Wejherowo

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 20:51, 20 sie 2014 autorstwa Kadrian (dyskusja • edycje) (dr. int. i inne; tak sobie sprawdzałem czy pamiętam jeszcze hasło :>)

Szablon:T miasto o charakterystycznym kształcie – długie, wąskie, położone w dolinie, a w każde lato podtapiane przez opady. Przez środek miasta przechodzi szlak handlowy z Trójmiasta do Szczecina. 2 lutego 2002 r. Wejherowo zostało wpisane do księgi rekordów Guinnessa w kategorii „największe zadupie świata”. Nie wiadomo czemu, ludzie z takiego zaszczytu się nie ucieszyli. W zasadzie nie ma tutaj nic prócz sklepów marki Biedronka. Wejherowo jest powszechnie znane z najlepszych kierowców w Polsce.

Kultura

Nieważne, że miasto liczy kilkaset lat. Tutaj centrum kulturalne wygląda jak skrzyżowanie orki z okrętem, co daje końcowy efekt podobny do Laputy. Budynek wpisuje się w konwencję miasta: jest duży, brzydki i nikt go nie używa. Jak całego Wejherowa.

Historia miasta

Właściwie nie wiadomo do końca jak, skąd i dlaczego to miasto leży w granicach Polski. Gdy nagle w 1643 pojawiło się na mapach, od razu stało się stolicą i to nie byle jaką, bo Państwa Kaszubskiego. Wejherowo (w języku tutejszej ludności Wejrowò) zostało złożone przez gbura i narcyza Jakuba Wejhera, który był tak zapatrzony w siebie, że bał się, iż po śmierci zostanie on zapomniany i nazwał swoją osadę swoim nazwiskiem.

Ludność

Miasto liczy 47 188 mieszkańców, a ta liczba ciągle wzrasta. W Wejherowie ludność jest zróżnicowana:

  • 65% ludności to Kaszubi (mieszanka Niemca, Polaka, Szweda i Kanadyjczyka);
  • 20% ludności to Cyganie (często spotykani jako grajki na akordeonach, którzy wchodzą do ogródków pod wieżowcami i blokami, by ludzie z balkonów rzucali im pieniążki);
  • 10% ludności to Romowie (często spotykani w wyżej wymienionej okoliczności, a także podczas żebrania metodą na święty obrazek, polegającą na wręczaniu świętego obrazka, wmawiając ludziom, że jest on bezpłatny, a później nakłaniając ludzi do zapłaty za niego – chwyt najczęściej spotykany w tunelu przy dworcu PKP;
  • 5% ludności to Polacy.

Dzielnice miasta

Miasto dzieli się na kilka dzielnic między innymi:

  • Szablon:Tswoiste centrum miast. Możemy tu znaleźć wszystko, co nam potrzeba, od zegarmistrza aż po szewca. Znajduje się tu wielki targ, na którym handlują Romowie i Cyganie swoimi towarami. W Nanicach znajdują się trzy centra handlowe, których obrót jest na równi z The Dubai Mall. Nanice to serce wejherowskiego handlu – robią tu masowe zakupy mieszkańcy pobliskich wsi (Gościcino, Luzino, Bolszewo) w każdy piątek, wracając do domu z Trójmiasta (najczęściej atakowany jest Kaufland i Biedronka). Przepływa tu również rzeka Cedron, nad którą żule mogą otworzyć wino po kryjomu w krzaczkach i zamoczyć swoje spracowane stopy. Nanice są tak zajebistą dzielnicą, że zatrzymuje się tu pociąg SKM Sprinter, czego zazdroszczą bardzo mieszkańcy Śmiechowa.
  • Szablon:Tjak sama nazwa wskazuje, w tej części miasta mieszkają wieśniacy, którzy chodzą na bosaka i uprawiają role. Specyficzne jest to, że nie mają oni nie tylko obuwia, ale brak im także odzieży. Bloki na tej dzielnicy są czarne - powodem są węglowe wiatry z pobliskiej elektrociepłowni.
  • Szablon:Tobszar położony na krańcu miasta. Panuje tutaj bród, smród i zaraza. Na tych terenach mieści się wielki cmentarz, na którym w nocy straszy. Ludzie z tej dzielnicy mają nieustanną padaczkę i bez przerwy się śmieją, dlatego Śmiechowo ma taką nazwę. Ponadto sporą część mieszkańców tej dzielnicy stanowią osoby, które przeprowadziły się z Trójmiasta i dokonały tam zakupu mieszkań w kredycie na dożywocie. Jest to także dzielnica widmo, gdy jedzie się pociągiem SKM są ciągle lasy, lasy, lasy i nagle przystanek Wejherowo Śmiechowo.
  • Szablon:Twłaśnie ten rejon jest sercem miasta. W godzinach od 22 do 6 rano lepiej tędy nie podążać, bo można oberwać! Natomiast w godzinach dziennych na pęczki można spotkać żebraków biedaków i emerytów. Najpopularniejszym trunkiem mieszkającej tu społeczności jest piwo Harde oraz napoje winopodobne sprzedawane w zestawie z plastikowym kubeczkiem.