Tesla P100D Ludicrous Mode, zbieżność nazw przypadkowa
  4. Nikt nie spodziewa się… Rakiety lecącej w górę?