Gwóźdź logo.svg
Rabini czytelnicy się wypowiedzieli – są już wyniki konkursu Gwóźdź 2021!
Zobacz który nonsensopedyjny tekst wygrał!

Kościerzyna

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pojadę tam, aby umrzeć. W deszczu. Na rondzie.

Ernest Hemingway o Kościerzynie
Kościerzyna posiada drzewa przystosowane do potrzeb niedźwiedzi

Znowu wszystko się kręci jak trzeba!

Burmistrz Kościerzyny po otwarciu nowego rond(l)a

Hej, dziewczyny z Kościerzyny! Umyć dupska i do Słupska!

Mieszkaniec Słupska do mieszkanek Kościerzyny

Kościerzyna (zwana także miastem rond lub Paryż północy) – jedyne na świecie miasto, w którym na jednego mieszkańca przypada półtora ronda. Niemożliwe jest przejechanie samochodem przez Kościerzynę, tak aby nie przejechać przez jakieś rondo. Jest to zarazem chyba najdłuższa miejscowość w Polsce, gdyż zjazdy na Kościerzynę można uświadczyć na początku autostrady w Gdańsku poprzez wszystkie możliwe zjazdy aż do jej aktualnego końca w Grudziądzu.

Turystyka[edytuj • edytuj kod]

Malownicze położenie i niespotykana gdzie indziej ilość rond sprawia, że do Kościerzyny przyjeżdża całkiem sporo turystów. I niektórzy nawet nie dostają nerwicy podczas dojazdu, a dokładniej samego poruszania się po mieście.

Ciekawa jest w Kościerzynie stacja kolejowa, na której od czasu do czasu można uświadczyć jakiś pociąg – czasem do Gdyni, rzadziej do Chojnic. Kolejarze zaprzeczają, jakoby budowali w Kościerzynie jedyne w swoim rodzaju rondo kolejowe. Wybudowano również „Galerię Kościerską”, w której jest tylko Carrefour. Najsłynniejszym kościerskim sklepem jest piekarnia oferująca dobry keks, która ma swe miejsce, oczywiście przy rondzie. Jak się bardzo postaramy to dojedziemy do Szpitala bez ronda, ale jest to trudna sztuka. Planuje się wybudowanie kolejnego ronda dookoła basenu, chodzą też słuchy że basen będzie mieć kształt kulisty wpisany w koło. Podsumowując, Kościerzyna to miasto dla ludzi zakręconych (oczywiście tylko w prawą stronę).

Typowe rozrywki mieszkańców Kościerzyny

Rozrywka[edytuj • edytuj kod]

Skąd wiesz, że ta ulica to nie rondo, cwaniaczku?

Jedyną formą rozrywki w tym mieście jest stanie na rondzie i podziwianie przejeżdżających z zawrotną prędkością skuterów (prędkości wynoszą ok. 30–45 km/h) oraz ruchome schody w „Galerii Kościerskiej”.

Można także popatrzeć sobie na fontannę na rynku, która została oddana do użytku na przełomie października i listopada 2010. W kwietniu 2011 zapadła się pod ziemię pod naporem samochodu osobowego[1]. Na szczęście w czerwcu została naprawiona, ku uciesze mieszkańców! Mało kto wie, ale w Kościerzynie są trzy fontanny! Jedna na rynku, druga przy basenie, trzecia – oczywiście przy rondzie.

Wszystko w tym mieście jest przecież takie dynamiczne, kinetyczne, hydrostatyczne, elektrostatyczne i połowiczne!

Inwestycje[edytuj • edytuj kod]

Kościerski urząd miasta planuje wykonanie wielu inwestycji. Wybudowano ostatnio dwa nowe ronda, tak, że na każdego mieszkańca przypada nie półtora, a dwa ronda! Oprócz tego w październiku 2017 została oddana do użytku obwodnica. Jest ona w kształcie… Ronda! Tak więc Kościerzyna jest pierwszym miastem na rondzie, w którym są ronda!

Aktualnie wybudowano nową galeria przy pomniku Wybickiego. Więc Józek będzie miał blisko na zakupy i coś zjeść. Według planów miał być tam KFC i McDonald's, niestety powstał United Chicken który serwuje kurczaki z piórami. Mieszkańcy się cieszą, że w końcu będą mogli zjeść tanio, a przed wszystkim zdrowo. No i oczywiście galeria znajduje się przy rondzie.

Skrzyżowania[edytuj • edytuj kod]

Mieszkaniec Kościerzyny spytany w sondzie co myśli o stworzeniu w Kościerzynie skrzyżowania odpowiedział: Eee, skrzyżo… co?

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. sprawca został uniewinniony, bo „chciał tylko umyć podwozie po zimie”